Kurs Turystyki Zimowej

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 07.01.2021 - 10.01.2021

TERMIN WYPRZEDANY
Zapisz się na listę rezerwową!

Chcesz rozpocząć przygodę z zimowymi wędrówkami po Tatrach? Zależy Ci na bezpieczeństwie? Kurs Turystyki Zimowej jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się tu wszystkiego, co niezbędne i zdobędziesz praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci ruszyć w Tatry zimą. Koniec z czekaniem na lato w górach! Odważ się i poznaj urok gór w zimowej aurze! 

 

Opis kursu

Kurs Turystyki Zimowej to trzy dni wypełnione po brzegi teoretycznymi i praktycznymi zajęciami przybliżającymi świat gór zimą. Pod okiem fachowca nauczysz się korzystać ze sprzętu zimowego i dowiesz się, co robić w sytuacji zagrożenia lawinowego. Zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania się po TPN, dowiesz się jak wygląda wspinaczka lodowa, a także poznasz podstawy asekuracji oraz autoasekuracji w górach. Nie zabraknie również praktycznych porad w kwestii ubioru i planowania wycieczki. Wszystko to odbędzie się wśród przepięknej tatrzańskiej przyrody – nad Morskim Okiem. Kurs będzie wyjątkową tatrzańską przygodą pod okiem fachowca.

Podczas kursu będziemy hamować upadki za pomocą czekana w różnych pozycjach, tak aby nic Cię nie zaskoczyło. Doszlifujemy technikę chodzenia w rakach oraz zapoznamy i nauczymy obsługiwać lawinowe ABC. Do tego będziemy ćwiczyć w terenie asekurację za pomocą liny oraz wspinać się w lodzie, tak abyś po kursie miał szeroką wiedzą i wiedział czego możesz się spodziewać! Wieczorne wykłady z pewnością będą świetnym dopełnieniem całości!

 

Dlaczego warto wybrać się na tego typu kurs?

- Zobaczysz co tak naprawdę oznaczają góry zimą, że pojęcie szlaku turystycznego w przypadku dużej ilości śniegu całkowicie zmienia znaczenia,

- Zapoznasz się z zagrożeniami zimowymi,

- Dowiesz się o ważnych elementach planowania zimowej wyprawy,

- Zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania się po TPN,

- Dowiesz się jaki sprzęt ze sobą zabrać na jaką wycieczkę i dlaczego jest to takie ważne,

- Będziesz hamował upadki czekanem, ćwiczył technikę chodzenia w rakach,

- Zapoznasz się ze wspinaczką lodową,

- Poznasz podstawy asekuracji w górach oraz autoasekuracji,

- I najważniejsze – przeżyjesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca :) Zachęcamy Cię do zadawania pytań, nie krępuj się tylko korzystaj z wyjazdu jak najwięcej!

 

Plan Kursu

Dzień 1

Tego dnie nie ma zajęć, jest on zarezerwowany na dotarcie do schroniska, zapoznanie z innym uczestnikami i naładowanie baterii przed rozpoczęciem szkolenia. Rezerwacje są z góry zrobione i opłacone dla uczestników wyjazdu, nie ma potrzeby robienia niczego na własną rękę.

Dzień 2

Spotkanie o 8:00 z przewodnikiem w schronisku. Zapoznanie, rozdanie sprzętu, wykład wstępny oraz wymarsz w teren (ćwiczenia z czekanem, rakami oraz lawinowym ABC). Po powrocie do schroniska powrót i wykład z planowania zimowej wycieczki. Zajęcia w terenie będą trwały do około 16/17:00.

Dzień 3

Tego dnia będziemy pracowali z liną, nauczymy się podstaw asekuracji oraz spróbujemy wspiaczki w lodzie. W terenie przyjdzie mierzyć nam się przecież z różnymi wyzwaniami, dlatego warto być przygotowanym na wszystko. Wieczorem wykład. Zajęcia w terenie będą trwały do około 16/17:00.

Dzień 4

Wycieczka podczas której przećwiczymy nabytą wcześniej wiedzę. Powrót do schroniska nastąpi około 15:00

Kurs do ostatniego dnia jest wypełniony po brzegi ciekawymi zajęciami. Na pewno nie będziesz się nudzić!


Ilość uczestników: 6

Cena: 899 zł + 150 zł za noclegi w Morskim Oku (rezerwacje w nowym schronisku wraz z pościelą, nie trzeba zabierać śpiwora. Nocujemy w kameralnym pokoju, tylko dla uczestników)

Cena dla członków Klubu Tatrzańskiego: 855 zł + 135 zł za noclegi w Morskim Oku (Klubowicze mają 10% rabatu w schronisku)

Do pięciu dni od zapisu należy wpłacić zadatek 400 zł. Następnie na 21 dni przed terminem dopłacamy 649 zł (cena wraz z noclegami), członkowie Klubu Tatrzańskiego dopłacają 590 zł.

Cena zawiera: wypożyczenie sprzętu na czas kursu, opiekę uprawnionego Przewodnika lub Instruktora, trzy noclegi w schronisku Morskie Oko

Cena nie zawiera: wyżywienia


Informacje o noclegu oraz okolicy: 

Nocleg: nocujemy w schronisku nad Morskim Okiem, dokładnie w jego najnowszej części, czyli tam gdzie mieści się schroniskowa restauracja/bar. 

Pokoje: do naszej dyspozycji będzie jeden pokój, tylko i wyłącznie dla uczestników kursu. Dlatego można bez obaw zostawić wszystkie rzeczy na czas ćwiczeń. Łazienki znajdują się na korytarzu. W pokoju nie ma czajnika oraz nie można go używać. Wrzątek można pobrać z kuchni restauracji za darmo. W cenie noclegu znajduje się pościel, brak ręczników.  

Usługi dodatkowe: w schronisku można zakupić śniadania oraz obiady. Ceny wahają się od 10 do 35 zł za porcję, płatność tylko gotówką. Na miejscu znajduje się bankomat, jednak należy mieć ze sobą gotówkę, aby w przypadku awarii nie zostać bez możliwości zakupu jedzenia. WiFi znajduje się w obiekcie, jednak należy spodziewać się jego przeciętnego działania.

Bagaż: najlepiej spakować się w plecak. Warto zabrać także drugi, mniejszy plecak (około 30l) na działania górskie. Walizka będzie bardzo niekomfortowa, bowiem na uczestników czeka transport bagażu 8 km drogą od Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka.

Temperatury: należy spodziewać się odczuwalnych temperatur od -10 do nawet -30 stopni.

 

KURS TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Co ze sobą zabrać?

- Plecak minimum 30 litrów (możesz zabrać duży plecak transportowy z rzeczami do schroniska i mniejszy do działania na miejscu, to dobre rozwiązanie),

- Termos z ciepłym napojem,

- Rękawiczki (najlepiej nieprzemakalne, zalecamy dwie pary),

- Czapkę (najlepiej dwie sztuki),

- Chustę 8w1 (może posłużyć jako dodatkowy szalik czy kominiarkę),

- Kijki trekkingowe (bardzo pomocne),

- Zimowy ubiór górski (buty trekkingowe, ciepłe skarpety, koszulkę termoaktywną, polar, kurtkę od wiatru, getry, spodnie),

- Ochraniacze na buty (tzw. stuptuty) – zabiegają wpadaniu śniegu do butów,

- Czołówkę,

- Ogrzewacze do rąk (są tanie i bardzo przydatne),

- Gotówkę (w schronisku jest bankomat, jednak czasem nie działa),

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zapisz się na listę rezerwową! Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek