Letni obóz wędrowny po Tatrach Polskich

Autor zdjęcia: Mariusz Grefkowicz / Portal Tatrzański


Termin 29.07.2020 - 02.08.2020

Jeśli jednodniowa wycieczka w Tatry to dla Ciebie zdecydowanie za mało, zapraszamy Cię na pięciodniowy obóz w Tatrach Polskich. Będzie to niezapomniany czas wspaniałych wędrówek po urokliwych zakątkach gór. Będziesz mógł nie tylko przemierzać szlaki, zdobywać szczyty i podziwiać piękne panoramy, ale również pogłębić swoją wiedzę o Tatrach. Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas wakacyjny, to jest to doskonała propozycja dla Ciebie!

Opis obozu:

Na obozie czeka Cię mnóstwo atrakcji. Wędrowanie szlakiem będzie wzbogacone o zdobywanie ważnych i cennych umiejętności: zapoznasz się z topografią Tatr, będziesz korzystać z mapy i rozpoznawać szczyty i doliny widziane ze szlaku. Zdobędziesz również istotne informacje na temat planowania górskich wypraw. W trakcie wycieczek poznasz ciekawą historię Tatr i pełną uroku, unikalną florę i faunę tatrzańską. Doświadczenia, które zdobędziesz podczas obozu, na pewno przydadzą Ci się podczas wędrówek, a przepiękne widoki na długo pozostaną w Twojej pamięci.

 

Plan wycieczek:

 

Dzień 1

7:00 – spotkanie z przewodnikiem u wylotu Doliny Chochołowskiej

Trasa: Siwa Polana – Trzydniowiański Wierch – Kończysty Wierch – Starorobociański – Ornak – Iwaniacka Przełęcz – Schronisko Ornak (nocleg w schronisku)

Opis i szczegóły trasy dnia pierwszego:

Trasa długa, wymagająca kondycyjnie (najbardziej podczas całego obozu, podejścia są strome i praktycznie nie ma miejsc płaskich). Start wcześnie rano w Dolinie Chochołowskiej, koniec wieczorem w Dolinie Kościeliskiej. Trudności technicznych brak, jedyna trudność to długość trasy jak i strome podejścia.

Długość trasy: 18,5 km

Czas przejścia: 8,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 11h)

Suma podejść: 1524 metrów

Suma zejść: 1328 metrów

Najwyższy punkt: Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m.

 

Dzień 2

Trasa: Schronisko Ornak – Dolina Tomanowa – Ciemniak – Czerwone Wierchy – Przełecz pod Kopą Kondracką - Kasprowy Wierch - Beskid - Liliowe - Zejście do Murowańca na nocleg

Opis i szczegóły trasy dnia drugiego:

Trasa umiarkowana, nieco krótsza niż dnia poprzedniego, bez trudności technicznych. Suma podejść jest nieco większa, ale odczuwa się ją znacznie lżej, bowiem podejścia rozłożone są na dość niewielkim kącie nachylenia, dzięki czemu ten dzień jest znacznie łatwiejszy dla nóg niż pierwszy. 

Długość trasy: 17 km

Czas przejścia: 8h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1640 metrów

Suma zejść: 1226 metrów

Najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m.

 

Dzień 3

Trasa: Murowaniec - Zawrat - Kozia Przełęcz - Kozi Wierch - Dolina Pięciu Stawów, nocleg w schronisku

Opis i szczegóły trasy dnia drugiego:

Czeka nas wczesne wyjście ze schroniska Murowaniec i przyjemne przejście na Zawrat. To będzie dzień sporych wrażeń, bowiem udamy się z Zawratu na Kozi Wierch szlakiem Orlej Perci. Jeśli ktoś nie będzie czuł się na siłach, może zejść z Zawratu bardzo prostą, turystyczną ścieżką do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich i poczekać na resztę grupy.

Długość trasy: 8,5 km

Czas przejścia: 7h (nie zawiera przerw, z przerwami około 9h)

Suma podejść: 1003 metrów

Suma zejść: 831 metrów

Najwyższy punkt: Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

W zależności od stopnia zaawansowania grupy możemy obrać kilka wariantów tego dnia. Dla przykładu możemy przejść tylko przez Zawrat do Pięciu Stawów, dzięki czemu po dwóch długich dniach w Tatrach Zachodnich odpoczniemy, a potem na lekko ruszymy na Orlą Perć. W przypadku bardzo mocnej grupy możemy przejść także całość, a czwartego dnia wyspać się na spokojnie i przejść przez Szpiglasowy Wierch. Wariantów jest dużo, będą one dopasowywane do możliwości uczestników. 

 

Dzień 4 - wersja pierwsza (docelowa)

Trasa: Pięć Stawów – Orla Perć – Odcinek od Koziego Wierchu do Krzyżnego, zejście do schroniska i następnie przez Świstówkę udamy się na nocleg do Morskiego Oka

Opis i szczegóły trasy dnia czwartego:

Najtrudniejszy szlak w Polsce, trudno i eksponowanie. Odległość do pokonania dla nóg nie jest duża, jednak ilość wrażeń i trudności powodują, że zmęczenie na koniec dnia z pewnością wystąpi (UWAGA! Dla osób, które mocno odczują wcześniejsze dni będzie możliwość pozostania w schronisku). Po wycieczce udajemy się jeszcze przez Świstówkę do Morskiego Oka.

Długość trasy: 13 km

Czas przejścia: 9h (nie zawiera przerw, z przerwami około 12h)

Suma podejść: 1241 metrów

Suma zejść: 1507 metrów

Najwyższy punkt: Zadni Granat 2240 m n.p.m.

 

Dzień 4 - wersja druga (w przypadku zalegania śniegu na Orlej Perci lub niepogody)

Trasa: Pięć Stawów – Szpiglasowy Wierch – Wrota Chałubińskiego - Morskie Oko (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia czwartego:

Długość trasy: 11  km

Czas przejścia: 6,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 8h)

Suma podejść: 937 metrów

Suma zejść: 1203 metrów

Najwyższy punkt: Szpiglasowy Wierch 2172 m n.p.m.

 

Dzień 5

Trasa: Morskie Oko - Rysy - Morskie Oko - Palenica Białczańska (Koniec)

Opis i szczegóły trasy dnia piątego:

Wejście na Rysy, szlak mocno eksponowany, trudny – jednak łatwiejszy niż Orla Perć.

Długość trasy: 17  km

Czas przejścia: 9,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 11h)

Suma podejść: 1415 metrów

Suma zejść: 1837 metrów

Najwyższy punkt: Rysy 2503 m n.p.m.

 

Cena: 999 zł/osoba + 285 zł za noclegi. Uwaga! We wszystkich schroniskach śpimy na łóżkach! Mamy zrobione rezerwacje!

Cena dla członków Klubu Tatrzańskiego: 949 zł/osoba + 285 zł za noclegi (nie wiesz czym jest Klub? Chciałbyś dołączyć i korzystać ze zniżek? Wejdź na http://portaltatrzanski.pl/klub/) Przy zapisie na wycieczkę należy w polu "Uwagi" podać numer Karty Członkowskiej.

Cena zawiera: noclegi, wypożyczenie sprzętu (uprząż, lonża, kask), opiekę przewodnika oraz przewodnictwo.

Cena nie zawiera: wyżywienia

 

UWAGA! - grupa liczy TYLKO 5 osób!

W ciągu pięciu dni od zapisu wpłacamy 400 zł zadatku, na 21 dni przed terminem dopłacamy 884 zł (599 zł płatność za Obóz (członkowie Klubu 549 zł + 285 zł za noclegi).

Uwaga! We wszystkich schroniskach śpimy na łóżkach, dlatego nie trzeba brać ze sobą maty. Śpiwór też nie jest konieczny, ale wtedy w schroniskach trzeba dokupić sobie pościel, jeżeli ktoś chce uniknąć dodatkowego wydatku rzędu 40-60 zł za cały Obóz, to może zabrać śpiwór. Na Obóz polecamy zabrać 300-400 zł w gotówce, bowiem tylko w Murowańcu można płacić kartą. Nad Morskim Okiem jest bankomat, ale zdarzało się, że miał awarię. 

 

Obawiasz się utraty pieniędzy w wyniku rezygnacji z przyczyn losowych?

WYKUP UBEZPIECZENIE NA WYPADEK REZYGNACJI Z WYCIECZKI

 

Potrzebne wyposażenie

- Plecak minimum 35 litrów (przy planie żywienia się w schroniskach), 50/60 litrów przy planie noszenia jedzenia ze sobą (nie zalecamy jednak noszenia pożywienia, poza energetycznymi rzeczami na szlak! Żywienie się w schronisku jest względnie niedrogie, a noszenie kartusza, kuchenki i puszek przez całą trasę może być naprawdę wykańczające)

- Śpiwór (nie jest on konieczny, ale wtedy do kosztów trzeba doliczyć wypożyczanie pościeli w schroniskach, około 10 zł/noc. Jeżeli nie posiadasz małego i lekkiego śpiwora, to polecamy zdecydować się na wariant z pościelą. W schroniskach są także koce, jeżeli nie przeszkadza Ci, aby spać bezpośrednio pod nimi, to nie musisz nawet wypożyczać pościeli)

- Buty na zmianę do schroniska (polecamy klapki, prosimy nie brać zapasowych adidasów czy butów trekkingowych. Jako zapsowe obuwie najlepiej radzą sobie klapki/japonki pod prysznic)

- Buty trekkingowe (wystarczy jedna para, latem preferowane są niskie, jednak zabierz takie w jakich czujesz się lepiej)

- Ubrania (kurtka od deszczu, 1x ciepły polar, 1x cieńszy polar, 2x skarpety trekkingowe, 2x koszulki termoaktywne, 2x skarpety do butów trekkingowych, 1x spodnie trekkingowe, 1x krótkie spodenki – nie zalecamy brania dużej ilości ubrań, bowiem można prać w schroniskach!)

- Kosmetyczka (pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością!)

- Ręcznik (polecamy mały, szybkoschnący)

- Mapa turystyczna, coś do pisania, zeszyt – obowiązkowo!

- Krem z filtrem, okulary 

- Czołówka, kompas – o ile posiadasz, nie ma potrzeby kupowania na wycieczkę

- Kijki trekkingowe – są naprawdę niesamowicie pomocne! Polecamy zabrać lub zakupić przed wyjazdem. Znacząco odciążają stawy, marsz staje się dużo łatwiejszy, a co za tym idzie - przyjemniejszy.

 

DODATKOWE UWAGI DO PLANU

Plan obozu wędrownego po Tatrach może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy zarówno w planie przed wycieczką jak i w trakcie trwania obozu. Co to oznacza? Przede wszystkim wydłużenie, lub skrócenie trasy danego dnia w zależności od formy uczestników danego Obozu. 

UWAGA! Obóz jest przeznaczony dla osób z przynajmniej przyzwoitą kondycją. Wycieczka została jednak zaplanowana tak, aby intensywność dni dawała możliwość odpoczynku, a dla osób bardzo potrzebujących, będzie możliwość odpoczynku cały dzień w Pięciu Stawach, w dniu czwartym (oczywiście odpoczynek jest tylko dla chętnych, nie dla całej grupy i odbywa się w schronisku). Tempo także będzie odpowiednio dostosowywane, aby całość to była przyjemna wycieczka z dużą ilością nauki, a nie sprinterskie przejście Tatr. Oczywiście apelujemy o dobre przygotowanie fizyczne, aby marsz był jak największą przyjemnością. Pamiętaj, że im lepszą kondycję masz, tym więcej wyniesiesz z wyjazdu.

 

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W TRAKCIE OBOZU?

Obóz wędrowny po Tatrach to nie tylko samo przejście przez najpiękniejsze zakątki Tatr po stronie naszego kraju, ale przede wszystkim nauka. Wycieczka ma na celu podnieść Twoją wiedzę topograficzną, historyczną oraz przyrodniczą. Co dokładnie będziemy robić?

W TERENIE:

- Rozpoznawać szczyty, nauczysz się rozumieć panoramy, tak aby zmiana perspektywy nie była dla Ciebie kłopotliwa.

- Będziemy rozpoznawać kwiaty, rozmawiać o przyrodzie. Dowiesz się wielu fascynujących rzeczy, które już na zawsze zmienią Twoje podejście do gór. 

- Poznasz historię miejsc w których będziemy, dowiesz się o rzeczach, które do tej pory były Ci obce.

- Przeniesiemy się do XIX wieku, pójdziemy śladem odkrywców Tatr poznając ich fascynujące historie. 

- Poznasz wiele ciekawych historii, porozmawiamy na temat, które Cię interesują np. sprzęt, trasy itd.

 

OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od kilku lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek