Zimowy obóz wędrowny po Tatrach

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 02.01.2023 - 05.01.2023

Jeden dzień w Tatrach to dla Ciebie za mało? Chcesz nauczyć się prawidłowego używania czekana, raków oraz lawinowego ABC? To wszystko, w blasku najpiękniejszych zakątków Tatr Zachodnich, czeka na Ciebie! Zimowy Obóz Wędrowny to idealne rozwiązanie jeżeli zaczynasz swoją przygodę z chodzeniem po Tatrach zimą i chcesz wejść w ten świat bez popełniania podstawowych, często bardzo kosztownych błędów. Pamiętaj, że zimą w Tatrach pozostają tylko letnie nazwy, same góry i trasy nie przypominają tego co znasz z sezonu wakacyjnego.

 

Opis Zimowego Obozu Wędrownego:

Zimowy Obóz Wędrowny to połączenie górskich wędrówek i nauki poruszania się po zaśnieżonych górach. To idealna oferta dla osób, ktore nie chcą wykonywać skomplikowanych operacji linowych na kursie, ale chcą więcej przebywać na tatrzańskich wierzchołkach i tam praktykować zimowe podstawy. Pierwszego dnia zaznajomisz się z tematyką bezpiecznych wędrówek po zaśnieżonych Tatrach, nauczysz się hamować czekanem, chodzić w rakach oraz obsługiwać lawinowe ABC. Kolejne dni to dwie wysokogórskie wycieczki podczas których będziesz miał czas na ugruntowanie swojej wiedzy, a w trakcie wycieczki porozmawiamy o czynnikach lawinotwórczych, czy zagrożeniach, które powinny wzbudzić nasze obawy w terenie - a to wszystko na przykładach, bowiem będziemy poruszać się po tatrzańskich kolosach! 

 

Dlaczego warto wybrać się na Zimowy Obóz Wędrowny po Tatrach?

- Zobaczysz co tak naprawdę oznaczają góry zimą i przekonasz się, że szlak turystyczny o tej porze roku nie istnieje!

- Nauczysz się planować zimową wyprawę i wytyczać szlak na zaśnieżonych szczytach,

- Nauczysz się hamować czekanem, chodzić w rakach i obsługiwać lawinowe ABC,

- Poznasz czynniki lawinotwórcze,

- Wykonamy przekrój pokrywy śnieżnej, dzięki czemu poznasz swojego rywala od środka,

- Zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania po terenie TPN,

- Przede wszystkim odbędziesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca!

 

Stopień trudności wycieczki

Zimowy Obóz Wędrowny nie wymaga od Ciebie, abyś miał zimową wiedzę, nie musisz nawet posiadać doświadczenia, wszystkiego nauczysz się na miejscu. Obóz wymaga jednak dobrej kondycji. Oczywiście nie musisz być jej tytanem, ale latem powinieneś poruszać się minimum z czasami oznaczonymi na mapie. Pamiętaj że poruszanie się po śńiegu jest trudniejsze. Zawsze warto przed wycieczką nieco zadbać o swoją formę fizyczną.

 

Plan Obozu:


Dzień 1

Spotkanie w pensjonacie w Kościelisku o 18:00, meldować można się już wcześniej. Tego dnia nastąpi rozdanie sprzętu oraz przejdziemy do wykładu, który przybliży nam lawinowe ABC. Omówimy także cele naszego Obozu oraz ogólny plan działania. 


Dzień 2

To będzie dzień podczas którego nauczysz się obsługi czekana, raków oraz lawinowego ABC. Miejsce do tego zostanie wybrane na podstawie aktualnie panujących warunków. Po wycieczce wykład o planowaniu zimowej wycieczki. Dowiesz się dużo o czynnikach lawinotwórczych, poznasz najważniejsze zagrożenia zimowe. Wyjście na szlak: 6:00, powrót: 16/17:00


Dzień 3

Wycieczka na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich w Polsce, mowa oczywiście o Starorobociańskim Wierchu. Wyjście z pensjonatu nastąpi o godzinie 5:00, powrót około 17:00 

Opis i szczegóły trasy:

Wycieczka długa, wymagająca fizycznie jednak o przepięknych widokach. Trzeba nastawić się na około 10-12 godzin w terenie (auto-auto). To niesamowita, zimowa przygoda.

Długość trasy: 23,6 km

Czas przejścia: 10h 20 min (z przerwami około 12 godzin)

Suma podejść: 1530 metrów

Suma zejść: 1530 metrów

Najwyższy punkt: Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m.


Dzień 4

Wycieczka na Czerwone Wierchy, jedna z najpiękniejszych, tatrzańskich tur. Wyjdziemy wcześnie rano, ruszymy z Doliny Kościeliskiej, a wycieczkę zakończymy w Kuźnicach. Wejdziemy odpowiednio na Ciemniak, Krzesanicę, Małołączniak oraz Kopę Kondracką.

Powrót około godziny 16:00, dlatego prosimy nie planować powrotów do domu wcześniej - lepiej dać sobie nieco zapasu i w przypadku powrotu komunikacją zbiorową nie rezerwować biletów wcześniej jak 17:30/18:00.

Długość trasy: 15,2 km

Czas przejścia: 8h 10 min (z przerwami około 9/10 godzin)

Suma podejść: 1416 metrów

Suma zejść: 1296 metrów

Najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m.

UWAGA!

Prosimy pamiętać, że góry zimą bywają nieprzewidywalne, dlatego trasy Obozu mogą być zmienione i dostosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Zobacz zdjęcia z poprzednich obozów:  

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3

 

Ilość uczestników: 8

Cena: 899 zł + 180 zł noclegi

W przypadku zapisu na wycieczkę, do czterech dni od wypełnienia formularza należy wpłacić zadatek w wysokości 400 zł, resztę kwoty należy uiścić najpóźniej do 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. Do dopłaty pozostaje wraz z noclegami: 679 zł

Cena zawiera
- wypożyczenie niezbędnego sprzętu (raki, czekan, lawinowe ABC)
- trzy noclegi
- opiekę przewodnika
- wycieczki oraz wykłady

Cena nie zawiera
- wyżywienia
- wejścia na teren TPN (8 zł bilet normalny, 4 zł ulgowy)


OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: nocujemy w Kościelisku przy ulicy Nędzy Kubińca 127, do naszej dyspozycji będzie znany i lubiany Pensjonat Kolesar. Na miejscu dostępny jest parking dla samochodów (bezpłatny), kuchnia turystyczna (lodówka, mikrofala, czajnik oraz całe niezbędne wyposażenie), jadalnia.

Pokoje: do naszej dyspozycji będą pokoje 2,3 oraz 4 osobowe (w zależności od układu uczestników) o metrażu od 12 do 40 m2. Prawie każdy pokój posiada własną łazienkę, jednak w rzadkich przypadkach łazienka jest dostępna na korytarzu. W pokojach nie ma ręczników oraz suszarek do włosów.

Części wspólne: kuchnia (duża i wyposażona we wszystko co niezbędne), jadalnia, parking, miejsce na grilla.

Okolica: sklepy spożywcze (około 500 metrów), restauracje ( około 300 metrów), apteka (około 1,2 km).

Przejazd: dojazd własny do pensjonatu, następnie dojazd własny pod wyloty Dolin (uczestnicy dobierają się wspólnie w auta na miejscu).

Bagaż: do pensjonatu walizka/plecak, na wycieczkę plecak minimum 30 litrów.

Temperatury: odczuwalne od -10 do nawet -30 stopni. 

 

OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Co ze sobą zabrać?

- Plecak min. 35 litrów (trzeba zapakować raki, lawinowe abc, przytroczyć czekan i jeszcze zabrać ubrania oraz jedzenie i picie),

- Termos,

- Rękawiczki (najlepiej dwie pary),

- Czapkę (najlepiej dwie sztuki, warto zabrać kominiarkę),

- Kijki trekkingowe (zimą są praktycznie niezbędne! prosimy pamiętać o zimowych śnieżynkach na końcówki, inaczej kijek zapada się w śnieg),

- Ubrania w góry na zimę (buty, skarpety, koszulki, polar, kurtka od wiatru, kurtka puchowa, getry, spodnie),

- Stuptuty (ochraniacze od śniegu na buty),

- Okulary przeciwsłoneczne (praktycznie niezbędne!), jeszcze lepszym pomysłem są Gogle,

- Krem do opalania (śnieg potrafi zrobić swoje),

- Czołówkę (obowiązkowo!),

- Ogrzewacze chemiczne jednorazowe (zdecydowanie zalecamy mieć zarówno do rąk, jak i stóp)

- Ubrania do pensjonatu

- Gotówkę i kartę płatniczą.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek