W góry z Portalem Tatrzańskim – FAQ, najczęściej zadawane pytania
Autor zdjęcia: Portal Tatrzański
Witaj w FAQ wycieczek Portalu Tatrzańskiego! Aby ułatwić Ci odnalezienie odpowiedzi na interesujące Cię pytanie, zapraszamy do szybkiego zapoznania się z budową naszego FAQ.
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania, podzielone jest na następujące rozdziały:
A) Ogólne (sprawy dotyczące wszystkich wycieczek, niezależnie od celu, terminu czy ceny)
B) Wycieczki zagraniczne
C) Wycieczki zimowe (krajowe)
D) Wycieczki letnie (krajowe + Tatry Słowackie)
Nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię pytanie? Napisz na [email protected] i daj sobie pomóc, a nam ulepszyć FAQ.
A) OGÓLNE
1. Co się dzieje w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych?
Jeżeli warunki atmosferyczne nie pozwalają na odbycie wycieczki, to jest ona odwoływana. Decyzję podejmuje zawsze przewodnik. Może to zrobić dzień przed terminem wycieczki. Brak widoków nie jest powodem wystarczającym do odwołania wycieczki - decydują względy bezpieczeństwa. Uczestnik odwołanej wycieczki ma możliwość wykorzystania pieniędzy na inne cele górskie z Portalem Tatrzańskim, otrzymuje voucher na kwotę wycieczki lub dostaje zwrot wpłaconych środków na konto.
Wyjątek od powyższej reguły stanowią wycieczki wielodniowe (wyjazdy zagraniczne, obozy wędrowne, ferie, wakacje, Dni Tatrzańskie itd.). Wyjątek od powyższej reguły stanowią wycieczki wielodniowe (wyjazdy zagraniczne oraz obozy wędrowne). Odbywają się one zawsze, chyba że warunki w rejonie naszego działania są skrajnie niebezpieczne (np. obowiązuje 4. stopień zagrożenia lawinowego).
2. Kiedy można odwołać wycieczkę i liczyć na zwrot pieniędzy?
Z wycieczki można zrezygnować do 30 dni do jej rozpoczęcia. W przypadku wycieczek jednodniowych, w których nie uiszczano zadatku, zostaje zwrócona cała wpłata za uczestnictwo w wydarzeniu. Na wycieczkach wielodniowych oraz jednodniowych z zadatkiem nie ma możliwości otrzymania zwrotu zadatku. Zwracana jest tylko pozostała część wpłaty (także w terminie do 30 dni do wycieczki). W terminie krótszym niż 30 dni do rozpoczęcia wydarzenia, nie ma możliwości uzyskania zwrotu za uczestnictwo zarówno w wycieczce jednodniowej, jak i wielodniowej. Kwestie te reguluje regulamin wycieczek, który znajdą Państwo pod linkiem: https://portaltatrzanski.pl/search/regulamin-wycieczek,354
3. Czy wycieczkę prowadzi osoba z uprawnieniami?
Tak. Wycieczki dla Portalu Tatrzańskiego prowadzą jedynie licencjonowani przewodnicy oraz instruktorzy. Nigdy nie organizowaliśmy, ani nie będziemy organizować tzw. wyjazdów partnerskich. Dbamy o Państwa bezpieczeństwo, dlatego na wycieczki wysyłamy najlepszych fachowców.
4. Jak ocenić swoje możliwości pod daną wycieczkę?
Opis każdej wycieczki zawiera skalę, która obejmuje opis trudności technicznych, wymagania kondycyjne oraz poziom doświadczenia. Informacja ta umieszczona jest w górnej częsci opisu wydarzenia. Na tej podstawie można zapoznać się z sugestiami Przewodników i dostosować to do swoich możliwości. W przypadku oceny wiele zależy jednak od Państwa. Każdy zna swoje możliwości najlepiej, wystarczy je szczerze ocenić.
5. Co mam zabrać na wycieczkę?
Niezależnie od tego, jaka aktualnie panuje pora roku w górach, każdy uczestnik naszych wycieczek musi mieć odpowiedni strój górski, tzn: buty trekkingowe, odpowiednie do temperatury skarpety, spodnie trekkingowe, koszulkę termoaktywną, polar, kurtkę od wiatru i deszczu oraz plecak górski.
Wymienione wyżej rzeczy to podstawa. W przypadku zimowych warunków trzeba pamiętać o: getrach pod spodnie, rękawiczkach nieprzemakalnych, czapce, przydatna jest chusta 8w1, koszulka termoaktywna z długim rękawem (najlepiej z kołnierzem pod samą szyję), kurtka puchowa lub ciepły polar oraz stuptuty (chronią przed dostawaniem się śniegu do buta).
Z akcesoriów niezwykle przydatne są kije trekkingowe (przez cały rok), termos (głównie zimą), czołówka (niezbędnik przez cały rok), apteczka z bandażami i lekami, baterie zapasowe do czołówki, okulary, krem przeciwsłoneczny (nie tylko latem!), mapa.
Wszelkie wymagania odnośnie danej wycieczki są także podane w opisie szczegółowym.
6. Co w przypadku, gdy podczas wycieczki nie dam rady?
Jeżeli uczestnik nie poradzi sobie w trakcie trwania wycieczki, to cała grupa wraz z Przewodnikiem zawraca. W przypadku, gdy osoba zrezygnuje w terenie łatwym, to jako uczestnik pełnoletni, po podpisaniu stosownego oświadczenia może zejść samotnie do schroniska czy doliny. W przypadku terenu trudnego wraca cała grupa.
7. Co się stanie, jeżeli spóźnię się na zbiórkę?
Wycieczka ruszy bez Ciebie. Góry są bardzo specyficznym miejscem pracy, a godziny wyjść nie są ustalane przypadkowo. Wiele razy osoby chodzące po górach mogły się przekonać, co oznacza kilkadziesiąt minut spóźnienia na szlaku. Przewodnik nie czeka na grupę dłużej niż kilka minut i ma pełne prawo ruszyć, a uczestnikowi nie należy się zwrot środków ze względu na to, że z własnej woli nie stawił się na miejscu zbiórki.
8. Kiedy dostanę informacje organizacyjne?
Mail organizacyjny z numerem telefonu do przewodnika jest wysyłany 5 dni przed terminem rozpoczęcia wycieczki. W przypadku wyjazdów zagranicznych, część informacji wysyłamy także we wcześniejszych wiadomościach.
9. Kiedy skontaktuje się ze mną Przewodnik?
Przewodnik powinien skontaktować się z Państwem na dwa dni przed wycieczką. W mailu organizacyjnym dostajecie Państwo numer telefonu do Przewodnika, w razie pytań można odezwać się osobiście.
10. Co w przypadku, jeżeli nie wpłacę pieniędzy w terminie?
Po zapisaniu się na wydarzenie mają Państwo 4 dni na uiszczenie zapłaty lub zadatku. Jeżeli do tego nie dojdzie, rezerwacja jest zwalniana. W przypadku braku terminowej wpłaty II raty, zapis również zostaje anulowany. Jeśli wcześniej został wpłacony zadatek, nie podlega on wówczas zwrotowi.
11. Co jeżeli stawię się na miejscu zbiórki nieprzygotowany?
Jeżeli uczestnik nie posiada odpowiedniego stroju do wyjścia w góry, to Przewodnik nie weźmie go na wycieczkę ze względów bezpieczeństwa. W takiej sytuacji nie ma możliwości powtórzenia wycieczki ani zwrotu pieniędzy. Każdy opis wycieczki zawiera informacje odnośnie niezbędnego ekwipunku.
12. Czy dzieci mogą uczestniczyć w wycieczkach?
Mogą, jednak pod kilkoma warunkami. Osoba niepełnoletnia musi posiadać pisemną zgodę opiekuna prawnego. Również wymagane jest uczestnictwo w tej samem wycieczce opiekuna prawnego lub osoby przez nią wyznaczonej.
13. Jak liczne są grupy?
Ilość uczestników uzależniona jest od poziomu trudności wycieczki. Na Zimowych Obozach Wędrownych oraz na większości wycieczkek jednodniowych grupy liczą maksymalnie osiem osób. W przypadku wyjść w tatrzańskie doliny (np. zimowa wycieczka do Doliny Pięciu Stawów) liczba uczestników może wynieść 10 osób. Na Kursie Turystyki Zimowej przypada sześć osób na jednego przewodnika.
W przypadku warunków letnich w jednodniowych wycieczkach zazwyczaj uczestniczy od czterech do pięciu osób (np. podczas wycieczki na Orlą Perć cztery osoby, a na Rysy od strony polskiej pięć osób). Podczas obozów wędrownych po Tatrach Polskich lub Wysokich uczestników jest pięciu, zaś w obozach po Tatrach Słowackich może uczestniczyć maksymalnie 10 osób.
Na Siedmiodniowych Obozach Wędrownych liczba uczestników wynosi 20 osób.
Jeśli chodzi o wyjazdy na via ferraty, grupy mogą liczyć 6 osób (wyjazdy na via ferraty w Dolomity bądź nad Jezioro Garda) lub 7 osób (wyjazd na Trigav i via ferraty Alp Julijskich). W przypadku większych wyjazdów trekkingowych (wyjazd autokarowy na Tour du Mont Blanc lub wyjazd trekkingowy w Dolomity) uczestników jest 29. Jeśli na wyjazd lecimy samolotem (np. na wycieczkę na Maderę lub Teneryfę), uczestników może być maksymalnie 8.
Dokładamy wszelkich starań, aby nasze grupy nigdy nie były za duże. Nasze wycieczki słyną z kameralnego klimatu i chcemy, aby tak pozostało.
14. O której godzinie planowane jest zakończenie wycieczki?
W przypadku, gdy wracacie Państwo tego samego dnia do domu, nie polecamy rezerwować miejsc na przejazdy komunikacją publiczną wcześniej niż w późnych godzinach wieczornych. Czas powrotu zależy zawsze od formy grupy oraz warunków i natężenia ruchu turystycznego na szlaku.
15. Na ile wcześniej można ocenić warunki atmosferyczne w górach?
Warunki w górach realnie można ocenić na około dwa dni przed wycieczką. Pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, a co za tym idzie potrafi zmienić się diametralnie z dnia na dzień. Patrzenie na prognozy długoterminowe nie ma najmniejszego sensu. W przypadku zimy należy obserwować pogodę na około tydzień przed wycieczką, aby wiedzieć co w tym czasie działo się z pokrywą śnieżną. W tym przypadku trzeba mieć odpowiednią wiedzę. Jeżeli jej jeszcze nie masz możesz zapisać się na nasz Zimowy Obóz lub Kurs.
16. Jakie wycieczki polecacie na pierwszy raz w górach?
Wszystko uzależnione jest od Twojej kondycji. W przypadku zimy jeżeli nigdy nie byłeś/aś w Tatrach o tej porze roku, a prowadzisz aktywny tryb życia to świetnym pomysłem będą Czerwone Wierchy lub po prostu Jednodniowy Kurs Zimowy. Czewone Wierchy to nasz bestseller i bardzo przyjemna, ale fizycznie wymagająca wycieczka. Jeżeli posiadasz wątpliwości, co do swojej formy, to powinieneś wybrać jeden z naszych kursów - pod okiem przewodnika zobaczysz, „z czym to się tak naprawdę je”. W przypadku wycieczek letnich dobrym pomysłem dla osób początkujących, ale z bardzo dobrą kondycją jest Obóz Wędrowny po Tatrach Polskich czy Słowackich. Początkujący z przeciętną formą mogą spróbować np. wejścia na Rysy.
17. Jak dotrę na miejsce zbiórki?
Najłatwiej dojechać jest własnym autem. Pod doliny można dostać się także taksówkami lub busami – te są jednak trudno dostępne o tak wczesnych godzinach. Wszyscy uczestnicy naszych wycieczek po opłaceniu udziału dostają także dostęp do grupy na Facebooku, przez którą można umówić się na transport z pozostałymi Uczestnikami.
18. Czy mogę zapisać więcej niż jedną osobę?
Oczywiście, ale musisz wypełnić formularz dla każdego osobno. Nasza aplikacja blokuje miejsca pojedynczo, po każdej rezerwacji. Dlatego właśnie każda osoba musi być zgłoszona osobno poprzez formularz.
19. Czy mogę zapisać się na wycieczkę telefonicznie?
Niestety nie. Aby zarezerwować swoje miejsce trzeba wypełnić odpowiedni formularz na stronie wycieczki.portaltatrzanski.pl. Oczywiście jeżeli masz problem z zapisem, zadzwoń do nas, a my nakierujemy Cię i pomożemy, tak abyś mógł uczestniczyć w wybranym wydarzniu.
20. Czy sprzedajecie vouchery? Jeżeli tak, to jak je kupić?
Na każdą z naszych wycieczek można zakupić voucher. Szczegóły znajdują się pod tym adresem: https://portaltatrzanski.pl/search/kup-voucher-na-wycieczke-w-gory,3741.
21. Czy jest możliwość rozszerzenia listy uczestników o dodatkowe osoby?
Niestety, nie możemy rozszerzać listy uczestników o dodatkowe miejsca. Wynika to z kwestii bezpieczeństwa oraz przyczyn organizacyjnych.
22. Czy jest możliwość dostania kontaktu do innych uczestników w celu zorganizowania wspólnego transportu?
W celu nawiązania kontaktu z innymi uczestnikami naszych wycieczek udostępniamy specjalną grupę na portalu Facebook, do której dostęp mają osoby z potwierdzoną rezerwacją. Niestety, nie możemy podawać danych kontaktowych do innych uczestników.
23. Czy jest możliwość rozbicia zadatku lub II raty na mniejsze części?
Nie ma możliwości rozbijania opłat na mniejsze części. Zarówno zadatek, jak i II rata muszą zostać wpłacone w całości. To samo dotyczy wycieczek jednodniowych, w których dokonuje się jednej opłaty za uczestnictwo.
24. Kiedy dostanę informację, kto będzie przewodnikiem na wycieczce?
Informacja o przewodniku (wraz z jego numerem telefonu) jest zawarta w mailu organizacyjnym, kóry wysyłany jest 5 dni przed rozpoczęciem wycieczki.
25. Czy jest możliwosć dopłaty w gotówce na miejscu?
Nie ma możliwości dopłaty gotówką na miejscu. Wszelkie opłaty za uczestnictwo w wycieczce dokonuje się przelewem bankowym na wskazany numer konta.
B) WYJAZDY ZAGRANICZNE
1. Czy mogę dosiąść się po drodze?
Na większości wyjazdów nie ma takiej możliwości - należy stawić się w Krakowie. W przypadku przejazdów mniejszymi busami, np. na via ferraty, można dosiąść się w Katowicach.
2. Jak duży bagaż mogę zabrać?
Nie ma szczególnych ograniczeń, prosimy jednak, aby walizka nie była większa niż 65 litrów na osobę, tj. wysokość: 67 cm, szerokość: 45 cm, glębokość 26 cm. Dodatkowo można zabrać bagaż podręczny, plecak około 20-30 litrów.
3. Czy zabrać ze sobą jedzenie i picie?
Do bagażu podręcznego - oczywiście. Do głównego w zależności od miejsca jak najbardziej można. Prosimy nie brać jednak dodatkowych siatek z jedzeniem, a tym bardziej zgrzewek wody. Wszystko można i należy kupić na miejscu.
4. Czym są via ferraty i czy powinienem się tam wybrać?
Via ferraty to ubezpieczone drogi wspinaczkowe, choć wiele z nich można porównać bardziej do zaawansowanego trekkingu (poziom Orlej Perci). Cechuje je duża ekspozycja oraz różny poziom trudności. Aby pojechać na via ferraty nie trzeba się wspinać. Potrzebna jest dobra, ogólna sprawność fizyczna.
5. Czy da się porównać trudność via ferrat do tatrzańskich szlaków?
W pewnym zakresie na pewno, jednak via ferraty na ogól są sporo trudniejsze niż np. Orla Perć, która to w skali żelaznych dróg uważana będzie za umiarkowaną. Dla przykładu:
Via ferraty o trudności A - odpowiadać będą zwykłym ścieżkom, ktore poprowadzone są stromym, ale łatwym terenem. Np. podejście na Polski Grzebień od Doliny Wielickiej
Trudności B - odpowiadać będzie ścieżkom jak wyżej, jednak już z elementami nieco trudniejszymi, choć wciąż dla sprawnej osoby łatwymi. Np. podejście na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem
Trudności C - odpowiadać będzie już Orlej Perci, a w kilku miejcach będzie trudniej. Są to już wymagające ferraty, jednak wciąż do zrobienia dla osób sprawnych bez większych problemów, ale na pewno z emocjami.
Trudności D - ferraty bardzo trudne, nie da się porównać ich do szlaków tatrzańskich, bowiem nie ma takiej skali. Często prowadzą pionowymi ścianami, a nawet momentami bywają lekko odwieszone. Zdecydowanie dla tych przygotowanych. Jest się jednak na nich czego złapać i gdzie stanąć.
Trudności E - skrajne trudne trasy, które można porównać do wspinaczki. Mało miejsca na nogi, cały czas trzeba mocno pracować rękoma oraz nogami, także na tarcie z powodu braku stopni. Nie ma tras o takiej trudności w Tatrach. Wymagają bardzo dobrego przygotowania, a najlepiej doświadczenia wspinaczkowego.
Nasze wycieczki poruszają się zazwyczaj w obrębie trudności od B do D, czasem jednak zdarzają się grupy, które idą na krótką, ale ciekawą ferratę E. Wtedy dzień jest zagospodorwany tak, aby wcześniej zrobić trasę dla wszystkich.
6. Czy zabrać gotówkę na wycieczkę? A może wystarczy sama karta?
W większości miejsc można płacić kartą, jest to wygodne i także tanie rozwiązanie (marże Bankowe nie są wysokie). Należy mieć jednak ze sobą nieco gotówki na wszelki wypadek. Awaria terminala, czy zgubienie karty. Polecamy wymienić ok. 300 - 500 zł na walutę obowiązującą w kraju, do którego się wybierasz.
7. Skąd będę wiedzieć, na jaki lot zdecydować się w przypadku konkretnej wycieczki?
Propozycję lotów wysyłamy uczestnikom z potwierdzoną rezerwacją na skrzynkę mailową po zakupieniu biletu dla przewodnika. Prosimy nie kupować biletów przed otrzymaniem od nas takiej wiadomości.
C) WYJAZDY ZIMOWE
1. Jaka jest różnica pomiędzy Zimowym Obozem Wędrownym, a Kursem Turystyki Zimowej?
Pierwsza propozycja to ćwiczenie podstaw: raki, czekan, lawinowe ABC oraz dwie wycieczki wysokogórskie w Tatrach Zachodnich, na których rozmawiamy o bezpieczeństwie i przygotowaniu się do wyprawy. Wcześniej zdobywamy tę wiedzę na wykładach. Jest to praktyczne podejście do tematu. Kurs Turystyki Zimowej rozszerzony jest m. in. o zajęcia z asekuracji za pomocą liny. Stawia on na więcej ćwiczeń praktycznych. Reasumując, Obóz to podstawy sprzętowe oraz chodzenie po górach. Kurs natomiast to wieloetapowe przeszkolenie z używania sprzętu o bardzo szerokim zakresie.
2. Jakie obuwie zabrać na zimową wycieczkę?
Wystarczą zwykłe buty za kostkę, nie musisz kupować specjalistycznych, zimowych butów. W takim przypadku zalecamy jednak zakupić jednorazowe ogrzewacze do butów. Ich koszt to od kilku do kilkunastu złotych.
3. Jak się ubrać na zimową wycieczkę?
Rzeczy niezbędne (od góry): ciepła czapka, koszulka termoaktywna przylegająca do ciała (długi rękaw), ciepły polar, kurtka od wiatru, grube rękawice, ciepłe getry, spodnie trekkingowe, ciepłe skarpetki, ochraniacze przeciwśnieżne (stuptuty) oraz buty.
Rzeczy zalecane: ogrzewacze jednorazowe do rąk i stóp, kominiarka, okulary przeciwsłoneczne oraz chusta 8w1 (można zrobić z niej np. szalik).
D) WYJAZDY LETNIE
1. Czy muszę stawić się na miejscu zbiórki? A może mogę poczekać na grupę w schronisku?
Niestety, ale ze względu na sprzęt rozdawany na początku wycieczki każdy uczestnik musi stawić się w wyznaczonym miejscu. Nawet jeżeli schronisku w którym planuje nocleg jest po trasie grupy. Przewodnik nie ma obowiązku nosić sprzętu za uczestników wydarzenia, dlatego może odmówić wzięcia udziało osobie, która nie stawi się w wyznaczonym odgórnie miejscu. W związku z tym prosimy planować swoje noclegi
2. Buty wysokie czy niskie (tzw. podejściówki)?
To kwestia własnych preferencji, jednak w ostatnim czasie znacznie popularniejsze na warunki letnie są tzw. buty podejściowe. Dlaczego? Są znacznie lżejsze oraz podeszwa jest bardziej przyjazna dla stóp (tzn. miękka). Mitem jest, że w niskich butach szybciej skręcimy sobie kostkę. Na pewno dla osób po kontuzjach lepszym rozwiązaniem będą buty wysokie. Np. przewodnicy oraz ratownicy w większości na lato preferują właśnie podejściówki.
3. Obozy Wędrowne - kupować jedzenie w schronisku czy nosić ze sobą?
Prosimy nie zabierać jedzenia ze sobą, poza tym, które będziemy jeść na trasie. Zwiększa to znacząco wagę plecaka, co wpływa na komfort marszu. Żywienie się w schroniskach nie jest dużo droższe od zakupu prowiantu w sklepie i całego sprzętu do jego przygotowywania.
4. Jak spakować się na Obóz Wędrowny?
Na Obóz Wędrowny powinien wystarczyć 40-litrowy plecak. Jeżeli posiadasz bardzo duży, np. 70-litrowy, to warto przemyśleć zakup nowego, mniejszego. Dlaczego? I tak przyda Ci się taki plecak, chociażby na wypady jednodniowe, czy weekendowe. Zbyt duży plecak to także dodatkowa (zazwyczaj spora) masa.
5. Co zrobić z autem na czas wycieczki?
W przypadku wycieczek jednodniowych najlepiej parkować przy miejscu zbiórki. Pod wylotami tatrzańskich dolin zawsze znajdują się duże parkingi. W przypadku Obozów polecamy poszukać parkingów płatnych poprzez wyszukiwarkę Google.