Kurs Turystyki Zimowej

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 19.01.2023 - 22.01.2023

TERMIN WYPRZEDANY
Zapisz się na listę rezerwową!

Chcesz rozpocząć przygodę z zimowymi wędrówkami po Tatrach? Zależy Ci na bezpieczeństwie? Kurs Turystyki Zimowej jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się tu wszystkiego, co niezbędne i zdobędziesz praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci ruszyć w Tatry zimą. Koniec z czekaniem na lato w górach! Odważ się i poznaj urok gór w zimowej aurze! 

Opis Kursu Turystyki Zimowej

Kurs Turystyki Zimowej to trzy dni wypełnione po brzegi teoretycznymi i praktycznymi zajęciami przybliżającymi świat gór zimą. Pod okiem fachowca nauczysz się korzystać ze sprzętu zimowego i dowiesz się, co robić w sytuacji zagrożenia lawinowego. Zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania się po TPN, a także poznasz podstawy asekuracji oraz autoasekuracji w górach. Nie zabraknie również praktycznych porad w kwestii ubioru i planowania wycieczki. Wszystko to odbędzie się wśród przepięknej tatrzańskiej przyrody. Kurs będzie wyjątkową tatrzańską przygodą pod okiem fachowca.

Podczas kursu będziemy hamować upadki za pomocą czekana w różnych pozycjach, tak aby nic Cię nie zaskoczyło. Doszlifujemy technikę chodzenia w rakach oraz zapoznamy i nauczymy obsługiwać lawinowe ABC. Do tego będziemy ćwiczyć w terenie asekurację za pomocą liny oraz działać na pozorowanym lawinisku, tak abyś po kursie miał szeroką wiedzą i wiedział czego możesz się spodziewać! Wieczorne wykłady z pewnością będą świetnym dopełnieniem całości!

 

Stopień trudności

Kurs odbywa się na Hali Gąsienicowej. Trudności kondycyjne nie są duże, bowiem Kurs skupia się na działaniach ze sprzętem, mimo wszystko powinieneś mieć dobrą formę, bowiem warunki zimowe są znacznie bardziej wymagające od tych letnich. Trudność wycieczki dnia czwartego zostanie dobrana indywidualnie w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.

 

Dlaczego warto wybrać się na tego typu kurs?

- Zobaczysz co tak naprawdę oznaczają góry zimą, że pojęcie szlaku turystycznego w przypadku dużej ilości śniegu całkowicie zmienia znaczenia,

- Zapoznasz się z zagrożeniami zimowymi,

- Dowiesz się o ważnych elementach planowania zimowej wyprawy,

- Zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania się po TPN,

- Dowiesz się jaki sprzęt ze sobą zabrać na jaką wycieczkę i dlaczego jest to takie ważne,

- Będziesz hamował upadki czekanem, ćwiczył technikę chodzenia w rakach,

- Poznasz podstawy asekuracji w górach,

- I najważniejsze – przeżyjesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca :) Zachęcamy Cię do zadawania pytań, nie krępuj się tylko korzystaj z wyjazdu jak najwięcej!

 

Plan Kursu

Dzień 1

Tego dnie nie ma zajęć, jest on zarezerwowany na dotarcie do schroniska, zapoznanie z innym uczestnikami i naładowanie baterii przed rozpoczęciem szkolenia. Rezerwacje są z góry zrobione i opłacone dla uczestników wyjazdu, nie ma potrzeby robienia niczego na własną rękę. Sugerujemy dotarcie do Schroniska Murowaniec z Brzezin, bowiem to najprostsza i najbezpieczniejsza opcja. Wystarczy zabrać raczki, aby bezpiecznie dotrzeć do schroniska tą drogą. 

Dzień 2

8:00 - spotkanie z przewodnikiem w schronisku. Rozdanie sprzętu, omówienie planu działania oraz wymarsz w teren. Miejsce zajęć terenowych będzie wybrane na podstawie aktualnie panujących warunków. 

Tego dnia nauczysz się:
- Hamować czekanem w każdej z trzech pozycji
- Chodzić w rakach
- Zapoznasz się z lawinowym ABC, omówimy fazy poszukiwania detektorem lawinowym, a następnie będziemy pracowali na pozorowanym lawinisku

Po powrocie do schroniska odbędziemy wykład o planowaniu zimowej wycieczki. Dowiesz się m.in. co wpływa na zagrożenie lawinowe. 

Dzień 3

To będzie dzień w którym nauki będzie wyjątkowo dużo. W jego trakcie nauczysz się:
- Rozpoznawać zagrożenie lawinowe na podstawie przekroju pokrywy śnieżnej
- Wykonywać testy pokrywy śnieżnej
- Mierzyć kąt nachylenia stoku kijkami, kompasem, telefonem oraz innymi, przydatnymi narzędziami. Dowiesz się po co taka wiedza bywa przydatna
- W drugiej części dnia będziemy pracować z liną, dowiesz się jak w prosty i bezpieczny sposób asekurować swoich partnerów zimą
- Gdy starczy czasu przeprowadzimy jeszcze dodatkowe akcje lawinowe, praktyki nigdy za dużo

Po powrocie do schroniska przewodnik poinformuje gdzie wybierzemy się na wycieczkę kolejnego dnia. Twoim zadaniem będzie opracowanie trasy podejścia z uwzględnieniem wszystkich możliwych zagrożeń na podstawie karty trasy. Nie martw się, wcześniej nauczymy Cię na czym to polega. 

Dzień 4

Wycieczka podczas której przećwiczymy nabytą wcześniej wiedzę. Co ważne, to kursanci prowadzą grupę, a nasi instruktorzy będą korygować błędy, dzięki czemu nauczysz się jeszcze więcej! Będziecie omawiali zagrożenia widoczne w terenie, na podstawie wcześniej przygotowanej karty trasy opowiecie dlaczego wybraliście taką trasę podejścia. Zatem skupimy się na rozpoznawaniu zagrożeń oraz umiejętności wybrania odpowiedniej drogi podejścia. 

Powrót do schroniska nastąpi około 15:00

Kurs do ostatniego dnia jest wypełniony po brzegi ciekawymi zajęciami. Na pewno nie będziesz się nudzić!

Zobacz zdjęcia z poprzednich kursów:  

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3


Ilość uczestników: 6 w każdej grupie

Cena: 1099,00 zł + noclegi 350,00 zł

Do czterech dni od zapisu należy wpłacić zadatek 400,00 zł. Następnie na 30 dni przed terminem dopłacamy 1049,00 (cena wraz z noclegami).

Cena zawiera
- wypożyczenie sprzętu na czas kursu
- opiekę uprawnionego Przewodnika lub Instruktora
- trzy noclegi w schronisku Murowaniec

Cena nie zawiera: 
- wyżywienia
- wejścia na teren TPN (bilet normalny 8 zł, ulgowy 4 zł)
- pościeli (można zabrać śpiwór, lub dopłacić kilkanaście złotych do pościeli na miejscu)


KURS TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!


Informacje o noclegu oraz okolicy: 

Schronisko Murowaniec:

Nocleg: nocujemy w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej 

Pokoje: do naszej dyspozycji będzie jeden pokój, tylko i wyłącznie dla uczestników kursu. Dlatego można bez obaw zostawić wszystkie rzeczy na czas ćwiczeń. Łazienki znajdują się na korytarzu. Pościel, ręczniki są dodatkowo płatne. W pokoju nie ma czajnika.

Części wspólne: restauracja, bufet, darmowe wifi w obiekcie, biblioteczka górska, gitary do wypożyczenia, przechowalnia bagażu/narciarnia, punkt naprawy sprzętu turystycznego, miejsce do suszenia odzieży. Z kuchni restauracji można za darmo pobrać wrzątek. W schronisku można zakupić śniadania oraz obiady. Ceny wahają się od 10 do 35 zł za porcję, płatność gotówką, na miejscu jest bankomat.

Bagaż: najlepiej spakować się w plecak. Warto zabrać także drugi, mniejszy plecak (około 30l) na działania górskie. 

Temperatury: należy spodziewać się odczuwalnych temperatur od 0 do nawet -20 stopni.

 

Co ze sobą zabrać?

- Plecak minimum 30 litrów (możesz zabrać duży plecak transportowy z rzeczami do schroniska i mniejszy do działania na miejscu, to dobre rozwiązanie),

- Termos z ciepłym napojem,

- Rękawiczki (najlepiej nieprzemakalne, zalecamy dwie pary),

- Czapkę (najlepiej dwie sztuki),

- Chustę 8w1 (może posłużyć jako dodatkowy szalik czy kominiarkę),

- Kijki trekkingowe (bardzo pomocne, pamiętaj o zimowych, dużych nakładkach),

- Zimowy ubiór górski (buty trekkingowe, ciepłe skarpety, koszulkę termoaktywną, polar, kurtkę od wiatru, getry, spodnie),

- Ochraniacze na buty (tzw. stuptuty) – zabiegają wpadaniu śniegu do butów,

- Czołówkę,

- Ogrzewacze do rąk i stóp (są tanie i bardzo przydatne),

- Gotówkę (w schronisku jest bankomat),

- Okulary lodowcowe, Gogle (naprawdę niezbędne)

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zapisz się na listę rezerwową! Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek