Wyjazd na via ferraty w Dolomity

Autor zdjęcia: Mariusz Grefkowicz / Portal Tatrzański


Termin 25.07.2020 - 01.08.2020

Włochy to kraj, który śmiało można nazwać domem via ferrat, ponieważ to właśnie tam rozpoczęła się historia żelaznych perci. Jest ona silnie powiązana z I Wojną Światową. Na szczęście dzisiaj stalowe kable nie służą już do przemieszczania się żołnierzy, tylko rozrywce i walce z naturą dla głodnych przygód turystów. Zatem odpowiedz sobie sam, jak można nie chcieć spróbować włoskich via ferrat? No właśnie! Kochając góry jest to naprawdę niemożliwe. To wszystko w scenerii jednych z najpiękniejszych gór na świecie, jakimi bez wątpienia są Dolomity. Krajobrazy w tym miejscu są nieocenione, jedyne na skalę światową. Po takiej przygodzie już nigdy o nich nie zapomnisz. Będziesz marzył o powrocie, aby każdego roku systematycznie poznawać ich nowy skrawek.

 

Opis

Canazei i okolice to urokliwy rejon w sercu włoskich Dolomitów - to właśnie tam będziemy nocować. Stąd mamy już bardzo blisko na najpiękniejsze via ferraty o przeróżnych stopniach trudności, wraz z tymi, które prowadzą na Piz Boe. My będziemy pokonywali każdego dnia coraz trudniejsze trasy, aż do wystąpienia limitu, zatem przy tak dużym wachlarzu wyboru, możliwe jest dosłownie wszystko. Zaczniemy oczywiście od wdrożenia, zapoznania się ze sprzętem, specyfiki via ferrat, a dalszy rozwój będzie już zależał tylko od twojej formy! Dolomity to góry, w których po prostu musisz się rozkochać, zresztą jadąc tam - innego wyboru nie masz. Dodając do tych przepięknych widoków urokliwe via ferraty, dostajemy niespotykany na skalę europejską efekt. Brzmi zachęcająco? Oczywiście, ale pamiętaj, że to nie tylko dobra reklama, ale przede wszystkim fakty!

 

Dlaczego warto pojechać z nami na via ferraty?

- Zapoznasz się z żelaznymi perciami i dowiesz się, jak pokonywać je bezpiecznie,

- Poznasz jeden z najpiękniejszych rejonów Europy,

- Będziesz pracować w małej, siedmioosobowej grupie. Stawiamy na jakość i bezpieczeństwo,

- Przeżyjesz fantastyczną przygodę!

 

Stopień trudności / uwagi techniczne

Via Ferraty dzielą się na kilka stopni trudności. Najłatwiejsze to te oznaczone I (A), a najtrudniejsze posiadają oznaczenie V (E). Ciężko powiedzieć, jak odczujesz daną trudność, jednak naszą pierwszą Via Ferratą będzie jedna z tych o poziomie trudności II/III (B/C). Taka trasa wymaga dobrej sprawności fizycznej, a im dalej będzie trwał wyjazd, tym będziemy pokonywali trudniejsze i ciekawsze żelazne perci. Ciężko porównać je np. z Tatrami, ale śmiało można powiedzieć, że Via Ferrata o poziomie III (C) będzie na pewno w wielu miejscach trudniejsza od Orlej Perci.

Wyjazd zalecamy osobom sprawnym! Doświadczenie to kwestia względna, jeżeli masz dobrą kondycję, nie boisz się przestrzeni to poradzisz sobie nawet na bardzo wysokim poziomie. Jednakże każdemu zalecamy przygotowanie się do wyjazdu, tak aby skorzystać jak najwięcej. Poziom będzie dostosowany do uczestników, jednak plan minimum musimy wykonać!

 

Plan wyjazdu

Dzień 1

Spotkanie w Krakowie o godzinie 5:00 i wyjazd do Włoch, dojazd około godziny 19:00 (miejsce spotkanie zostanie podane w mailu organizacyjnym do wglądu tylko dla uczestników wyjazdu), następnie zakwaterowanie, rozdanie sprzętu, czas wolny.

Dzień 2

Tego dnia ruszamy na naszą pierwszą via ferratę. Nie będzie ona bardzo trudna, ale dzięki niej będziesz mógł wdrożyć się bezpiecznie w ten przepiękny świat żelaznych perci. Trudności będą oscylowały w granicach II/III (B/C), to i tak nieco trudniej niż Orla Perć! Na ambitniejsze cele przyjdzie jeszcze czas, mamy przecież na to cały tydzień!

Dzień 3-7

Pokonywanie coraz trudniejszych via ferrat w Dolomitach.

Przypominamy, że nie mamy żadnego sztywnego planu co do via ferrat. Jeżeli grupa będzie mocna to skupimy się na tych trudniejszych, a jeżeli słabsza to na tych rekreacyjnych. Łącznie udamy się w trasę aż 6 razy, chyba że którego dnia wystąpi tzw. opór, czyli brak sił. Wtedy oczywiście udamy się na zwiedzanie.

Dzień 8

Wyjazd około 6:00 do Polski. W Krakowie pojawimy się zapewne po godzinie 20:00

 

Cena: 3299 zł (płatna w dwóch ratach, najpierw zadatek w wysokości 1000 zł do pięciu dni od zapisu, a później na 30 dni przed wycieczką 2299 zł)

UWAGA ! Ze względu na krótki czas do rozpoczęcia wyjazdu niezbędne jest od razu opłacenie całej kwoty !

Cena zawiera: siedem noclegów, przejazd do Włoch z Krakowa i z powrotem, sprzęt via ferrata na czas wyjazdu (tj. kask, uprząż oraz lonża), specjalistyczne ubezpieczenie na via ferraty oraz opiekę na miejscu i przewodnictwo.

Cena nie zawiera: wyżywienia oraz ewentualnych kolejek (te niekoniecznie mogą wystąpić, warto mieć jednak trochę więcej euro, bowiem kolejki często skracają, a tak naprawdę umożliwiają przejście wielu, ambitniejszych tras)

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Obawiasz się utraty pieniędzy w wyniku rezygnacji z przyczyn losowych?

WYKUP UBEZPIECZENIE NA WYPADEK REZYGNACJI Z WYCIECZKI

 

Noclegi

Nocować będziemy w wygodnym i nowoczesnym hotelu Grani Princess Apartments, który znajduje się pomiędzy Canazei i Lago di Fedaia. To samo serce Dolomitów! Do naszej dyspozycji będą dwa apartamenty o wielkości 30m2. Każdy z nich posiada aneks kuchenny, osobne łóżka (dla czterech osób), telewizor oraz łazienkę. Do dyspozycji gości jest także basen oraz strefa spa (tutaj trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami). Na miejscu możliwość dokupienia śniadań.

W rejonie hotelu znajdują się liczne restauracje oraz sklepy spożywcze. Zatem wszystko, wraz z przepięknym widokiem na Dolomity mamy pod ręką.

 

Co ze sobą zabrać?

- Plecak około 30 litrów na czas wycieczek,

- Rękawiczki na via ferraty (koniecznie! prosimy zakupić rękawiczki dedykowane do tego sportu, ich cena to zazwyczaj 69-99 złotych, rowerowe niestety nie są do końca wystarczające, tzn. nie chronią w pełni palców),

- Ubrania w góry (spodnie, polar, koszulki, kurtkę od deszczu itd.),

- Ubrania do pensjonatu i na miasto,

- Obuwie w góry, do pensjonatu i na miasto,

- Chustę 8w1 (gorąco polecamy!),

- Czołówkę (latarkę na głowę, na wszelki wypadek),

- Euro oraz kartę (płatność kartą to niewiele większy koszt niż wcześniejsza wymiana w kantorze).

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek