Wycieczka na Rysy od strony słowackiej

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 14.08.2021

Wycieczka na Rysy od Słowacji z przewodnikiem to propozycja dla każdego miłośnika gór, któremu niestraszne długie wędrówki. Od dawna marzysz o zdobyciu najwyższego szczytu naszego kraju? To świetna okazja, by to marzenie zrealizować. Jeśli szukasz miejsca, które zachwyci Cię pięknym widokiem, to również warto wybrać się na Rysy. Niesamowite wrażenia estetyczne gwarantowane!

Opis wycieczki na Rysy:

Rysy są znane chyba każdemu. Ta góra położona na granicy polsko-słowackiej ma trzy wierzchołki.  Swoją sławę zawdzięcza wysokości wierzchołka znajdującego się na terenie naszego kraju (2499 m), który zapewnia im miano najwyższego szczytu Polski, słowacki jest jeszcze wyższy (2503 m). Rysy odznaczają się okazałą wysokością względną. Góra wznosi się ponad 1100 m nad powierzchnię Morskiego Oka. Z uwagi na to, że prowadzi na nie szlak turystyczny, jest on popularny i znajduje się na liście planowanych wędrówek wielu miłośników Tatr. Niewątpliwą zaletą wejścia na szczyt jest niezwykła panorama roztaczająca się z wierzchołka. Wrażenia widokowe, jakie czekają Cię na Rysach, trudno porównać z innymi. Widok ponad 100 szczytów dosłownie zapiera dech w piersiach!

 

Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę na Rysy?

- zdobędziesz najwyższy szczyt Polski 

- zaznasz prawdziwej, wysokogórskiej przygody

- przede wszystkim przeżyjesz wspaniałą przygodę pod okiem profesjonalnego przewodnika! :)


Stopień trudności wycieczki:

Wycieczka na Rysy od Słowacji to łatwiejszy wariant wejścia na tę górę. Szlak nie nastręcza większych trudności technicznych. Nawet mniej sprawni turyści dadzą sobie radę z pokonaniem tej trasy. Wymaga ona jednak dobrej kondycji, gdyż czeka na Ciebie kilkanaście godzin wędrówki. Podczas przejścia będziesz korzystać ze sztucznych ułatwień w postaci jedynych w Tatrach metalowych schodów i łańcuchów. Przewodnik dostosuje tempo do grupy, jednak pamiętaj, że im lepsze przygotowanie, tym większa radość z wycieczki.

 

Plan wycieczki:

7:00 – spotkanie z Przewodnikiem na parkingu Popradzkie Pleso, przy stacji Elektriczki o tej samej nazwie. Uwaga! Jadąc autem nie dojeżdżamy do Szczyrbskiego Plesa, tylko wcześniej skręcamy w prawo za znakami kierującymi nas do Popradzkiego Plesa. Oczywiście do samego stawu dojechać się nie da, ale wcześniej znajduje się parking wzdłuż ulicy na którym można zostawić auta za około 6/7 euro i to właśnie tam się spotykamy.

Uwaga! Na miejsce zbiórki nie uda się dojechać komunikacją zbiorową tego samego dnia z Polski. Jeżeli nie masz transportu to:

- Najlepiej przenocuj na Słowacji w pobliżu przystanku Elektriczki, która odjeżdża co chwilę już od 5 rano

- Dostaniesz dostęp do naszej zamkniętej grupy wycieczkowej (po zaksięgowaniu wpłaty) i tam poszukaj transportu dzieląc się kosztami

- Zadzwoń do przewodnika (kontakt dostaniesz na 5 dni przed wyjazdem), być może uda mu się Ciebie zabrać, pamiętaj że jednak tego nie gwarantujemy

Oczywiście najłatwiej dostać się własnym autem

Trasa: Parking Popradzkie Pleso -> Popradzkie Pleso -> Chata pod Rysami -> Waga -> Rysy (powrót tą samą trasą)

Długość trasy: 19,3 km

Czas przejścia: 9h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1392 metrów

Suma zejść: 1392 metrów

Najwyższy punkt: Rysy 2499 m n.p.m.


Ilość uczestników: 12

Cena: 229 zł

Cena dla członków Klubu Tatrzańskiego: 209 zł (nie wiesz czym jest Klub? Chciałbyś dołączyć i korzystać ze zniżek? Wejdź na portaltatrzanski.pl/klub) Przy zapisie na wycieczkę należy w polu "Uwagi" podać numer Karty Członkowskiej.

W obydwu przypadkach wymagana jest wpłata pełnej kwoty do 4 dni od dokonania zapisu.

Cena nie zawiera ubezpieczenia w Tatry Słowackie! Chcesz się ubezpieczyć? Wejdź na portaltatrzanski.pl/ubezpieczenia i zrób to od razu!

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH (NIELETNI ZA ZGODĄ PRZEWODNIKA I TYLKO POD OPIEKĄ OSOBY DOROSŁEJ)!

 

Potrzebne wyposażenie

• Plecak minimum 20 litrów

• Jedzenie oraz picie (prosimy wziąć pod uwagę, że w ciepłe dni potrzebne będzie między 2 do 3 litrów wody)

• Dodatkowo przydatne są: okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, chusta 8w1, czapka czy cienkie rękawiczki (nie są to obowiązkowe pozycje, ale lepiej mieć przynajmniej te ostatnie. Krem przyda się w przypadku bardzo ciepłych dni)

• Kijki trekkingowe (nie są niezbędne, ale naprawdę bardzo pomocne)

• Ubiór górski (buty trekkingowe, ciepłe skarpety, koszulkę termoaktywną, polar, kurtkę od wiatru, spodnie)

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek