W góry z Portalem Tatrzańskim – FAQ, najczęściej zadawane pytania

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Witaj w FAQ wycieczek Portalu Tatrzańskiego! Aby ułatwić Ci odnalezienie odpowiedzi na interesujące Cię pytanie zapraszamy do szybkie zapoznania się z budową naszego FAQ.

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania podzielone jest na następujące rozdziały:

A) Ogólne (sprawy dotyczące wszystkich wycieczek, niezależnie od celu, terminu czy ceny)

B) Wycieczki zagraniczne

C) Wycieczki zimowe (krajowe + Tatry Słowackie)

D) Wycieczki letnie (krajowe + Tatry Słowackie)

Nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię pytanie? Napisz na [email protected] i daj sobie pomóc, a nam ulepszyć FAQ.

 

A) OGÓLNE 

1. Co się dzieje w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych? 

Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwalają na odbycie wycieczki, to jest ona odwoływana. Decyzję podejmuje zawsze Przewodnik na 2 dni przed terminem wycieczki. Brak widoków nie jest powodem wystarczającym do odwołania wycieczki - decydują względy bezpieczeństwa. Uczestnik odwołanej wycieczki ma możliwość wykorzystania pieniędzy na inne cele górskie z Portalem Tatrzańskim lub dostaje zwrot wpłaconych środków na konto.

Wyjątek od powyższej reguły stanowią wycieczki wielodniowe (wyjazdy zagraniczne, obozy wędrowne, ferie, wakacje, Dni Tatrzańskie itd.). Odbywają się one zawsze, chyba że akurat w rejonie naszych działań doszło do katastrofy przyrodniczej, lub jest min. 4. stopień zagrożenia lawinowego (dotyczy Obozów oraz Kursów zimowych).

2. Kiedy można odwołać wycieczkę i liczyć na zwrot pieniędzy?

Zrezygnować z wycieczki można do 30 dni przed jej rozpoczęciem. Wtedy cała kwota zostaje zwrócona. W przypadku kursów, obozów oraz innych wyjazdów wielodniowych zwrotowi jednak nie podlega zadatek, jeżeli takowy został pobrany. Kwestie te reguluje regulamin wycieczek, który znajdą Państwo pod linkiem: https://portaltatrzanski.pl/search/regulamin-wycieczek,354

3. Czy wycieczkę prowadzi osoba z uprawnieniami?

Tak. Wycieczki dla Portalu Tatrzańskiego prowadzą jedynie licencjonowani fachowcy. Nigdy nie organizowaliśmy ani nie będziemy organizować tzw. wyjazdów partnerskich. Dbamy o Państwa bezpieczeństwo, dlatego na wycieczki wysyłamy najlepszych fachowców. 

4. Jak ocenić swoje możliwości pod daną wycieczkę?

Opis każdej wycieczki zawiera skalę, która obejmuje opis trudności technicznych, wymagania kondycyjne oraz poziom doświadczenia. Informacja ta zazwyczaj umieszczona jest na dole opisu. Na tej podstawie można zapoznać się z sugestiami Przewodników i dostosować to do swoich możliwości. W przypadku oceny wiele zależy jednak od Państwa. Każdy zna swoje możliwości najlepiej, wystarczy je szczerze ocenić. 

5. Co mam zabrać na wycieczkę?

Niezależnie od tego, jaka aktualnie panuje pora roku w górach, każdy uczestnik naszych wycieczek musi mieć odpowiedni strój górski, tzn: buty trekkingowe, odpowiednie do temperatury skarpety, spodnie trekkingowe, koszulkę termoaktywną, polar, kurtkę od wiatru i deszczu oraz plecak górski. 

Wymienione wyżej rzeczy to podstawa. W przypadku zimowych warunków trzeba pamiętać o: getrach pod spodnie, rękawiczkach nieprzemakalnych, czapce, przydatna jest chusta 8w1, koszulka termoaktywna z długim rękawem (najlepiej z kołnierzem pod samą szyję), kurtka puchowa lub ciepły polar oraz stuptuty (chronią przed dostawaniem się śniegu do buta).

Z akcesoriów niezwykle przydatne są kije trekkingowe (przez cały rok), termos (głównie zimą), czołówka (niezbędnik przez cały rok), apteczka z bandażami i lekami, baterie zapasowe do czołówki, okulary, krem przeciwsłoneczny (nie tylko latem!), mapa. 

Wszelkie wymagania odnośnie danej wycieczki są także podane w opisie szczegółowym. 

6. Co w przypadku, gdy podczas wycieczki nie dam rady?

Jeżeli uczestnik nie poradzi sobie w trakcie trwania wycieczki, to cała grupa wraz z Przewodnikiem zawraca. W przypadku, gdy osoba zrezygnuje w terenie łatwym, to jako uczestnik pełnoletni po własnym oświadczeniu może zejść samotnie do schroniska czy doliny. W przypadku terenu trudnego wraca cała grupa. Wyjątek stanowi rezygnacja w schronisku, wtedy grupa rusza i zabiera w drodze powrotnej drugiego uczestnika. W praktyce takie sytuacje nie mają miejsca.

7. Co w przypadku, gdy podczas wycieczki zepsują się warunki atmosferyczne?

Wycieczka jest zawracana. W przypadku gdy dojdzie do zawrócenia w bardzo wczesnej fazie wycieczki, to jej uczestnicy mają możliwość powtórzenia jej lub wykorzystania kwoty na inną wycieczkę. W przypadku zawrócenia spod szczytu wycieczka uznana jest za odbytą.

8. Co się stanie, jeżeli spóźnię się na zbiórkę?

Wycieczka ruszy bez Ciebie. Góry są bardzo specyficznym miejscem pracy, a godziny wyjść nie są ustalane przypadkowo. Wiele razy osoby chodzące po górach mogły się przekonać, co oznacza kilkadziesiąt minut spóźnienia na szlaku. Przewodnik nie czeka na grupę dłużej niż kilka minut i ma pełne prawo ruszyć, a uczestnikowi nie należy się zwrot środków ze względu na to, że z własnej woli nie stawił się na miejscu zbiórki. 

9. Kiedy dostanę informacje organizacyjne?

Informacje organizacyjne wysyłane są około tygodnia przed wycieczką. W przypadku wycieczek weekendowych zazwyczaj w poniedziałek, a w przypadku wyjazdów kilkudniowych równy tydzień przed rozpoczęciem.

10. Kiedy skontaktuje się ze mną Przewodnik?

Przewodnik powinien skontaktować się z Państwem na dwa dni przed wycieczką. W mailu organizacyjnym dostajecie Państwo numer telefonu do Przewodnika, w razie pytań można odezwać się osobiście.

11. Co w przypadku, jeżeli nie wpłacę pieniędzy w terminie?

Po zapisaniu się na wydarzenie mają Państwo 4 dni na uiszczenie zapłaty lub zadatku. Jeżeli do tego nie dojdzie, rezerwacja jest zwalniana.

12. Co jeżeli stawię się na miejscu zbiórki nieprzygotowany?

Jeżeli uczestnik nie posiada odpowiedniego stroju do wyjścia w góry, to Przewodnik nie weźmie go na wycieczkę ze względów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nie ma możliwości powtórzenia wycieczki ani zwrotu pieniędzy. Każdy opis wycieczki jak i mail organizacyjny zawierają informacje odnośnie niezbędnego ekwipunku.

13. Czy dzieci mogą uczestniczyć w wycieczkach?

Mogą, jednak pod kilkoma warunkami. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę opiekuna prawnego, a ponadto zgodę na zabranie takiego uczestnika musi wyrazić Przewodnik.

14. Jak liczne są grupy?

Ilość uczestników uzależniona jest od poziomu trudności wycieczki. Zimą Przewodnik zabiera na większość zimowych wycieczek jednodniowych dziesięć osób, a na Zimowe Obozy Wędrowne maksymalą liczbę ośmiu osób. Na Kursie Turystyki Zimowej przypada sześć osób na jednego przewodnika. 

W przypadku warunków letnich na Mnicha Przewodnik zabiera cztery osoby, z czego dwie osoby czekają na przełęczy, a dwie idą na linie - potem następuje zmiana. W przypadku Rysów: pięć osób, Orlej Perci: cztery osoby, Obozu Wędrownego po Tatrach Polskich: pięć osób, Obozu Wędrownego po Tatrach Słowackich:dwanaście osób. Na szczyty, gdzie niezbędne jest użycie liny, Przewodnik zawsze zabiera maksymalnie dwie osoby!

Na Dni Tatrzańskie grupa to około 100 osób. Siedmiodniowe Obozy Wędrowne to grupa 50 osób.

W przypadku wyjazdów zagranicznych grupy są około 7 osób w przypadku via ferrat i do 15 osób na przewodnika w przypadku trekkingów.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasze grupy nigdy nie były za duże. Nasze wycieczki słyną z kameralnego klimatu i chcemy, aby tak pozostało. 

15. W jakim wieku najczęściej są uczestnicy wycieczek?

Pytanie, na które odpowiedź jest bardzo trudna. Najwięcej osób zapisuje się jednak z przedziału wiekowego 30-50 lat, choć osób 20-29 także jest bardzo dużo.

16. Czy na wycieczkach jest więcej kobiet czy mężczyzn?

Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W roku 2016 można było zauważyć niewielką przewagę Panów, zaś w 2017 roku więcej Pań. Jak sami Państwo możecie zauważyć, rozkład jest nierówny i trudny do przewidzenia, choć bez wątpienia można powiedzieć, że przewaga jest jednak na korzyść Pań.

17. O której godzinie planowane jest zakończenie wycieczki?

Wycieczki mają charakter wysokogórski, dlatego trzeba zarezerwować na nie zawsze około 10 godzin. W przypadku gdy wracacie Państwo tego samego dnia do domu, nie polecamy rezerwować środków komunikacji publicznej na godzinę wcześniejszą niż 18.

18. Na ile wcześniej można ocenić warunki atmosferyczne w górach?

Warunki w górach realnie można ocenić na około dwa dni przed wycieczką. Pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie potrafi zmienić się diametralnie z dnia na dzień. Patrzenie na prognozy długoterminowe nie ma najmniejszego sensu. W przypadku zimy należy obserwować pogodę na około tydzień przed wycieczką, aby wiedzieć co w tym czasie działo się z pokrywą śnieżną. W tym przypadku trzeba mieć odpowiednią wiedzę, jeżeli jej jeszcze nie masz możesz zapisać się na nasz Zimowy Obóz lub Kurs.

19. Jakie wycieczki polecacie na pierwszy raz w górach?

Wszystko uzależnione jest od Twojej kondycji. W przypadku zimy jeżeli nigdy nie byłeś/aś w Tatrach o tej porze roku, a żyjesz aktywnie to świetnym pomysłem będą Czerwone Wierchy lub po prostu Jednodniowy Kurs Zimowy. Czewone Wierchy to nasz bestseller i bardzo przyjemna, ale fizycznie wymagająca wycieczka. Jeżeli posiadasz wątpliwości co do swojej formy, to powinieneś wybrać jeden z naszych kursów - pod okiem Przewodnika zobaczysz, „z czym to się tak naprawdę je”. Jeżeli myślisz o czymś wspinaczkowym, to dobrym pomysłem jest Mnich – nie musisz mieć doświadczenia wspinaczkowego, ale dobra forma jest wymagana. W przypadku wycieczek letnich dobrym pomysłem dla osób początkujących, ale z bardzo dobrą kondycją jest Obóz Wędrowny po Tatrach Polskich czy Słowackich. Początkujący z przeciętną formą mogą spróbować np. wejścia na Rysy.

20. Jak dotrę na miejsce zbiórki?

Najłatwiej dojechać jest własnym autem. Pod doliny można dostać się także taksówkami lub busami – te są jednak trudno dostępne o tak wczesnych godzinach. Dobrym pomysłem jest także skontaktowanie się z Przewodnikiem, do którego numer dostajecie Państwo na około tydzień przed wycieczką. Wszyscy uczestnicy naszych wycieczek po opłaceniu udziału dostają także dostęp do grupy na Facebooku, przez którą można umówić się na transport z pozostałymi Uczestnikami.

21. Czy mogę zapisać więcej niż jedną osobę?

Oczywiście, ale musisz wypełnić formularz dla każdego osobno. Nasza aplikacja blokuje miejsca pojedynczo, po każdej rezerwacji. Dlatego właśnie każda osoba musi być zgłoszona osobno poprzez formularz.

242 Czy mogę zapisać się na wycieczkę telefonicznie?

Niestety nie. Aby zarezerwować swoje miejsce trzeba wypełnić odpowiedni formularz na stronie wycieczki.portaltatrzanski.pl. Oczywiście jeżeli masz problem z zapisem, zadzwoń do nas, a my nakierujemy Cię i pomożemy, tak abyś mógł uczestniczyć w wybranym wydarzniu.

25. Czy sprzedajecie vouchery? Jeżeli tak, to jak je kupić?

Na każdą z naszych wycieczek można zakupić voucher. Szczegóły znajdują się pod tym adresem: https://portaltatrzanski.pl/search/kup-voucher-na-wycieczke-w-gory,3741.

26. Mam rabat dla członków Klubu Tatrzańskiego, jak go wykorzystać?

Wystarczy w polu "Uwagi" przy zapisie wpisać swój numer karty. Pamiętaj, że Twoja karta musi być aktywna także w trakcie trwania wycieczki.

 

B) WYJAZDY ZAGRANICZNE

1. Czy mogę dosiąść się po drodze?

Na większości wyjazdów nie ma takiej możliwości - należy stawić się w Krakowie. W przypadku przejazdów mniejszymi busami, np. na via ferraty, można dosiąść się w Katowicach.

2. Jak duży bagaż mogę zabrać?

Nie ma szczególnych ograniczeń, prosimy jednak, aby walizka nie była większa niż 65 litrów na osobę, tj. wysokość: 67 cm, szerokość: 45 cm, glębokość 26 cm. Dodatkowo można zabrać bagaż podręczny, plecak około 20-30 litrów.

3. Czy zabrać ze sobą jedzenie i picie?

Do bagażu podręcznego - oczywiście. Do głównego w zależności od miejsca jak najbardziej można. Prosimy nie brać jednak dodatkowych siatek z jedzeniem, a tym bardziej zgrzewek wody. Wszystko można i należy kupić na miejscu.

4. Czym są via ferraty i czy powinienem się tam wybrać?

Via ferraty to ubezpieczone drogi wspinaczkowe, choć wiele z nich można porównać bardziej do zaawansowanego trekkingu (poziom Orlej Perci). Cechuje je duża ekspozycja oraz różny poziom trudności. Aby pojechać na via ferraty nie trzeba się wspinać, potrzebna jest dobra, ogólna sprawność fizyczna.

5. Czy da się porównać trudność via ferrat do tatrzańskich szlaków?

W pewnym zakresie na pewno, jednak via ferraty na ogól są sporo trudniejsze niż np. Orla Perć, która to w skali żelaznych perci uważana będzie za umiarkowaną. Dla przykładu:

Via ferraty o trudności A - odpowiadać będą zwykłym ścieżkom, ktore poprowadzone są stromym, ale łatwym terenem. Np. podejście na Polski Grzebień od Doliny Wielickiej

Trudności B - odpowiadać będzie ścieżkom jak wyżej, jednak już z elementami nieco trudniejszymi, choć wciąż dla sprawnej osoby łatwymi. Np. podejście na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem

Trudności C - odpowiadać będzie już Orlej Perci, a w kilku miejcach będzie trudniej. Są to już wymagające ferraty, jednak wciąż do zrobienia dla osób sprawnych bez większych problemów, ale na pewno z emocjami.

Trudności D - ferraty bardzo trudne, nie da się porównać ich do szlaków tatrzańskich, bowiem nie ma takiej skali. Często prowadzą pionowymi ścianami, a nawet momentami bywają lekko odwieszone. Zdecydowanie dla tych przygotowanych. Jest się jednak na nich czego złapać i gdzie stanąć.

Trudności E - skrajne trudne trasy, które można porównać do wspinaczki. Mało miejsca na nogi, cały czas trzeba mocno pracować rękoma oraz nogami, także na tarcie z powodu braku stopni. Nie ma tras o takiej trudności w Tatrach. Wymagają bardzo dobrego przygotowania, a najlepiej doświadczenia wspinaczkowego.

Nasze wycieczki poruszają się zazwyczaj w obrębie trudności od B do D, czasem jednak zdarzają się grupy, które idą na krótką, ale ciekawą ferratę E. Wtedy dzień jest zagospodorwany tak, aby wcześniej zrobić trasę dla wszystkich.

6. Czy zabrać gotówkę na wycieczkę? A może wystarczy sama karta?

W większości miejsc można płacić kartą, jest to wygodne i także tanie rozwiązanie (marże Bankowe nie są wysokie). Należy mieć jednak ze sobą nieco gotówki na wszelki wypadek. Awaria terminala, czy zgubienie karty. Polecamy wymienić ok. 300 - 500 zł na walutę obowiązującą w kraju, do którego się wybierasz

 

C) WYJAZDY ZIMOWE

1. Jaka jest różnica pomiędzy Zimowym Obozem Wędrownym, a Kursem Turystyki Zimowej?

Pierwsza propozycja to ćwiczenie podstaw: raki, czekan, lawinowe ABC oraz dwie wycieczki wysokogórskie w Tatrach Zachodnich, na których rozmawiamy o bezpieczeństwie i przygotowaniu się do wyprawy. Wcześniej zdobywamy tę wiedzę na wykładach. Jest to praktyczne podejście do tematu. Kurs Turystyki Zimowej rozszerzony jest o zajęcia z liną oraz wspinaczkę lodową. Stawia on na więcej ćwiczeń praktycznych, ale nie zawiera wycieczek wysokogórskich. Reasumując Obóz to podstawy sprzętowe + chodzenie po górach, Kurs natomiast to wieloetapowe przeszkolenie z używania sprzętu o bardzo szerokim zakresie, bez wycieczek wysokogórskich.

2. Jakie obuwie zabrać na zimową wycieczkę?

Wystarczą zwykłe buty za kostkę, nie musisz kupować specjalistycznych, zimowych butów. W takim przypadku zalecamy jednak zakupić jednorazowe ogrzewacze do butów. Ich koszt to około 10 zł za parę.

3. Jak się ubrać na zimową wycieczkę?

Rzeczy niezbędne (od góry): ciepła czapka, koszulka termoaktywna przylegająca do ciała (długi rękaw), ciepły polar, kurtka od wiatru, grube rękawice, ciepłe getry, spodnie trekkingowe, ciepłe skarpetki, ochraniacze przeciwśnieżne (stuptuty) oraz buty.

Rzeczy zalecane: ogrzewacze jednorazowe do rąk i stóp, kominiarka, okulary przeciwsłoneczne, chusta 8w1 z której można zrobić np. szalik.

 

D) WYJAZDY LETNIE

1. Czy muszę stawić się na miejscu zbiórki? A może mogę poczekać na grupę w schronisku?

Niestety, ale ze względu na sprzęt rozdawany na początku wycieczki każdy uczestnik musi stawić się w wyznaczonym miejscu. Nawet jeżeli schronisku w którym planuje nocleg jest po trasie grupy. Przewodnik nie ma obowiązku nosić sprzętu za uczestników wydarzenia, dlatego może odmówić wzięcia udziało osobie, która nie stawi się w wyznaczonym odgórnie miejscu. W związku z tym prosimy planować swoje noclegi 

2. Buty wysokie czy niskie (tzw. podejściówki)?

To kwestia własnych preferencji, jednak w ostatnim czasie znacznie popularniejsze na warunki letnie są tzw. buty podejściowe. Dlaczego? Są znacznie lżejsze oraz podeszwa jest bardziej przyjazna dla stóp (tzn. miękka). Mitem jest, że w niskich butach szybciej skręcimy sobie kostkę. Na pewno dla osób po kontuzjach lepszym rozwiązaniem będą buty wysokie. Np. przewodnicy oraz ratownicy w większości na lato preferują właśnie podejściówki.

3. Obozy Wędrowne - kupować jedzenie w schronisku czy nosić ze sobą?

Prosimy nie zabierać jedzenia ze sobą, poza tym, które będziemy jeść na trasie. Zwiększa to znacząco wagę plecaka, co wpływa na komfort marszu. Żywienie się w schroniskach nie jest dużo droższe od zakupu prowiantu w sklepie i całego sprzętu do jego przygotowywania.

4. Jak spakować się na Obóz Wędrowny?

Łączna waga plecaka nie powinna przekraczać 10 kliogramów, a wystarczającym rozmiarem jest plecak w przedziale 35 do 40 litrów. Jeżeli posiadasz bardzo duży plecak, np. 70 litrów, to warto przemyśleć zakup nowego, właśnie około 40. litrowego. Dlaczego? I tak przyda ci się taki plecak, chociażby na wypady jednodniowe, czy weekendowe. Zbyt duży plecak, to także dodatkowa, zazwyczaj spora masa. 

5. Co zrobić z autem na czas wycieczki?

W przypadku wycieczek jednodniowych najlepiej parkować przy miejscu zbiórki. Pod wylotami tatrzańskich dolin zawsze znajdują się duże parkingi. W przypadku Obozów polecamy poszukać parkingów płatnych poprzez wyszukiwarkę Google. 

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek