Kurs Turystyki Zimowej

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Zobacz terminy

Chcesz rozpocząć przygodę z zimowymi wędrówkami po Tatrach? Zależy Ci na bezpieczeństwie? Kurs Turystyki Zimowej jest właśnie dla Ciebie! Dowiesz się tu wszystkiego, co niezbędne i zdobędziesz praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci ruszyć w Tatry zimą. Koniec z czekaniem na lato! Odważ się i poznaj urok gór w zimowej aurze! 

Opis Kursu Turystyki Zimowej

Kurs Turystyki Zimowej to dni wypełnione po brzegi teoretycznymi i praktycznymi zajęciami przybliżającymi świat gór zimą. Pod okiem fachowca nauczysz się korzystać ze sprzętu zimowego i dowiesz się, co robić w sytuacji zagrożenia lawinowego. Zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania się po Tatrzańskim Parku Narodowym, a także poznasz podstawy asekuracji oraz autoasekuracji w górach. Nie zabraknie również praktycznych porad w kwestii ubioru i planowania wycieczki. Wszystko to odbędzie się wśród przepięknej tatrzańskiej przyrody. Kurs będzie wyjątkową przygodą pod okiem fachowca.

Podczas kursu będziemy hamować upadki za pomocą czekana w różnych pozycjach, tak aby nic Cię nie zaskoczyło. Doszlifujemy technikę chodzenia w rakach oraz zapoznamy i nauczymy Cię obsługiwać lawinowe ABC. Do tego będziemy ćwiczyć w terenie asekurację za pomocą liny oraz działać na pozorowanym lawinisku, tak abyś po kursie miał szeroką wiedzą i wiedział czego można się spodziewać podczas zimowych wędrówek! Wieczorne wykłady z pewnością będą świetnym dopełnieniem całości!

 

Stopień trudności

Kurs odbywa się w rejonie Hali Gąsienicowej, Hali Kondratowej, a także zawiera wycieczkę w wyższe rejony. Trudności kondycyjne są na poziomie średnim. Dwa dni Kursu skupiają się na działaniach ze sprzętem, natomiast ostatni dzień, to wyjście w wyższe partie gór, które jest nieco bardziej wymagające kondycyjnie. Powinieneś mieć dobrą formę, bowiem warunki zimowe są znacznie bardziej wymagające od tych letnich. Trudność wycieczki dnia czwartego zostanie dostosowana przez przewodnika w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.

 

Dlaczego warto wybrać się na tego typu kurs?

- zobaczysz co tak naprawdę oznaczają góry zimą - przekonasz się, że pojęcie szlaku turystycznego w przypadku dużej ilości śniegu całkowicie zmienia znaczenie,

- zapoznasz się z zagrożeniami zimowymi,

- dowiesz się o ważnych elementach planowania zimowej wyprawy,

- zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania się po TPN,

- dowiesz się, jaki sprzęt ze sobą zabrać na wycieczkę i dlaczego jest to takie ważne,

- będziesz hamował upadki czekanem, ćwiczył technikę chodzenia w rakach,

- poznasz podstawy asekuracji w górach,

- i najważniejsze – przeżyjesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca :) Zachęcamy Cię do zadawania pytań - nie krępuj się ,tylko korzystaj z wyjazdu jak najwięcej!

 

Plan Kursu

Dzień 1

Tego dnia nie ma zajęć, jest on zarezerwowany na dotarcie do miejsca zakwaterowania, zapoznanie z innym uczestnikami i naładowanie baterii przed rozpoczęciem szkolenia. 

Dzień 2

7:00 - spotkanie z przewodnikiem w obiekcie. Rozdanie sprzętu, omówienie planu działania oraz wymarsz w teren, w rejon Hali Kondratowej lub Kalatówek. Ostateczne miejsce zajęć terenowych zostanie wybrane na podstawie aktualnie panujących warunków. 

Tego dnia nauczysz się:
- hamować czekanem w każdej z trzech pozycji,
- chodzić w rakach,
- zapoznasz się z lawinowym ABC - omówimy fazy poszukiwania detektorem lawinowym, a następnie będziemy pracowali na pozorowanym lawinisku.

Po powrocie do naszej willi odbędziemy wykład o planowaniu zimowej wycieczki. Dowiesz się m.in., co wpływa na zagrożenie lawinowe. 

Dzień 3

W godzinach porannych nastąpi wyjście w teren, w rejon Hali Gąsienicowej. To będzie dzień, w którym nauki będzie wyjątkowo dużo. W jego trakcie nauczysz się:

- rozpoznawać zagrożenie lawinowe na podstawie przekroju pokrywy śnieżnej,
- wykonywać testy pokrywy śnieżnej,
- mierzyć kąt nachylenia stoku kijkami, kompasem, telefonem oraz innymi, przydatnymi narzędziami. Dowiesz się, dlaczego taka wiedza bywa przydatna,
- w drugiej części dnia będziemy pracować z liną, dowiesz się jak w prosty i bezpieczny sposób asekurować swoich partnerów zimą,
- gdy starczy czasu przeprowadzimy jeszcze dodatkowe akcje lawinowe - praktyki nigdy za dużo!

Po powrocie do obiektu przewodnik poinformuje, gdzie wybierzemy się na wycieczkę kolejnego dnia. Twoim zadaniem będzie opracowanie trasy podejścia z uwzględnieniem wszystkich możliwych zagrożeń na podstawie karty trasy. Nie martw się, wcześniej nauczymy Cię, na czym to polega. 

Dzień 4

Wycieczka, podczas której przećwiczymy nabytą wcześniej wiedzę. Co ważne, to kursanci prowadzą grupę, a nasi instruktorzy będą korygować błędy, dzięki czemu nauczysz się jeszcze więcej! Będziecie omawiali zagrożenia widoczne w terenie, a na podstawie wcześniej przygotowanej karty trasy opowiecie, dlaczego wybraliście taką trasę podejścia. Zatem skupimy się na rozpoznawaniu zagrożeń oraz umiejętności wybrania odpowiedniej drogi podejścia. Celem wycieczki będzie Kopa Kondracka lub Kasprowy Wierch, lub też inne miejsce - jeżeli warunki nie pozwolą na wymarsz w kierunku żadnego z pierwszych dwóch celów.

Powrót do pensjonatu nastąpi w godzinach popołudniowych.

Kurs do ostatniego dnia jest wypełniony po brzegi ciekawymi zajęciami. Na pewno nie będziesz się nudzić!

Zobacz zdjęcia z poprzednich wycieczek:

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3


Ilość uczestników: 6 w każdej grupie

Cena: 1099 zł + noclegi 425 zł

Do czterech dni od zapisu należy wpłacić zadatek 400 zł. Następnie na 30 dni przed terminem dopłacamy 1124 zł (cena wraz z noclegami).

Cena zawiera
- wypożyczenie sprzętu na czas kursu,
- opiekę uprawnionego Przewodnika lub Instruktora,
- trzy noclegi w Willi Żbikówka.

Cena nie zawiera: 
- wyżywienia,
- wejścia na teren TPN (bilet normalny 9 zł, ulgowy 4,50 zł).

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

KURS TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

UWAGA, WAŻNE! Jeżeli na wycieczkę nie jedziesz sam, koniecznie wpisz w polu "Uwagi" swoje osoby towarzyszące. Uczestnicy dzieleni są na grupy, dlatego też przekazanie nam takiej informacji jest niezbędne, aby trafić do jednej grupy ze swoimi znajomymi.


Informacje o noclegu oraz okolicy: 

Nocleg: nocujemy w Willi Żbikówka, zlokalizowanej w Kuźnicach, przy ul. Bulwary Słowackiego 29c. Obiekt jest w całości zarezerwowany tylko dla Uczestników Kursu i przewodników (2 grupy). 

Pokoje: Uczestnicy są kwaterowani w pokojach dwu- i trzyosobowych z łazienkami. Pokoje wyposażone są w pojedyncze łóżka, pojemną szafę, stolik, czajnik, talerze i sztućce. W łazience toaleta, umywalka i prysznic. Na wyposażeniu pościel i ręczniki. Brak suszarek.

Części wspólne: do dyspozycji Uczestników cały obiekt na wyłączność z dobrze wyposażoną, wspólną kuchnią oraz salą do przeprowadzania wykładów. Bezpłatne Wi-Fi w całym obiekcie. Willa posiada własny, zamykany parking dla Uczestników. Nie gwarantujemy możliwości korzystania z parkingu przez cały ostatni dzień. W niewielkiej odległości od obiektu znajdują się parkingi z dużą ilością miejsc - zarówno płatne, jak i bezpłatne.

Okolica: W odległości 20 minut spacerem od obiektu znajduje się dolna stacja kolejki na Kasprowy oraz start szlaków na Halę Gąsienicową i Halę Kondratową, z którym będziemy korzystać. Także w odległości 20 minut piechotą znajdują się Krupówki i centrum Zakopanego. W odległości 15 minut położona jest skocznia narciarska Wielka Krokiew, podobnie jak stoki narciarskie pod Nosalem. 5 minut spacerem od obiektu znajdują się najbliższe sklepy, restauracje i całodobowa stacja benzynowa. 

Bagaż: najlepiej spakować się w plecak. Warto zabrać także drugi, mniejszy plecak (min. 40 l) na działania górskie. Uczestnicy mają możliwość pozostawienia bagażu w obiekcie (nie w pokojach!) do godzin popołudniowych w ostatnim dniu Kursu.  

Temperatury: należy spodziewać się odczuwalnych temperatur od 0ºC do nawet -20ºC.

 

Co ze sobą zabrać:

Ekwipunek wymagany:

- Plecak minimum 40 litrów (trzeba zapakować raki, lawinowe abc, przytroczyć czekan i jeszcze zabrać ubrania oraz jedzenie i picie)
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Spodnie trekkingowe
- Getry
- Koszulki termoaktywne
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Czapka zimowa (najlepiej dwie sztuki)
- Zimowe rękawiczki wysokogórskie lub narciarskie
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie)
- Stuptuty (ochraniacze przeciwśniegowe)
- Okulary przeciwsłoneczne lub gogle (zalecane gogle)
- Kijki trekkingowe z zimowymi talerzykami  
- Czołówka i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Krem z filtrem 50 SPF
- Jednorazowe ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp
- Termos z ciepłym napojem
- Apteczka 

Ekwipunek zalecany:

- Kominiarka
- Powerbank
- Kurtka puchowa

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zobacz terminy