Letni obóz wędrowny po Tatrach Wysokich

Autor zdjęcia: Mariusz Grefkowicz / Portal Tatrzański


Termin 22.07.2020 - 26.07.2020

Jesteś głodny przygód? Mamy dla Ciebie ofertę niezapomnianego wyjazdu! Jeżeli jeden dzień w Tatrach to dla Ciebie za mało i chcesz spędzić kilka dni na najtrudniejszych szlakach pośród granitowych złomów, to idealnie trafiłeś. Letni Obóz Wędrowny po Polskich Tatrach Wysokich to idealna oferta dla Ciebie. Wejdziemy na najwyższe szczyty, przejdziemy najtrudniejsze szlaki - po prostu przeżyjesz niezapomnianą przygodę, a to wszystko pod okiem licencjonowanego Przewodnika, który zadba o Twoje bezpieczeństwo.

Opis obozu:

Na obozie czeka Cię mnóstwo atrakcji. Wędrowanie szlakiem będzie wzbogacone o zdobywanie ważnych i cennych umiejętności: zapoznasz się z topografią Tatr, będziesz korzystać z mapy i rozpoznawać szczyty oraz doliny widziane ze szlaku. Zdobędziesz również istotne informacje na temat planowania górskich wypraw. W trakcie wycieczek poznasz ciekawą historię Tatr i pełną uroku, unikalną florę i faunę tatrzańską. Doświadczenia, które zdobędziesz podczas obozu, na pewno przydadzą Ci się podczas wędrówek, a przepiękne widoki na długo pozostaną w Twojej pamięci.

 

Plan wycieczek:

 

Dzień 1

7:00 – spotkanie z przewodnikiem na Palenicy Białczańskiej (start drogi nad Morskie Oko)

Trasa:  Palenica Białczańska – Morskie Oko – Rysy – Morskie Oko (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia pierwszego:

Trasa długa, wymagająca kondycyjnie oraz trudna technicznie. Podejście na Rysy jest jednym z trudniejszych szlaków w Tatrach. Uczestnik powinien dobrze radzić sobie z przewyższeniami oraz powinien nie mieć lęków przestrzennych. Samo podejście z Morskiego Oka nie jest wycieczką długą pod względem kilometrów, ale duże przewyższenie na krótkim odcinku równe jest sporej stromiźnie, zatem dobra kondycja jest wymagana.

Długość trasy: 17  km

Czas przejścia: 10h (nie zawiera przerw, z przerwami około 11h)

Suma podejść: 1837 metrów

Suma zejść: 1415 metrów

Najwyższy punkt: Rysy 2499 m n.p.m.


Dzień 2

Trasa:  Morskie Oko – Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem – Morskie Oko – Świstówka – Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów Polskich (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia drugiego:

Pierwsza część dnia nie jest bardzo długa, jednak podejście na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem to jeden z najtrudniejszych szlaków w Tatrach. Cechuje go duża ekspozycja. Przejście do Pięciu Stawów nie nastręczy żadnych problemów, to łatwy szlak turystyczny.

Długość trasy: 11,5  km

Czas przejścia: 8,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1599 metrów

Suma zejść: 1333 metrów

Najwyższy punkt: Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem 2307 m n.p.m.

 

Dzień 3

Trasa:  Schronisko Pięć Stawów – Zawrat – Kozi Wierch – Schronisko Pięć Stawów (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia drugiego:

Tego dnia czeka nas najtrudniejszy odcinek Orlej Perci, trasa będzie krótka, jednak wymagająca zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Długość trasy: 7,7 km

Czas przejścia: 6h (nie zawiera przerw, z przerwami około 8h)

Suma podejść: 810 metrów

Suma zejść: 810 metrów

Najwyższy punkt: Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

W zależności od stopnia zaawansowania grupy możemy obrać kilka wariantów tego dnia. Dla przykładu możemy przejść całą Orlą Perć, a kolejnego dnia odpocząć i przejść do Murowańca np. przez Kozią Przełęcz. Trasa będzie oczywiście dostosowywana do poziomu uczestników.

 

Dzień 4

Trasa:  Schronisko Pięć Stawów – Granaty – Krzyżne – Murowaniec (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia czwartego:

Kontynuacja pokonywania Orlej Perci, najtrudniejszego szlaku w całych Tatrach. Trasa jest wymagająca pod względem technicznym jak i kondycyjnym.

Długość trasy: 10,1  km

Czas przejścia: 10,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 12h)

Suma podejść: 962 metrów

Suma zejść: 1134 metrów

Najwyższy punkt: Zadni Granat 2240 m n.p.m.

 

Dzień 5

Trasa:  Murowaniec – Kościelec – Murowaniec - Kuźnice (Koniec)

Opis i szczegóły trasy dnia piątego:

Trasa ostatniego dnia jest dość krótka, jednak Kościelec to góra wymagająca szczególnie pod względem psychiki. Końcówka jest eksponowana, trudna i nie ma żadnych ułatwień. Kondycyjnie jest to szczyt dość łatwy, szczególnie gdy startujemy z Murowańca.

Długość trasy: 11,9  km

Czas przejścia: 5,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 7h)

Suma podejść: 832 metrów

Suma zejść: 1307 metrów

Najwyższy punkt: Kościelec 2155  m n.p.m.

 

Cena: 1099 zł/osoba + 300 zł za noclegi. Uwaga! We wszystkich schroniskach śpimy na łóżkach! Mamy zrobione rezerwacje!

Cena dla członków Klubu Tatrzańskiego: 1049 zł/osoba + 300 zł za noclegi (nie wiesz czym jest Klub? Chciałbyś dołączyć i korzystać ze zniżek? Wejdź na http://portaltatrzanski.pl/klub/ i sprawdź korzyści oraz dołącz do Klubu) Przy zapisie na wycieczkę należy w polu "Uwagi" podać numer Karty Członkowskiej.

Cena zawiera: noclegi, wypożyczenie sprzętu (uprząż, lonża, kask), opiekę przewodnika oraz przewodnictwo.

Cena nie zawiera: wyżywienia

 

UWAGA! - grupa liczy TYLKO 5 osób!

W ciągu pięciu dni od zapisu wpłacamy 400 zł zadatku, na 3 tygodnie przed terminem dopłacamy 999 zł (699 płatność za Obóz (członkowie Klubu 649 zł) + 300 zł za noclegi) 

Uwaga! We wszystkich schroniskach śpimy na łóżkach, dlatego nie trzeba brać ze sobą maty. Śpiwór też nie jest konieczny, ale wtedy w schroniskach trzeba dokupić sobie pościel, jeżeli ktoś chce uniknąć dodatkowego wydatku rzędu 40-60 zł za cały Obóz, to może zabrać śpiwór. Na Obóz polecamy zabrać 300-400 zł w gotówce, bowiem tylko w Murowańcu można płacić kartą. Nad Morskim Okiem jest bankomat, ale zdarzało się, że miał awarię. 

 

Obawiasz się utraty pieniędzy w wyniku rezygnacji z przyczyn losowych?

WYKUP UBEZPIECZENIE NA WYPADEK REZYGNACJI Z WYCIECZKI

 

Potrzebne wyposażenie

- Plecak minimum 35 litrów (przy planie żywienia się w schroniskach), 50/60 litrów przy planie noszenia jedzenia ze sobą (nie zalecamy jednak noszenia pożywienia, poza energetycznymi rzeczami na szlak! Żywienie się w schronisku jest względnie niedrogie, a noszenie kartusza, kuchenki i puszek przez całą trasę może być naprawdę wykańczające)

- Śpiwór (nie jest on konieczny, ale wtedy do kosztów trzeba doliczyć wypożyczanie pościeli w schroniskach, około 10 zł/noc. Jeżeli nie posiadasz małego i lekkiego śpiwora, to polecamy zdecydować się na wariant z pościelą. W schroniskach są także koce, jeżeli nie przeszkadza Ci, aby spać bezpośrednio pod nimi, to nie musisz nawet wypożyczać pościeli)

- Buty na zmianę do schroniska (polecamy klapki, prosimy nie brać zapasowych adidasów czy butów trekkingowych. Jako zapsowe obuwie najlepiej radzą sobie klapki/japonki pod prysznic)

- Buty trekkingowe (wystarczy jedna para, latem preferowane są niskie, jednak zabierz takie w jakich czujesz się lepiej)

- Ubrania (kurtka od deszczu, 1x ciepły polar, 1x cieńszy polar, 2x skarpety trekkingowe, 2x koszulki termoaktywne, 2x skarpety do butów trekkingowych, 1x spodnie trekkingowe, 1x krótkie spodenki – nie zalecamy brania dużej ilości ubrań, bowiem można prać w schroniskach!)

- Kosmetyczka (pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością!)

- Ręcznik (polecamy mały, szybkoschnący)

- Mapa turystyczna, coś do pisania, zeszyt – obowiązkowo!

- Krem z filtrem, okulary 

- Czołówka, kompas – o ile posiadasz, nie ma potrzeby kupowania na wycieczkę

- Kijki trekkingowe – są naprawdę niesamowicie pomocne! Polecamy zabrać lub zakupić przed wyjazdem. Znacząco odciążają stawy, marsz staje się dużo łatwiejszy, a co za tym idzie - przyjemniejszy.

 

DODATKOWE UWAGI DO PLANU

Plan obozu wędrownego po Tatrach może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy zarówno w planie przed wycieczką jak i w trakcie trwania obozu. Co to oznacza? Przede wszystkim wydłużenie lub skrócenie trasy danego dnia w zależności od formy uczestników danego Obozu. 

UWAGA! Obóz jest przeznaczony dla osób z przynajmniej przyzwoitą kondycją. Wycieczka została jednak zaplanowana tak, aby skupiać się na trudnościach technicznych, a nie kondycyjnych. Tempo także będzie odpowiednio dostosowywane, aby całość to była przyjemna wycieczka z dużą ilością nauki, a nie sprinterskie przejście Tatr. Oczywiście apelujemy o dobre przygotowanie fizyczne, aby marsz był jak największą przyjemnością. Pamiętaj, że im lepszą kondycję masz, tym więcej wyniesiesz z wyjazdu.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W TRAKCIE WYCIECZKI

Obóz wędrowny po Tatrach to nie tylko samo przejście przez najpiękniejsze zakątki Tatr po stronie naszego kraju, ale przede wszystkim nauka. Wycieczka ma na celu podnieść Twoją wiedzę topograficzną, historyczną oraz przyrodniczą. Co dokładnie będziemy robić?

- Rozpoznawać szczyty, nauczysz się rozumieć panoramy, tak aby zmiana perspektywy nie była dla Ciebie kłopotliwa.

- Będziemy rozpoznawać kwiaty, rozmawiać o przyrodzie. Dowiesz się wielu fascynujących rzeczy, które już na zawsze zmienią Twoje podejście do gór. 

- Poznasz historię miejsc w których będziemy, dowiesz się o rzeczach, które do tej pory były Ci obce.

- Przeniesiemy się do XIX wieku, pójdziemy śladem odkrywców Tatr poznając ich fascynujące historie. 

 

OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od kilku lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek