Kurs Turystyki Zimowej w Rumunii (Alpy Rodniańskie)

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Zobacz terminy

Zima w górach jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych pór roku. Góry są wtedy przepiękne! Dzikie, niedostępne, ale zarazem pociągające. To dlatego rokrocznie coraz więcej osób wybiera się w nie właśnie o tej porze. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie: szlaki, które znamy latem, w warunkach zimowych nie istnieją. Aby bezpiecznie poruszać się po zaśnieżonych szlakach trzeba mieć sporo wiedzy, a tę najlepiej nabyć właśnie na Kursie Turystyki Zimowej!

Opis Kursu Turystki Zimowej w Rumunii

Kurs ten powstał z naszej pasji do gór, jego program jest całkowicie autorski i opiera się na tym, co najważniejsze zimą w górach. Nauczysz się na nim dobrze hamować czekanem, chodzić w rakach, jak i spędzisz godziny na lawinisku. Umiejętność sprawnej obsługi lawinowego ABC, jak i podjęcia działania w razie wypadku będzie tym, na czym mocno się skupimy. Poza tym będziesz miał okazję ćwiczyć wiele innych umiejętności. Asekuracja partnera za pomocą liny, przetrwanie w trudnych warunkach, przenocujemy nawet w jamie śnieżnej (nie będzie to obowiązkowe)! Będziemy gotowali posiłki w śniegu i przygotowywali trasy na wycieczki kolejnego dnia. Następnie to uczestnicy będą prowadzili grupę, a nasz przewodnik będzie czuwał nad bezpieczeństwem i poprawiał ewentualne błędy. To niesamowicie dobra metoda nauczania, bowiem będziesz musiał powiedzieć dlaczego wybrałeś tę drogę, a nie inną.

Na tym Kursie nauczysz się wielu rzeczy, które realnie przydadzą Ci się w górach, zarówno w dobrej pogodzie, jak i w sytuacjach kryzysowych. Planowanie i realizacja trasy, różnorodne techniki linowe, wiele godzin spędzonych na lawinisku i chodzenie po tych pięknych i dzikich szczytach. To będzie solidna dawka wiedzy! Właśnie dlatego wybraliśmy Alpy Rodniańskie, bowiem są one zimą praktycznie całe puste, dzięki czemu będziemy mogli nauczyć się jeszcze więcej. 

Dlaczego warto wybrać się z nami na Kurs Turystyki Zimowej do Rumunii?

Zobaczysz co tak naprawdę oznaczają góry zimą, że pojęcie szlaku turystycznego w przypadku dużej ilości śniegu całkowicie zmienia znaczenie.

- Zapoznasz się z zagrożeniami zimowymi.

- Dowiesz się o ważnych elementach planowania zimowej wyprawy.

- Dowiesz się jaki sprzęt ze sobą zabrać na jaką wycieczkę i dlaczego jest to takie ważne.

- Będziesz hamował upadki czekanem, ćwiczył technikę chodzenia w rakach.

- Poznasz podstawy asekuracji w górach za pomocą liny.

- Przepracujemy godziny na lawinisku, abyś wiedział co robić w sytuacji stresowej i kryzysowej,.

- Nauczymy się, jak przetrwać w trudnych warunkach. Wykopiemy jamę śnieżną i będziemy mogli w niej spać.

- Będziemy gotowali posiłki w surowych, zimowych warunkach.

- Sam będziesz prowadził wycieczkę, wyszukiwał drogę w śniegu - oczywiście pod czujnym okiem przewodnika, który ewentualnie skoryguje błędy.

- I najważniejsze – przeżyjesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca :) Zachęcamy Cię do zadawania pytań, nie krępuj się tylko korzystaj z wyjazdu jak najwięcej!

Kurs Turystyki Zimowej w Rumunii: stopień trudności / uwagi techniczne:

Wycieczka jest przeznaczona dla osób o bardzo dobrej kondycji. Poruszanie się w warunkach letnich w tempie szybszym niż czas wskazany na tatrzańskich drogowskazach jest niezbędne. Kurs jest tak zaplanowany, aby był czas nieco odpocząć. Dni w których będziemy więcej ćwiczyć są dość łatwe pod kątem kondycji, jednak wycieczki są długie i bardzo wymagające fizycznie. Odpoczynek w dni ćwiczeń też jest względny, bowiem cały dzień będziemy w niskich temperaturach na zajęciach. Dlatego bardzo prosimy o odpowiednie przygotowanie się do tego kursu. Możesz być osobą, która ma pierwszy kontakt z zimą w górach, ale musisz mieć wcześniejsze doświadczenie górskie w warunkach letnich i bardzo dobrą formę. 

 

Plan Kursu Turystyki Zimowej w Rumunii:


Dzień 1

Spotkanie o 5:00 w Krakowie i przejazd do Rumunii przez Słowację i Węgry. Wieczorem dotrzemy do miejscowości Borșa, gdzie znajduje się nasza baza.

Dzień 2

Rozpoczniemy go od rozdania niezbędnego sprzętu. Następnie w komfortowych warunkach zostanie przeprowadzony krótki wykład, wstęp do zajęć w terenie. Omówmy działanie detektora lawinowego oraz działanie na lawinisku.

Tego dnia w terenie nauczysz się:
- hamować czekanem we wszystkich pozycjach,
- hamować upadki bez czekana,
- chodzić w rakach,
- działać na lawinisku.

Wieczorem odbędzie się wykład o planowaniu wycieczki. Poznasz przydatne do tego narzędzia, a następnie nauczysz się z nich korzystać tak, abyś mógł sam wybrać na mapie trasę i obliczyć czas jej przejścia. Będziemy to także robić na wybranych aplikacjach (ich listę wyślemy bezpośrednio do uczestników Kursu).

Dzień 3

Ten dzień także poświęcimy na ćwiczenia, tak aby przed intensywną akcją wysokogórską każdy uczestnik posiadał odpowiednie umiejętności zimowe.

Tego dnia w terenie nauczysz się:
- Wykonywać przekroje pokrywy śnieżnej i oceniać zagrożenie lawinowe
- Wykonywać testy pokrywy śnieżnej (kompresyjny i norweski)
- Mierzyć kąt nachylenia stoku kijkami trekkingowymi, telefonem, kompasem oraz innymi przyborami. Dowiesz się też dlaczego jest to takie ważne

Resztę dnia poświęcimy na działanie na lawinisku. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i będą działali w pozorowanych lawinach według scenariusza podanego przez przewodnika. Celem zajęć jest nauka, kim jest lider i jak powinien zachować się on w przypadku zejścia lawiny. Takich akcji przeprowadzimy kilka na grupę, dzięki czemu każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności.

Na koniec dnia w terenie grupa wykona schron śnieżny w postaci kopca. Przewodnik omówi jego budowę, wady, zalety oraz kiedy należy korzystać właśnie z niego. 

Wieczorem omówimy filmy z zajęć. Tak, przewodnik będzie nagrywał akcje, następnie w trakcie je komentował, a wieczorem zostaną one skrupulatnie omówione. To najlepsza metoda nauki, bowiem na nagraniu widać to, czego w terenie (a szczególnie w stresie) nie da się zauważyć.


Dzień 4

 

Ten dzień poświęcimy na edukację w domowym zaciszu. Nie wyjdziemy w góry, bowiem najpierw musimy mieć czas na naukę węzłów oraz pracy z mapą. To naprawdę dużo przydatnej wiedzy, której przyswojenie zajmie nam cały dzień. Oczywiście z krótką przerwą na obiad. Dzień zostanie podzielony na dwa bloki:

 

a) Lina i węzły: rozpoczniemy od nauki klarowania liny, tak aby każdy robił to sprawnie i pewnie. Następnie przejdziemy do ważnych węzłów: wyblinka, półwyblinka, ósemka, motyl alpejski, bloker, uszy królika, zaciskowy francuski, skrajny tatrzański czy zderzakowy. Po ich opanowaniu omówimy skracanie liny, a następnie każdy nauczy się wykonywać tę czynność. Na koniec pracy z liną nauczymy się kilku tzw. czynności improwizowanych. Np. awaryjna uprząż z liny, lonża czy uprząż z taśm. Omówimy także formy asekuracji, których będziemy uczyli się kolejnego dnia w terenie. Takie solidne podstawy pozwolą nam na sprawną działalność w śniegu, dzięki czemu przerobimy dużo materiału, a uczestnicy więcej się nauczą. 

b) Praca z mapą i przygotowanie do wycieczki: dowiesz się jak orientować mapę, jak pracować z kompasem (wyznaczanie azymutu, czym jest azymut początkowy, wsteczny jak i błąd zmierzony w nawigacji), czym jest deklinacja magnetyczna i dlaczego jest tak ważna. Omówimy w jaki sposób przeliczać czas przejścia trasy na mapie, co uwzględniać w zależności od warunków, jak czytać mapę i prawidłowo wybrać wariant podejścia (szczególnie ważne zimą!). Nie zabraknie także zapoznania z bardzo dobrymi, pomocniczymi aplikacjami, które szczerze rekomendujemy. Na koniec, aby podsumować naszą pracę, uczestnicy zaplanują trasę na wybrany przez przewodnika szczyt.

 

Jak widać wiedzy do zdobycia tego dnia jest bardzo dużo! Jest ona niezbędna, aby następnie sprawnie działać w terenie. Ten dzień musi odbyć się przed wysokogórską wycieczką, jednak będzie on dopasowany do pogody. W ciągu tygodnia zapewne przytrafi się dzień, gdzie wyjście wyżej w góry nie będzie możliwe. Dlatego wtedy będziemy chcieli go zrealizować. Zatem nie trzeba się obawiać, słoneczne dni na pewno wykorzystamy na działanie w górach. 

 

Dzień 5

 

Na ten dzień z pewnością będziecie czekać z niecierpliwością! Tego dnia będziemy budować śnieżne schrony, w tym kopać jamę śnieżną, następnie chętni będą mogli w nich spać. Rozpoczniemy od przedstawienia kilku rodzajów schronienia, które możecie zastosować w zależności od warunków. Omówimy ich wady, zalety jak i szczegóły konstrukcyjne. Następnie to uczestnicy wybiorą rodzaj schronienia, który chcą zbudować, aby spędzić w nim noc. Po ciężkiej pracy przyjdzie czas na zasłużony obiad, dlatego nauczymy się wspólnie gotować w warunkach zimowych. To ważna umiejętność, bowiem przypalenie garnków w takich przypadkach jest wręcz nagminne.

 

Uwaga, nocowanie w jamie śnieżnej czy innym schronie nie jest obowiązkowe! W przypadku nocowania w jamie śnieżnej niezbędne jest posiadanie śpiwora (komfort minimum -2 stopnie), maty oraz ogrzewaczy jednorazowych do rąk i stóp. Wszystkie osoby będą zobowiązane także do zabrania odzieży na zmianę, można np. w trakcie kopania nałożyć na siebie odzież wodoszczelną. W trakcie budowania jamy zwykła odzież przemaka. 

 

Po wykopaniu jamy, przejdziemy do zajęć linowych. Dlatego też w teren ruszymy wcześnie rano, jednak czas nie będzie nas gonił. W końcu mamy go, aż do kolejnego dnia! Z gór schodzić nie zamierzamy.

 

Tego dnia dowiesz się jak:
- asekurować za pomocą ciała,
- wykorzystać czekan do asekuracji,
- zbudować konia śnieżnego i asekurować z niego,

- zbudować grzyba śnieżnego i zjechać z niego na linie,

- zjechać na linie z odzyskaniem czekanów.

 

Po zajęciach na uczestników będzie czekała integracja, górskie opowieści i niezapomniany biwak! I nasza niespodzianka, o której przekonacie się już na miejscu!

 

Dzień 6

 

Poranne składanie obozowiska i powolny marsz w dół. Korzystając też z terenu wysokogórskiego, będziemy mogli powtórzyć zdobytą już wiedzę, w zależności od potrzeb uczestników. O czym mowa? Np. o technikach linowych czy hamowaniu czekanem. Po powrocie do miasta nastąpi kilkugodzinna przerwa. Odpoczynek w cywilizowanych warunkach zdecydowanie się przyda!

 

Po południu uczestnicy będą samodzielnie planowali trasę wycieczki na dzień kolejny z uwzględnieniem m.in. czasów przejść, wystaw, komunikatu lawinowego itd. Gdzie? To będzie niespodzianka. Tutaj przyda się wiedza zdobyta od początku kursu.

 

Dzień 7

 

Wycieczka podsumowująca zdobytą wiedzę. Będą ją prowadzili uczestnicy pod czujnym okiem przewodnika. To najlepsza metoda nauki, która pozwoli na realną ocenę zdobytej wiedzy i ostatnie korekty w trakcie trasy. Cel wycieczki, oczywiście w zależności od warunków pogodowych, poda przewodnik w trakcie wyjazdu. Prosimy się jednak nastawić na wycieczkę od 8 do nawet 12 godzin chodzenia! Dlatego bardzo dobra kondycja na tym wyjeździe jest wymagana. Suma podejść może wynieść nawet w okolicach 1500 metrów, biorąc pod uwagę warunki zimowe, ciężki plecak ze sprzętem - łatwo nie będzie! Oczywiście finalnie o wszystkim i tak zadecydują warunki. Najwyższe szczyty Alp Rodniańskich są wyjątkowo niebezpieczne zimą, dlatego stopień zagrożenia lawinowego musi być niski lub umiarkowany, aby się na nie wybrać. 

 

Dzień 8

 

 

Wyjazd do Polski o 5:00. Przyjazd do Krakowa około godziny 18:00. 

 

 

Plan może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.



Zobacz zdjęcia z poprzedniego kursu:

Galeria 1



Ilość uczestników: 6

 

Cena: 4899,00 zł

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1500,00 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 3399,00 zł.

Cena zawiera:
- siedem noclegów w wygodnych apartamentach,
- transporty wynajętym, komfortowym busem,
- opiekę przewodnika,
- szkolenie zimowy zawarte w programie,
- ubezpieczenie,
- niezbędny sprzęt (raki, czekan, lawinowe ABC, rakiety śnieżne, kask, uprząż, linę i inny niezbędny sprzęt wspinaczkowy. Poza tym kompas oraz inne przyrządy niezbędne do planowania wycieczki) .

Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- kolejek górskich

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

WYCIECZKA DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: nocujemy w Pensjonacie Maria w miejscowości Borsa. To bardzo dobrze położony obiekt, z którego będziemy mieli wszędzie blisko. Znajduje się nieopodal kolejek górskich znajdujących się w tej miejscowości. 

Pokoje: do naszej dyspozycji będą pokoje 2 oraz 3 osobowe z łazienkami. Ręczniki są na wyposażeniu pokoi, brak kosmetyków oraz suszarek.

Części wspólne: kuchnia z ekspresem do kawy. Można przyrządzić komfortowo śniadanie, obiad i kolację, a także na spokojnie zjeść. Brak zmywarki.

Okolica: w najbliższej okolicy znajduje się wszystko co najważniejsze. Dwie kolejki górskie, sklepy oraz restauracje (płatność tylko gotówką). Wszędzie dojdziemy w ciągu kilku minut pieszo.

Przejazd: do naszej dyspozycji będzie komfortowy bus 9-osobowy. Zatem bez problemów spakujemy do niego zimowy sprzęt.

Bagaż: możesz zabrać dużą walizkę oraz plecak, prosimy nie zabierać zapasów żywności oraz wody. W okolicy są sklepy, w tym Lidl.

Temperatury: typowo zimowe. Od -5 do nawet -25 stopni 

 

Co zabrać ze sobą:

Ekwipunek wymagany:

- Plecak minimum 50 litrów (trzeba zapakować raki, lawinowe abc, przytroczyć czekan, rakiety i jeszcze zabrać ubrania oraz jedzenie i picie)
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Kurtka puchowa
- Polar / softshell
- Koszulki termoaktywne
- Spodnie trekkingowe
- Getry
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Czapka zimowa (najlepiej dwie sztuki)
- Zimowe rękawiczki wysokogórskie lub narciarskie
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie)
- Stuptuty (ochraniacze przeciwśniegowe)
- Okulary przeciwsłoneczne lub gogle (zalecane gogle)
- Kijki trekkingowe z zimowymi talerzykami  
- Czołówka (min. 300 lumenów) i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Krem z filtrem 50 SPF
- Karta płatnicza
- Gotówka (Lej rumuński)
- Jednorazowe ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp (jedna para na dzień)
- Termos z ciepłym napojem
- Śpiwór (komfort minimum -2 stopnie)
- Apteczka 
- Przybory do pisania i zeszyt

Ekwipunek zalecany:

- Kominiarka
- Kuchenka z kartuszem gazowym wraz z naczyniami (dla chcących gotować)
- Dwa liofilizaty (obowiązkowo dla osób, które będą nocowały w jamie śnieżnej)
- Mata (obowiązkowo dla osób, które będą nocowały w jamie śnieżnej)
- Powerbank

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zobacz terminy