Wyjazd na Triglav i via ferraty Alp Julijskich

Autor zdjęcia: Janusz Poręba / Portal Tatrzański


Termin 15.08.2020 - 22.08.2020

Słoweńskie Alpy Julijskie to fantastyczny rejon do rozpoczęcia swojej przygody z via ferratami, jak i alpejskim trekkingiem. Jest to zdecydowanie przepiękne pasmo górskie, które swoją wysokością przewyższa chociażby Tatry. Ich niewątpliwą zaletą są via ferraty wyprowadzają na wysokie szczyty, jak i przepiękne widoki. To jeszcze dość dzika kraina, która gwarantuje świetną przygodę na łonie natury. Jeżeli jeszcze tam nie byłeś to zdecydowanie powinieneś to zmienić.

Opis

Chciałbyś spróbować czegoś nowego, bo trekking to dla Ciebie za mało? Zapraszamy na via ferraty do Słowenii! Będziemy pokonywać najpiękniejsze żelazne perci w rejonie Trenty oraz wejdziemy na narodową górę Słoweńców. Mowa oczywiście o Triglavie. Czy wiesz, że to dla nich bardzo ważne miejsce? Każdy Słoweniec ma obowiązek tam być! Na szczyt prowadzi przepiękna via ferrata (żelazna perć). Nie wiesz czym są via ferraty? To przepiękne, skalne drogi o różnym poziomie trudności ubezpieczone stalową liną, która służy do asekuracji. To idealna forma aktywnego wypoczynku dla osób, które chcą znaleźć coś pomiędzy trekkingiem, a wspinaczką.

 

Dlaczego warto pojechać z nami na via ferraty?

- Zapoznasz się z żelaznymi perciami, dowiesz się jak pokonywać je bezpiecznie

- Poznasz jeden z najpiękniejszych rejonów Europy

- Będziemy pracować w małej grupie. Stawiamy na jakość i bezpieczeństwo.

- Przeżyjesz fantastyczną przygodę!

- Wejdziesz na najwyższy szczyt Słowenii, Triglav!

 

Stopień trudności / uwagi techniczne

Ten wyjazd przeznaczony jest dla bardziej początkujących miłośników via ferrat, jednak nie oznacza to, że osoby zaawansowane nie będą czerpały z niego równie dużej satysfakcji. Będziemy poruszać się po via ferratach o średnim poziomie trudności. Nie oznacza to jednak, że będzie bardzo łatwo! Nic z tych rzeczy. Trasy są wymagające – także kondycyjnie, bowiem będziemy wchodzić na wysokie szczyty. Dobra kondycja jest zdecydowanie wymagana. Nasze via ferraty będą prowadziły także przez przepiękne, górskie rejony – widoki powalą na kolana! Jeżeli jesteś w dobrej formie, ale nigdy nie byłeś na żelaznej perci to śmiało zapraszamy! Warto wcześniej być chociaż na Rysach czy innym szczycie o podobnych trudnościach. Pamiętaj, że przed wyjazdem zawsze możesz, a nawet powinieneś, popracować nad formą.

 

Plan wyjazdu

Dzień 1

Spotkanie o godzinie 5:00 w Krakowie i wyjazd uczestników do Słowenii (miejsce zbiórki będzie podane tylko osobom zapisanym w oddzielnym mailu)

Dzień 2

Tego dnia pokonamy pierwszą, łatwiejszą via ferratę. Dzięki temu rozeznamy się w Waszych umiejętnościach. Będzie ona wybrana na podstawie aktualnie panujących warunków.

Dzień 3

Przejście via ferratą na Małą Mojstrovkę (2332 m n.p.m.). Ferrata o trudnościach B, czas przejścia do sześciu godzin. W ciągu dnia poznanie zasad poruszania się po żelaznych perciach.

Dzień 4 

Przejście via ferratą na szczyt Mangart (2677 m n.p.m.), zejście ze szczytu także odbywa się via ferratą. Trasa od 5 do 8h w zależności od wariantu. Jak grupa będzie miała siły możemy zejść nad przepiękne jezioro po stronie Włoskiej skąd zabierze nas kierowca. Jest to bardzo ładna, ale nieco trudniejsza via ferrata, która prowadzi przepięknym amfiteatrem skalnym.

Dzień 5

Podejście pod Triglav do schroniska na nocleg, czas przejścia około 5h

Dzień 6

Atak szczytowy na najwyższy szczyt Słoweńców, Triglav (2864 m n.p.m.). To będzie przepiękna przygoda, bowiem na szczyt prowadzi wymagająca i widokowa via ferrata. 

Dzień 7

Tego dnia pokonamy najtrudniejszą via ferratą na wyjeździe o poziomie C, wejdziemy nią na szczyt o nazwie Prisojnik (2547 m n.p.m.). Całość zajmie około 8 godzin.

Dzień 8

6/7:00 – wyjazd do Polski, przyjazd do Krakowa i zakończenie wyprawy. Czas przejazdu wynosi 10 godzin, więc około godziny 17:00 przyjazd do Krakowa. UWAGA! Jest to godzina orientacyjna, gdyż czas powrotu zależy od wielu czynników drogowych i może się wydłużyć!

 

UWAGA! Plan może być modyfikowany w zależności od pogody! W zastępstwie mamy kilka wycieczek, które odbywają się w przypadku gdy pogoda nie pozwoli na poruszanie się po via ferratach.

 

Cena: 2999 zł (płatna w dwóch ratach, najpierw zadatek w wysokości 1000 zł do pięciu dni od zapisu, a później na 30 dni przed wycieczką 1999 zł)

Cena zawiera: siedem noclegów, przejazd do Słowenii z Krakowa (jedziemy wygodnym busem ośmioosobowym) i z powrotem, sprzęt via ferrata na czas wyjazdu (tj. kask, uprząż oraz lonża), specjalistyczne ubezpieczenie na via ferraty oraz opiekę na miejscu i przewodnictwo. 

Cena nie zawiera: wyżywienia, opłaty klimatycznej oraz noclegu w schronisku pod Triglavem

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Obawiasz się utraty pieniędzy w wyniku rezygnacji z przyczyn losowych?

WYKUP UBEZPIECZENIE NA WYPADEK REZYGNACJI Z WYCIECZKI

 

Noclegi

Nocować będziemy w Domu Trenta, siedzibie Triglavskiego Parku Narodowego. To wyjątkowe miejsce u podnóża gór, bardzo blisko szlaków, ale o dobrym zapleczu. Do naszej dyspozycji będą pokoje trzyosobowe z oddzielnymi łóżkami, prywatną łazienką (są ręczniki) oraz aneksem kuchennym, zatem gotowanie nie będzie problemem. Kilka metrów od Domu Trenta (na jego terenie) znajduje się bardzo dobra restauracja (szczerze polecamy, sami ją testowaliśmy), a po drugiej stronie ulicy mały sklep spożywczy, który ma wszelkie niezbędne produkty. Na terenie Domu Trenta znajduje się także muzeum, księgarnia oraz sklep z pamiątkami - zatem na zakupy i do zdobycia nowej wiedzy będzie nam wyjątkowo blisko.

 

Co ze sobą zabrać

- Plecak około 30 litrów na czas wycieczek

- Rękawiczki na via ferraty

- Ubrania w góry (spodnie, polar, koszulki itd.)

- Ubrania do pensjonatu i na miasto

- Obuwie w góry, do pensjonatu i na miasto

- Chustę 8w1 (gorąco polecamy!)

- Czołówkę (latarkę na głowę, na wszelki wypadek)

- Euro oraz kartę (płatność kartą to niewiele większy koszt niż wcześniejsza wymiana w kantorze)

- Matę oraz śpiwór do schroniska pod Triglavem

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek