Wyjazd do Rumunii w Góry Fogaraskie

Autor zdjęcia: Cosminxp Cosmin


Termin 05.09.2020 - 12.09.2020

Ciągnię Cię ku nowemu? Bardzo dobrze, bowiem Rumunia jest kierunkiem zdecydowanie wartym odwiedzenia! Puste szlaki, dużo przestrzeni, dzika przyroda - to czeka na Ciebie właśnie na naszym wyjeździe. Góry Fogaraskie to nic innego jak dobrze znane nam Karpaty, w których znajdują się także Tatry. Różnica jest jednak taka, że są one w znacznie mniejszym stopniu zagospodarowane przez człowieka. Jak długo potrwa jeszcze taki stan? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że warto odwiedzić ten górski masyw i cieszyć się nową przygodą. W Rumunii aż trzynaście szczytów sięga powyżej 2500 m n.p.m., z czego siedem z nich leży właśnie w Fogaraszach, zatem dobra, wysokogórska przygoda jest po prostu murowana. Serdecznie zapraszamy.

Opis

Fogarasze to najwyższe góry Rumunii, ich duma narodowa. Podczas naszego wyjazdu trekkingowego wejdziemy m.in na Moldoveanu, czyli najwyższą górę tego przepięknego kraju. Nocować będziemy w okolicach miejscowości Cartisoara, blisko trasy transfogaraskiej, skąd mamy bardzo blisko na wiele ciekawych szlaków. Co tutaj więcej mówić - czeka na Ciebie po prostu kawał świetnej przygody!

 

Dlaczego warto pojechać z nami na trekking w Fogarasze? 

- Zobaczysz Karpaty od innej strony, to przecież nie tylko Tatry!

- Będziesz cieszyć się pustymi szlakami i przepiękną, dziką przyrodą

- Poznasz nową kulturę oraz fanastycznych ludzi

- Wejdziesz na najwyższy szczyt Rumunii, Moldoveanu (2544 m n.p.m.)

- I przede wszystkim przeżyjesz fantastyczną przygodę pod okiem fachowca

- Działamy w małej, siedmioosobowej grupie - zatem to kameralny wyjazd

 

Stopień trudności / uwagi techniczne

Wycieczka przeznaczona jest dla osób o dobrej kondycji. Trudności techniczne nie są duże, jednak czeka nas sporo podejść oraz wiele kilometrów w nogach. Jeżeli martwisz się o swoją kondycję, to pamiętaj, że masz dużo czasu, aby odpowiednio się do wyprawy przygotować. Wyprawa ta zalecana jest osobom, które bez problemów pokonują szlaki w polskich górach zgodnie z czasami przejść na mapie. 

 

Plan wyjazdu

Dzień 1

Spotkanie w Krakowie (dokładne miejsce zostanie przesłane do uczestników wyjazdu) o godzinie 5:00, przejazd do Rumunii

Dzień 2

Wycieczka na Vf. Vanatoarea lui Buteanu (2507 m n.p.m.). Wyjazd zaczynamy od razu od wejścia na wyższy szczyt, niż najwyższa góra na jaką można wejść szlakiem w Tatrach, czyli Rysy. 

Trasa: szlakiem od kolejki gondolowej Balea na Vf. Netedu (2351 m n.p.m.) - przełęcz Saua Netedu - grzebietem głównym na przełęcz Saua Vaiuga - Vf. Vanatoarea lui Buteanu (2507 m n.p.m.) - zejście przez Saua Capra nad jezioro Balea

Czas przejścia: około 8h

Dzień 3

Tego dnia rozpoczniemy atak szczytowy na Moldoveanu, najwyższy szczyt Rumunii.

Jezioro Balea - schronisko Cabana Podragu

Czas przejścia: około 7h

Dzień 4

Wejście ze schroniska na Moldoveanu (2544 m n.p.m.).

Schronisko Cabana Podragu - Moldoveanu - zejście do Victorii doliną Vistea Mare

Czas przejścia: około 8-10h

Dzień 5

Wejście na Negoiu (2535 m n.p.m.)

Trasa: Jeziora Balea - Negoiu - zejście na przełęcz Lespezilor (2265 m n.p.m.) i dalej do Piscul Negru

Czas przejścia: około 8-10h

Dzień 6

Tego dnia udamy się w niedalekie, a przepiękne pasmo Piatra Craiului i wejdziemy na jego najwyższy szczyt, tzn. La Om (2238 m n.p.m.)

Trasa: Cabana Plaiul Foil - La Om - zejście przez wąwóz Prapastiile Zarnestilor do miasta

Czas przejścia: około 8-10h

Dzień 7

Ostatni dzień traktujemy jako rezerwowy. Co to znaczy? Dostosujemy go do kondycji, ale także panujących warunków. Jeżeli te nie pozwolą na zrealizowanie któregoś dnia zgodnie z planem, to będziemi mieli zapas. Natomiast jeżeli dopisze pogoda i siły to ten dzień przeznaczymy na dodatkową, ale nieco łatwiejszą wycieczkę. Udamy się na zwiedzanie dwóch ciekawych zamków Transylwani: Bran i Rasnov. Jeżeli jednak dalej będzie Wam mało chodzenia, to pojedziemy w pasmo górskie Patra Mare koło Braszowa, aby przejść przepiękny wąwóz "7 schodów"

Dzień 8

Pożegnanie z Rumunią, wyjazd do Polski około 6 rano.

 

Cena: 2699,00 zł (płatna w dwóch ratach, najpierw 1000 zł do pięciu dni od zapisu, a potem na 30 dni przed startem wyjazdu 1699,00 zł)

Cena zawiera: siedem noclegów w Rumunii, przejazd z Krakowa oraz powrót do Krakowa, przejazdy na miejscu, specjalistyczne ubezpieczenie turystyczne, opiekę przewodnika

Cena nie zawiera: wyżywienia oraz noclegu w schronisku podczas ataku na Moldoveanu (około 50 zł)

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Obawiasz się utraty pieniędzy w wyniku rezygnacji z przyczyn losowych?

WYKUP UBEZPIECZENIE NA WYPADEK REZYGNACJI Z WYCIECZKI

 

Przejazd na wycieczkę odbywa się nowym, 9. osobowym busem z licencjonowanym kierowcą. Grupa liczy siedmiu uczestników plus przewodnik i kierowca. 

 

Noclegi:

Nocujemy w pensjonacie Casa Domestic w miejscowości Vistea de Sus (18 km od Cartisoary). To idealne miejsce, aby bez zbędnych i długich dojazdów szybko dostać się na szlaki. Casa Domestic to dom o powierzchni 150 m2, który posiada pięć sypialni (zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych) oraz obszerny salon jak i dobrze wyposażoną kuchnię (możliwość gotowania na miejscu własnych posiłków). Poza tym do dyspozycji uczestników będzie widokowy ogródek z możliwością wypoczynku. Obiekt ten jest o podwyższonym standardzie, dzięki czemu warunki noclegowe będą więcej jak idealne. 

 

Co ze sobą zabrać:

- Pleack min. 30 litrów na wycieczki

- Śpiwór do schroniska

- Kijki trekkingowe

- Czołówkę

- Ubrania w góry (długie spodnie, krótkie spodenki, koszulki, polar, kurtkę od deszczu i wiatru, czapkę, rękawiczki)

- Ubrania do pensjonatu i na miasto

- Walutę rumuńską, tzn. Lej (1 lej = 0,90 zł) oraz kartę płatniczą

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek