Wyjazd na Tour du Mont Blanc

Autor zdjęcia: porojnicu


Termin 31.07.2020 - 08.08.2020

Kto nie słyszał jeszcze o najpiękniejszym i najsłynniejszym trekkingu w Alpach, ten zdecydowanie powinien to zmienić, a jeżeli już wiesz czym jest popularne TMB, to po prostu pakuj walizkę i widzimy się na szlaku! Tour du Mont Blanc biegnie przez trzy kraje – Francję, Włochy oraz Szwajcarię, a widoki z poszczególnych etapów są po prostu nieziemskie! Trekking ten nie należy do wyjątkowo trudnych, ale na pewno wymaga przyzwoitej kondycji, przynajmniej na tyle, aby na spokojnie podziwiać najpiękniejsze, alpejskie zakątki. Powiedzmy sobie szczerze, kto nie marzy, aby wędrować w cieniu Mont Blanc czy innych fantastycznych alpejskich czterotysięczników? No właśnie, tę przygodę zapamiętasz na naprawdę długie lata!

 

Opis

Naszą bazą wypadową będzie Chamonix i okolice. To właśnie tam znajduje się nasz pensjonat, do którego będziemy każdego dnia wracali po trudach wycieczki. Odpoczynek i możliwość zjedzenia pożywnego obiadu to przecież bardzo ważna sprawa. Chamonix to popularna miejscowość wśród turystów, bowiem to właśnie tam rozpoczyna się wysokogórka tura na najwyższy szczyt Europy, czyli Mont Blanc. Widok na niego będzie towarzyszył nam dosłownie przez cały pobyt. Drugim bardzo popularnym szlakiem, który ma tutaj swój początek jest właśnie TMB, czyli nasza wycieczka! Przepiękne widoki gwarantowane, w końcu nie bez powodu szlak ten wygrywa wszelkie plebiscyty na najpiękniejszy trekking Europy, a nawet świata!

 

Dlaczego warto pojechać z nami na Tour du Mont Blanc?

- Poznasz jeden z najpiękniejszych rejonów Europy i odbędziesz najpiękniejszy trekking na ziemi!

- Poznasz nową kulturę oraz fantastycznych ludzi,

- Przeżyjesz fantastyczną przygodę pod okiem fachowca!

- Wypijesz poranną kawę z widokiem na Mont Blanc.

 

Stopień trudności / uwagi techniczne

Tour du Mont Blanc nie posiada trudności technicznych, nie ma elementów wspinaczkowych, czy via ferrat - wymaga jednak przyzwoitej kondycji. Każdego dnia będziemy od 6 do 9 godzin w terenie, zatem odpowiednie przygotowanie fizyczne jest niezbędne. Oczywiście nie musisz się bać, nie będziemy biegać. Jeżeli pokonujesz w Tatrach szlaki zgodnie z czasami przejść na mapie, to dasz sobie radę. Pamiętaj także, że zawsze możesz przygotować się do wyjazdu, przecież nie decydujesz się na niego tydzień przed startem, wtedy już nie byłoby po prostu miejsca. 

 

Plan wyjazdu

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa o 1 w nocy, całodzienny przejazd do Francji. Na miejscu pojawimy się około godziny 19/20:00. 

Dzień 2

Le Fayer - wjazd pociągiem "Tramway du Mont Blanc" w rejon Bellevue - Col de Tricot (2120 m n.p.m.) - schronisko de Miage (1559 m n.p.m.) - les Contamines - Montjoie - powrót do pensjonatu.

Czas trwania wycieczki: około 8 godzin

Suma podejść: 600 metrów

Suma zejść: 1100 metrów

To przepiękna wycieczka u podnóża Lodowca Bionnassay z wejściem na widokową przełęcz Col de Tricot. Trudności techniczne nie są duże, jednak na trasie napotkamy krótki odcinek stalowych lin oraz wiszący mostek.

Dzień 3

Południowa droga balkonowa - jedna z najpiękniejszych, widokowych tras.

Tre le Champ - Lac Blanc (2352 m n.p.m.) - schronisko Lac Blanc - schronisko la Flegere - zjazd kolejką do les Praz de Chamonix - powrót do pensjonatu

Czas trwania wycieczki: około 8 godzin

Suma podejść: 930 metrów

Suma zejść: 480 metrów

Przepiękna widokowo wycieczka. W pierwszej części trasy będziemy mogli podziwiać turnie Aiquilette d'Argientiere. Następnie wzdłuż Jezior Chesery dojdziemy do Lac Blanc na wysokości 2352 m n.p.m. Tutaj zrobimy sobie odpoczynek (schronisko). Później zejdziemy do schroniska la Flegere - stąd zjazd kolejką do Chamonix. Na trasie w kilku miejscach do pokonania są niewysokie drabinki, poza tym ekspozycja, teren jednak nie jest trudny.

Dzień 4

Kwintesencja Tour du Mont Blanc, czyli wejście na Col de Balme - przełęcz graniczną dla Francji i Szwajcarii. To właśnie stąd rozpieściara się najpiękniejsza panorama w całym rejonie. Przebiega tutaj także popularny szlak z Chamonix do Zermatt, Haute Route.

Trient - Col de la Forclaz - (przejście wzdłuż lodowców Trient i Grands) - Col de Balme (2191 m n.p.m.) - Col des Posettes (1997 m n.p.m.) - wejście na l'Aiguillette des Posettes (2201 m n.p.m.) - zejście do Tre le Champ - powrót do pensjonatu

Czas trwania wycieczki: około 8 godzin

Suma podejść: 870 metrów

Suma zejść: 990 metrów

Trasa przepiękna widokowo, bez trudności technicznych. Tego dnia zdecydowanie rozkochasz się w TMB. 

Dzień 5

la Gorge - Notre Dame de la Gorge - schronisko Nant Borant (1460 m n.p.m.) - schronisko La Balme (1706 m n.p.m.) - Col de la Fenetre (2245 m n.p.m.) - Lac de Roselette (1936 m n.p.m.) - schronisko Roselette - zejście do la Gorde - powrót do pensjonatu

Czas trwania wycieczki: około 8 godzin

Suma podejść: 1040 metrów

Suma zejść: 1040 metrów

Kolejna przepiękna widokowo trasa, która pozwoli zobaczyć cudowne widoki, także te przypominające włoskie Dolomity. Na trasie wiele schronisk, dzięki czemu możliwości odpoczynku jest dość sporo. Brak trudności technicznych na trasie.

Dzień 6

Chamonix - Courmayeur - schronisko Elena (2060 m n.p.m.) - Col Ferret (2537 m n.p.m.) - la Fouly (Szwajcaria) - powrót do pensjonatu

Czas trwania wycieczki: około 6,5 godziny

Suma podejść: 770 metrów

Suma zejść: 700 metrów

Przepiękna, widokowa wycieczka, jedna z najwspanialszych podczas całego trekkingu. Tego dnia będziemy mieli okazję podziwiać m.in. Jorasses - szczyt wznoszący się na wysokość 4208 m n.p.m. Po wejściu na Col Ferret otworzy się widok na całą dolinę, emocje gwarantowane! Z Courmayeur do szlaku TMB podjazd prywatnym autobusem (dodatkowo płatny na miejscu).

Dzień 7

Południowa droga balkonowa

les Praz de Chamonix - schronisko la Flegere - Col du Brevent (2368 m n.p.m.) - le Brevent (2525 m n.p.m.) - schronisko de Bellachat - les Houches - powrót do pensjonatu

W przypadku braku sił z le Brevent można przejść do Planpraz i zjechać kolejką do Chamonix.

Czas trwania wycieczki: około 9/10 godziny

Suma podejść: 840 metrów

Suma zejść: 1180 metrów

Kolejna bardzo ładna i widokowa trasa, to właśnie tutaj otwiera się najpopularniejszy widok na Mont Blanc, zatem emocje gwarantowane! Osoby zainteresowane historią alpinizmu będą miały okazję zobaczyć historyczną trasę na dach Europy przez Grands Mulets, Grand Plateau oraz schronisko Vallot. Trasa nie przedestawia trudności technicznych poza wejściem na le Brevent. Tam należy nastawić się na krótki odcinek metalowych drabinek oraz ekspozycji.

Dzień 8

Wariant 1

Ostatniego dnia, tak by odpocząć, proponujemy widokowy wjazd kolejką na Aiguille du Midi (3842 m n.p.m.). Następnie zjdziemy na stację pośrednią, Plan de l'Aiguille (2310 m n.p.m.). Stąd udamy się spacerem do Hotelu Montenvers (1913 m n.p.m.) i zjedziemy pociągiem do Chamonix. W przypadku dobrego tempa grupy możliwość zwiedzania wnętrza lodowca Mer de Glace.

Czas trwania wycieczki: około 7 godzin

Suma podejść: 150 metrów

Suma zejść: 530 metrów

Wariant 2

Champex - Alp Bovine - Col de la Forclaz - Trient

Czas trwania wycieczki: około 8 godzin

Suma podejść: 720 metrów

Suma zejść: 700 metrów

Przyjemna i łatwa wycieczka, brak trudności technicznych, dla wszystkich spragnionych sielskich widoków oraz braku tłumów. Po drodze zatrzymamy się w Alp Bovine, gdzie można napić się świeżego kakao. To będzie bez wątpienia niezapomniana przygoda.

Dzień 9

Wyjazd do kraju do kraju około godziny 4:00.

 

UWAGA!

Jeżeli będzie taka potrzeba, to każdego dnia będzie tworzona druga grupa, która z przewodnikiem będzie dostosowywała swoje możliwości do trasy. Nie musisz zatem obawiać się o swoją kondycję, na wyjazd zapraszamy wszystkich: młodzież, rodziny z dziećmi oraz seniorów.

 

Cena: 2899 zł (płatna w dwóch ratach, najpierw zadatek w wysokości 1000 zł do pięciu dni od zapisu, a później na 30 dni przed wycieczką 1899 zł)

UWAGA! AKTUALIZACJA! Ze względu na krótki czas do wyjazdu należy opłacić od razu cały udział, tj. 2899,00 zł!

Cena zawiera: osiem noclegów, przejazd do Francji z Krakowa i z powrotem, przejazdy na miejscu, specjalistyczne ubezpieczenie oraz opiekę na miejscu i przewodnictwo.

Cena nie zawiera: wyżywienia oraz kolejek (żywienie się we własnym zakresie to około 20 euro za dzień, można zabrać żywność z Polski do autobusu, koszty kolejek wynoszą około 100 euro, w przypadku wjazdu na Aiguille du Midi dodatkowo 63,50 euro).

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Przejazd odbywa się autobusem 30 osobowym. Grupę prowadzi dwóch uprawnionych przewodników, noclegi w okolicy Chamonix. 


Noclegi:

Nocujemy w komfortowym hotelu Residence Le Fontenay w miejscowości Passy (około 15 kilometrów od Chamonix), stąd mamy bardzo blisko na wszystkie szlaki. 

Na miejscu możliwość dokupienia pysznych śniadań w cenie 8,50 euro/os.

Nocujemy w pokojach 2 oraz 3 os. Wszystkie pary dostaną pokoje dwuosobowe, osoby zapisujące się pojedynczo w zależności od dostępności łóżek będą nocowały w pokojach 2 lub 3 osobowych.

Co ze sobą zabrać?

- Plecak około 30 litrów na czas wycieczek,

- Kijki trekkingowe (naprawdę polecamy zabrać),

- Ubrania w góry (spodnie, polar, koszulki, kurtkę od deszczu itd.),

- Ubrania do pensjonatu i na miasto,

- Obuwie w góry, do pensjonatu i na miasto,

- Chustę 8w1 (gorąco polecamy!),

- Czołówkę (latarkę na głowę, na wszelki wypadek),

- Euro oraz kartę (płatność kartą to niewiele większy koszt niż wcześniejsza wymiana w kantorze).

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek