Wyjazd na Triglav i via ferraty Alp Julijskich

Autor zdjęcia: ARochau


Termin 03.08.2019 - 10.08.2019

Alpy Julijskie położone w Słowenii to fantastyczny rejon do rozpoczęcia swojej przygody z via ferratami jak i alpejskim trekkingiem. Jest to zdecydowanie przepiękne pasmo górskie, które swoją wysokością przewyższa chociażby Tatry. Ich niewątpliwą zaletą są via ferraty wyprowadzają na wysokie szczyty jak i przepiękne widoki. To jeszcze dość dzika kraina, która gwarantuje świetną przygodę na łonie natury. Jeżeli jeszcze tam nie byłeś to zdecydowanie powinieneś to zmienić.

 

Opis

Chciałbyś spróbować czegoś nowego, bo trekking to dla Ciebie za mało? Zapraszamy na via ferraty do Słowenii! Będziemy pokonywać najpiękniejsze żelazne perci w rejonie Trenty oraz wejdziemy na narodową górę Słoweńców. Mowa oczywiście o Triglavie. Czy wiesz, że to dla nich bardzo ważne miejsce? Każdy Słoweniec ma obowiązek tam być! Na szczyt prowadzi przepiękna via ferrata (żelazna perć). Nie wiesz czy są via ferraty? To przepiękne, skalne drogi o różnym poziomie trudności ubezpieczone stalową liną, która służy do asekuracji. To idealna forma aktywnego wypoczynku dla osób, które chcą znaleźć coś pomiędzy trekkingiem, a wspinaczką.

Nasza wycieczka nawet na chwilę nie opuści Alp Julijskich, bowiem nocować będziemy w Trencie na terenie Triglavskiego Parku Narodowego. To bez wątpienia dodaje jej niesamowitego klimatu. Aby nie tracić czasu ruszymy ku przygodzie z Krakowa już o godzinie 20:00, aby po przybyciu na miejsce i wypakowaniu bagaży udać się na pierwszy, rozruchowy trening. 

 

Dlaczego warto pojechać z nami na via ferraty?

- Zapoznasz się z żelaznymi perciami, dowiesz się jak pokonywać je bezpiecznie

- Poznasz jeden z najpiękniejszych rejonów Europy

- Będziemy pracować w małej grupie. Stawiamy na jakość i bezpieczeństwo.

- Przeżyjesz fantastyczną przygodę!

- Wejdziesz na najwyższy szczyt Słowenii, Triglav!

 

Stopień trudności / uwagi techniczne

Ten wyjazd przeznaczony jest dla bardziej początkujących miłośników via ferrat, jednak nie oznacza to, że osoby zaawansowane nie będą czerpały z niego równie dużej satysfakcji. Będziemy poruszać się po via ferratach o średnim poziomie trudności. Nie oznacza to jednak, że będzie bardzo łatwo! Nic z tych rzeczy. Trasy są wymagające – także kondycyjnie, bowiem będziemy wchodzić na wysokie szczyty. Dobra kondycja jest zdecydowanie wymagana. Nasze via ferraty będą prowadziły także przez przepiękne, górskie rejony – widoki powalą na kolana! Jeżeli jesteś w dobrej formie, ale nigdy nie byłeś na żelaznej perci to śmiało zapraszamy! Warto wcześniej być chociaż na Rysach czy innym szczycie o podobnych trudnościach. Pamiętaj, że przed wyjazdem zawsze możesz, a nawet powinieneś, popracować nad formą.

 

Plan wyjazdu

Dzień 1

Spotkanie o godzinie 20:00 w Krakowie i wyjazd uczestników do Słowenii (miejsce zbiórki będzie podane tylko osobą zapisanym w oddzielnym mailu)

Dzień 2

W godzinach porannych dojazd do miejsca docelowego, rozpakowanie oraz odpoczynek.

Tego dnia czeka nas także pierwszy, rozruchowy trekking – udamy się na około 5 godzinny, prosty spacer – nie będzie via ferrat. Po całej drodze warto zacząć na spokojnie.

Dzień 3

Przejście via ferratą na Małą Mojstrovkę (2332 m n.p.m.). Ferrata o trudnościach B, czas przejścia do sześciu godzin. W ciągu dnia poznanie zasad poruszania się po żelaznych perciach.

Dzień 4 

Przejście via ferratą na szczyt Mangart (2677 m n.p.m.), zejście ze szczytu także odbywa się via ferratą. Trasa od 5 do 8h w zależności od wariantu. Jak grupa będzie miała siły możemy zejść nad przepiękne jezioro po stronie Włoskiej skąd zabierze nas kierowca. Jest to bardzo ładna, ale nieco trudniejsza via ferrata, która prowadzi przepięknym amfiteatrem skalnym.

Dzień 5

Podejście pod Triglav do schroniska na nocleg, czas przejścia około 5h

Dzień 6

Atak szczytowy na najwyższy szczyt Słoweńców, Triglav (2864 m n.p.m.). To będzie przepiękna przygoda, bowiem na szczyt prowadzi wymagająca i widokowa via ferrata. 

Dzień 7

Tego dnia pokonamy najtrudniejszą via ferratą na wyjeździe o poziomie C, wejdziemy nią na szczyt o nazwie Prisojnik (2547 m n.p.m.). Całość zajmie około 8 godzin.

Dzień 8

9/10:00 – wyjazd do Polski, wieczorem przyjazd do Krakowa i zakończenie wyprawy

 

UWAGA! Plan może być modyfikowany w zależności od pogody! W zastępstwie mamy kilka wycieczek, które odbywają się w przypadku gdy pogoda nie pozwoli na poruszanie się po via ferratach.

 

Cena: 2799 zł (płatna w dwóch ratach, najpierw zadatek w wysokości 1000 zł do pięciu dni od zapisu, a później na 30 dni przed wycieczką 1799 zł)

Cena zawiera: sześć noclegów, przejazd do Słowenii z Krakowa (jedziemy wygodnym busem ośmioosobowym) i z powrotem, sprzęt via ferrata na czas wyjazdu (tj. kask, uprząż oraz lonża), specjalistyczne ubezpieczenie na via ferraty oraz opiekę na miejscu i przewodnictwo. 

Cena nie zawiera: wyżywienia oraz noclegu w schronisku pod Triglavem

 

Co ze sobą zabrać

- Plecak około 20-30 litrów na czas wycieczek

- Rękawiczki na via ferraty

- Ubrania w góry (spodnie, polar, koszulki itd.)

- Ubrania do pensjonatu i na miasto

- Obuwie w góry, do pensjonatu i na miasto

- Chustę 8w1 (gorąco polecamy!)

- Czołówkę (latarkę na głowę, na wszelki wypadek)

- Euro oraz kartę (płatność kartą to niewiele większy koszt niż wcześniejsza wymiana w kantorze)

- Matę oraz śpiwór do schroniska pod Triglavem

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek