Letni obóz wędrowny po Tatrach Wysokich

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 08.09.2021 - 12.09.2021

Jesteś głodny przygód? Mamy dla Ciebie ofertę niezapomnianego wyjazdu! Jeżeli jeden dzień w Tatrach to dla Ciebie za mało i chcesz spędzić kilka dni na najtrudniejszych szlakach pośród granitowych złomów, to idealnie trafiłeś. Letni Obóz Wędrowny po Polskich Tatrach Wysokich to idealna oferta dla Ciebie. Wejdziemy na najwyższe szczyty, przejdziemy najtrudniejsze szlaki - po prostu przeżyjesz niezapomnianą przygodę, a to wszystko pod okiem licencjonowanego Przewodnika, który zadba o Twoje bezpieczeństwo.

Opis obozu:

Na obozie czeka Cię mnóstwo atrakcji. Wędrowanie szlakiem będzie wzbogacone o zdobywanie ważnych i cennych umiejętności: zapoznasz się z topografią Tatr, będziesz korzystać z mapy i rozpoznawać szczyty oraz doliny widziane ze szlaku. Zdobędziesz również istotne informacje na temat planowania górskich wypraw. W trakcie wycieczek poznasz ciekawą historię Tatr i pełną uroku, unikalną florę i faunę tatrzańską. Doświadczenia, które zdobędziesz podczas obozu, na pewno przydadzą Ci się podczas wędrówek, a przepiękne widoki na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Dlaczego warto wybrać się na Letni Obóz Wędrowny po Tatrach Polskich?

- Przejdziesz najtrudniejsze, tatrzańskie szlaki! W tym Orlą Perć!

- Będziemy poruszali się w małej, kameralnej grupie. Raptem pięć osób!

- Najtrudniejsze szlaki przejdziesz z pełną autoasekuracją, jak i pod okiem fachowego przewodnika.

- Będziemy nocowali w tatrzańskich, klimatycznych schroniskach.

- Przede wszystkim odbędziesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca!

Stopień trudności wycieczki:

Letni Obóz Wędrowny po Tatrach Wysokich jest wymagający kondycyjnie. Pamiętaj o tym przed zapisem. Nie musisz być jej tytanem, ale chodzenie po szlakach zgodnie z czasami na mapie to absolutne minimum. Poza tym pamiętaj, że zawsze możesz się do wycieczki odpowiednio przygotować. Zadbaj o trening, szczególnie gdy zapisujesz się na wydarzenie z dużym wyprzedzeniem.


Plan wycieczek:

Dzień 1

7:00 – spotkanie z przewodnikiem na Palenicy Białczańskiej (start drogi nad Morskie Oko)

Trasa:  Palenica Białczańska – Morskie Oko – Rysy – Morskie Oko (nocleg w Nowym Schronisku)

Opis i szczegóły trasy dnia pierwszego:

Trasa długa, wymagająca kondycyjnie oraz trudna technicznie. Podejście na Rysy jest jednym z trudniejszych szlaków w Tatrach. Uczestnik powinien dobrze radzić sobie z przewyższeniami oraz powinien nie mieć lęków przestrzennych. Samo podejście z Morskiego Oka nie jest wycieczką długą pod względem kilometrów, ale duże przewyższenie na krótkim odcinku równe jest sporej stromiźnie, zatem dobra kondycja jest wymagana.

Długość trasy: 17  km

Czas przejścia: 10h (nie zawiera przerw, z przerwami około 11h)

Suma podejść: 1837 metrów

Suma zejść: 1415 metrów

Najwyższy punkt: Rysy 2499 m n.p.m.


Dzień 2

Trasa:  Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch - Kozia Przełęcz - Murowaniec (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia drugiego:

Trasa jest długa, czekają na nas także trudności w postaci łańcuchów. Przechodząc przez Kozią Przełęcz, pojawimy się także na chwilę na słynnej Orlej Perci.

Długość trasy: 12,7  km

Czas przejścia: 8h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1404 metrów

Suma zejść: 1310 metrów

Najwyższy punkt: Szpiglasowy Wierch, 2172 m n.p.m.

 

Dzień 3

Trasa:  Murowaniec – Zawrat – Kozi Wierch – Krzyżne - Murowaniec (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia trzeciego:

Tego dnia przejdziemy całą Orlą Perć! Wyjdziemy z Murowańca na lekko (rzeczy zostawiamy w pokoju) i udamy się na najtrudnieszy szlak w całych Tatrach! Będziemy mieć na to cały dzień, a dzięki temu, że trzy noclegi spędzamy w Murowańcu, jeżeli pogoda będzie słaba, to po prostu przesuniemy tę wycieczkę na kolejny dzień!

Długość trasy: 13,6 km

Czas przejścia: 11h (nie zawiera przerw, z przerwami około 13h)

Suma podejść: 1459 metrów

Suma zejść: 1459 metrów

Najwyższy punkt: Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

Dzień 4

Trasa:  Murowaniec – Kościelec – Murowaniec (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia czwartego:

Trasa dość krótka, jednak Kościelec to góra wymagająca szczególnie pod względem psychiki. Końcówka jest eksponowana, trudna i nie ma żadnych ułatwień. Kondycyjnie jest to szczyt dość łatwy, szczególnie gdy startujemy z Murowańca. Będzie to dobry dzień, aby odpocząć po trudach Orlej Perci. Wyśpimy się, zjemy na spokojnie śniadanie i wyjdziemy bez pośpiechu na szlak. 

Długość trasy: 7,3  km

Czas przejścia: 4h (nie zawiera przerw, z przerwami około 6h)

Suma podejść: 729 metrów

Suma zejść: 729 metrów

Najwyższy punkt: Kościelec 2155  m n.p.m.

Dzień 5

Trasa:  Murowaniec – Świnica – Murowaniec - Kuźnice (Koniec)

Opis i szczegóły trasy dnia piątego:

Trasa ostatniego dnia jest wymagająca kondycyjnie, jak i technicznie. Zostawimy rzeczy w Murowańcu i ruszymy na ten przepiękny, tatrzański wierzchołek. Po wycieczce wrócimy do Murowańca, aby zabrać rzeczy i zejdziemy do Kuźnic. To będzie wspaniała przygoda. 

Długość trasy: 13,3  km

Czas przejścia: 7,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 9h)

Suma podejść: 1209 metrów

Suma zejść: 1504 metrów

Najwyższy punkt: Świnica 2301  m n.p.m.


Ilość uczestników: 5

Cena: 1199 zł/osoba + 350 zł za noclegi. Uwaga! We wszystkich schroniskach śpimy na łóżkach! Mamy zrobione rezerwacje!

Cena dla członków Klubu Tatrzańskiego: 1149 zł/osoba + 350 zł za noclegi (nie wiesz czym jest Klub? Chciałbyś dołączyć i korzystać ze zniżek? Wejdź na http://portaltatrzanski.pl/klub/ i sprawdź korzyści oraz dołącz do Klubu) Przy zapisie na wycieczkę należy w polu "Uwagi" podać numer Karty Członkowskiej.

W ciągu czterech dni od zapisu wpłacamy 400,00 zł zadatku, na 3 tygodnie przed terminem dopłacamy 1149,00 zł, Członkowie Klubu 1099,00 zł.

Cena zawiera: noclegi, wypożyczenie sprzętu (uprząż, lonża, kask), opiekę przewodnika oraz przewodnictwo.

Cena nie zawiera: wyżywienia

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

 

Informacje o noclegu: 

Schronisko Murowaniec: nocujemy na łóżkach, cała grupa z przewodnikiem w jednym pokoju przez trzy noce. Łazienka znajduje się na korytarzu. Pościel za dodatkową opłatą (15-20 zł) można dobrać we własnym zakresie w recepcji Schroniska, koszt na cały pobyt. W środku znajduje się restauracja czynna do 21:00, można płacić kartą.

Schronisko Morskie Oko: w zależności od terminu nocujemy w Nowym lub Starym Schronisku. Łazienka znajduje się na korytarzu. W przypadku Nowego Schroniska (pokój dla całej grupy) pościel zawarta jest cenie. W przypadku Starego Schroniska dostępne są koce (sala 16 osobowa). W środku znajduje się restauracja czynna do godziny 21:00. Płatność tylko gotówką, w budynku znajduje się Bankomat. Informacja w którym schronisku nocujemy znajduje się w planie Obozu).

 

Potrzebne wyposażenie

- Plecak minimum 35 litrów (przy planie żywienia się w schroniskach), 50/60 litrów przy planie noszenia jedzenia ze sobą (nie zalecamy jednak noszenia pożywienia, poza energetycznymi rzeczami na szlak! Żywienie się w schronisku jest względnie niedrogie, a noszenie kartusza, kuchenki i puszek przez całą trasę może być naprawdę wykańczające)

- Śpiwór (nie jest on konieczny, ale wtedy do kosztów trzeba doliczyć wypożyczanie pościeli w schroniskach, około 10 zł/noc. Jeżeli nie posiadasz małego i lekkiego śpiwora, to polecamy zdecydować się na wariant z pościelą. W schroniskach są także koce, jeżeli nie przeszkadza Ci, aby spać bezpośrednio pod nimi, to nie musisz nawet wypożyczać pościeli)

- Buty na zmianę do schroniska (polecamy klapki, prosimy nie brać zapasowych adidasów czy butów trekkingowych. Jako zapsowe obuwie najlepiej radzą sobie klapki/japonki pod prysznic)

- Buty trekkingowe (wystarczy jedna para, latem preferowane są niskie, jednak zabierz takie w jakich czujesz się lepiej)

- Ubrania (kurtka od deszczu, 1x ciepły polar, 1x cieńszy polar, 2x skarpety trekkingowe, 2x koszulki termoaktywne, 2x skarpety do butów trekkingowych, 1x spodnie trekkingowe, 1x krótkie spodenki – nie zalecamy brania dużej ilości ubrań, bowiem można prać w schroniskach!)

- Kosmetyczka (pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością!)

- Ręcznik (polecamy mały, szybkoschnący)

- Mapa turystyczna, coś do pisania, zeszyt – obowiązkowo!

- Krem z filtrem, okulary 

- Czołówka, kompas – o ile posiadasz, nie ma potrzeby kupowania na wycieczkę

- Kijki trekkingowe – są naprawdę niesamowicie pomocne! Polecamy zabrać lub zakupić przed wyjazdem. Znacząco odciążają stawy, marsz staje się dużo łatwiejszy, a co za tym idzie - przyjemniejszy.

Gotówka! Pomimo Bankomatów, lub możliwości płatności kartą zabierz ze sobą gotówką. Zalecamy około 400-500 zł. Na wszelki wypadek jakby zepsuł się terminal, czy Bankomat w schronisku. 

 

DODATKOWE UWAGI DO PLANU

Plan obozu wędrownego po Tatrach może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy zarówno w planie przed wycieczką jak i w trakcie trwania obozu. Co to oznacza? Przede wszystkim wydłużenie lub skrócenie trasy danego dnia w zależności od formy uczestników danego Obozu. 

UWAGA! Obóz jest przeznaczony dla osób z przynajmniej przyzwoitą kondycją. Wycieczka została jednak zaplanowana tak, aby skupiać się na trudnościach technicznych, a nie kondycyjnych. Tempo także będzie odpowiednio dostosowywane, aby całość to była przyjemna wycieczka z dużą ilością nauki, a nie sprinterskie przejście Tatr. Oczywiście apelujemy o dobre przygotowanie fizyczne, aby marsz był jak największą przyjemnością. Pamiętaj, że im lepszą kondycję masz, tym więcej wyniesiesz z wyjazdu.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W TRAKCIE WYCIECZKI

Obóz wędrowny po Tatrach to nie tylko samo przejście przez najpiękniejsze zakątki Tatr po stronie naszego kraju, ale przede wszystkim nauka. Wycieczka ma na celu podnieść Twoją wiedzę topograficzną, historyczną oraz przyrodniczą. Co dokładnie będziemy robić?

- Rozpoznawać szczyty, nauczysz się rozumieć panoramy, tak aby zmiana perspektywy nie była dla Ciebie kłopotliwa.

- Będziemy rozpoznawać kwiaty, rozmawiać o przyrodzie. Dowiesz się wielu fascynujących rzeczy, które już na zawsze zmienią Twoje podejście do gór. 

- Poznasz historię miejsc w których będziemy, dowiesz się o rzeczach, które do tej pory były Ci obce.

- Przeniesiemy się do XIX wieku, pójdziemy śladem odkrywców Tatr poznając ich fascynujące historie. 

 

OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od kilku lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek