Wyjazd na Triglav i via ferraty Alp Julijskich

Autor zdjęcia: Janusz Poręba


Zobacz terminy

Słoweńskie Alpy Julijskie to fantastyczny rejon do rozpoczęcia swojej przygody z via ferratami, jak i alpejskim trekkingiem. Jest to zdecydowanie przepiękne pasmo górskie, które swoją wysokością przewyższa chociażby Tatry. Ich niewątpliwą zaletą są via ferraty wyprowadzają na wysokie szczyty, jak i przepiękne widoki. To jeszcze dość dzika kraina, która gwarantuje świetną przygodę na łonie natury. Jeżeli jeszcze tam nie byłeś, to zdecydowanie powinieneś to zmienić.

Opis

Chciałbyś spróbować czegoś nowego, bo trekking to dla Ciebie za mało? Zapraszamy na via ferraty do Słowenii! Będziemy pokonywać najpiękniejsze żelazne perci w rejonie Trenty oraz wejdziemy na narodową górę Słoweńców. Mowa oczywiście o Triglavie. Czy wiesz, że to dla nich bardzo ważne miejsce? Każdy Słoweniec ma obowiązek tam być! Na szczyt prowadzi przepiękna via ferrata (żelazna perć). Nie wiesz czym są via ferraty? To przepiękne, skalne drogi o różnym poziomie trudności ubezpieczone stalową liną, która służy do asekuracji. To idealna forma aktywnego wypoczynku dla osób, które chcą znaleźć coś pomiędzy trekkingiem, a wspinaczką.

Dlaczego warto pojechać z nami na via ferraty?

- Zapoznasz się z żelaznymi perciami, dowiesz się jak pokonywać je bezpiecznie

- Poznasz jeden z najpiękniejszych rejonów Europy

- Będziemy pracować w małej, siedmioosobowej grupie. Stawiamy na jakość i bezpieczeństwo.

- Przeżyjesz fantastyczną przygodę!

- Wejdziesz na najwyższy szczyt Słowenii, Triglav!

Stopień trudności / uwagi techniczne

Wyjazd przeznaczony jest dla osób o każdym stopniu zaawansowania na via ferratach. Radość z wyjazdu będą czerpały zarówno osoby początkujące, jak i te bardziej zaawansowane. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyjazd wymaga dobrej kondycji. Musisz pokonywać szlaki w Tatrach minimum z czasem podanym na znakach. Wejście na Triglav jest naprawdę długie. Reszty odnośnie samych via ferrat nauczysz się już na miejscu. 

Plan wyjazdu:

Dzień 1

Spotkanie o godzinie 5:00 w Krakowie i wyjazd uczestników do Słowenii (miejsce zbiórki będzie podane tylko osobom zapisanym w oddzielnym mailu). Przyjazd na miejsce około godziny 16:00

Dzień 2

Przygodę z via ferratami rozpoczniemy od szkolenia w miejscu naszego noclegu. Zapoznasz się ze sprzętem, dopasujesz go do siebie oraz poznasz zasady bezpiecznego poruszania się po żelaznych perciach.

Następnie udamy się na Przełęcz Vrsić, aby wejść ferratą na Małą Mojstrovkę. 

Trasa: Przełęcz Vrsić - Mała Mojstrovka - Przełęcz Vrsic

Długość trasy: 6 km

Czas przejścia: 6h z przerwami

Suma podejść: 689 metrów

Suma zejść: 689 metrów

Najwyższy punkt: Mała Mojstrovka 2333 m n.p.m.

Dzień 3

Drugi dzień naszych zmagań terenowych to wejście na Mangart dwiema ferratami! Zdobędziemy tzw. drogą włoską oraz słoweńską. Powrót na parking nastąpi już najprostszą, choć wciąż ubezpieczoną w via ferratę drogą.

Trasa: Koca na Mangrtskem sedlu - zejście na stronę włoską - via ferrata Italiania - via ferrata Slovenska Pot - Mangart - Koca na Mangrtskem sedlu

Długość trasy: 10 km

Czas przejścia: 8,5h z przerwami

Suma podejść: 1365 metrów

Suma zejść: 1365 metrów

Najwyższy punkt: Mangart 2677 m n.p.m.

Dzień 4 

Rozpoczęcie dwudniowej akcji górskiej, której zwieńczeniem będzie wejście na Triglav. Do którego schroniska się udamy? Tę decyzję podejmie już przewodnik na miejscu w oparciu o aktualne warunki pogodowe. Do wyboru mamy kilka schronisk, jednak niezależnie od wyboru podejście zajmie nam nawet siedem godzin. 

Przykładowa trasa do Triglavskiego Domu: Dolina Vrata - Tominskova Pot - Triglavski Dom na Kredarici

Długość trasy: 5,5 km

Czas przejścia: 6,5h z przerwami

Suma podejść: 1739 metrów

Najwyższy punkt: Triglavski Dom na Kredarici 2515 m n.p.m.

Uwaga! Do schroniska należy zabrać śpiwór oraz mokre chusteczki (brak prysznica). Nocleg w górach jest także dodatkowo płatny gotówką na miejscu. W zależności od schroniska ceny wahają się od 35 do 50 euro. Prosimy o przygotowanie większej ilości pieniędzy także na jedzenie czy picie. 

Dzień 5

Atak szczytowy na Triglav. W zależności od schroniska, z którego będziemy rozpoczynali podejście, na szczyt mamy od 1,5 do 3,5 godziny. Do tego należy doliczyć powrót na parking.

Przykładowa trasa od Triglavskiego Domu: Triglavski Dom na Kredarici - Triglav - Triglavski Dom na Kredarici - Prag - Dolina Vrata - Parking

Długość trasy: 10 km

Czas przejścia: 9,5h z przerwami

Suma podejść: 471 metrów

Suma zejść: 1979 metrów

Najwyższy punkt: Triglav 2864 m n.p.m.

Dzień 6

Po dwóch pięknych, ale męczących dniach w masywie narodowej góry Słowenii nieco odpoczniemy i przejdziemy dwie via ferraty typowo sportowe. Z pewnością zachwyci Was ich piękno, jak i nieco trudniejszy, bo właśnie bardziej wspinaczkowy charakter.

Dzień rozpoczniemy od przejścia ferraty Hvadnik, a następnie udamy się na ferratę Mojstrana. Podejścia jak i zejścia z ferrat są bardzo krótkie, dzięki czemu nogi odpoczną, a my skupimy się na trudnościach. Dystans jakie dzieli obydwie trasy to około 15 minut jazdy samochodem. 

Czas przejścia: 8h z przerwami i przejazdami

Suma podejść: 500 metrów

Suma zejść: 500 metrów

Dzień 7

Ostatniego dnia przejdziemy naszą najtrudniejszą, typowo wysokogórską via ferratę przez tzw. Wielkie Prisojnikove Okno, która wprowadzi nas na szczyt Prisjonika. 

Trasa: Przełęcz Vrsic - via ferrata Kopiscarjeva pot - Prisojnik - Przełęcz Vrsic 

Długość trasy: 10 km

Czas przejścia: 8h z przerwami

Suma podejść: 1318 metrów

Suma zejść: 1318 metrów

Najwyższy punkt: Prisojnik 2547 m n.p.m.

Dzień 8

5:00 – wyjazd do Polski, przyjazd do Krakowa około 16:00

UWAGA! Plan może być modyfikowany w zależności od pogody! W zastępstwie mamy kilka wycieczek, które odbywają się w przypadku gdy pogoda nie pozwoli na poruszanie się po via ferratach.


Ilość uczestników: 7

Cena: 4399,00 zł

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1500,00 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 2899,00 zł.

Cena zawiera:
- siedem noclegów,
- przejazd do Słowenii z Krakowa (jedziemy wygodnym busem 9 osobowym) i z powrotem,
- sprzęt via ferrata na czas wyjazdu (tj. kask, uprząż oraz lonża),
- specjalistyczne ubezpieczenie na via ferraty,
- opiekę na miejscu,
- podatek miejski, 
- przewodnictwo. 

Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- noclegu w schronisku pod Triglavem (od 35 do 50 euro).

Uwaga! W Słowenii mogą obowiązywać ograniczenia wjazdowe związane z pandemią COVID-19. Zanim zarezerwujesz wycieczkę, upewnij się, że możesz wjechać, a potem śledź przepisy na bieżąco!

 

AKTUALNE ZASADY ZNAJDZIESZ TUTAJ:

Słowenia: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/slowenia

Pamiętaj, że Portal Tatrzański nie ponosi odpowiedzialności za zmiany przepisów. Po upłynięciu przewidzianego w Regulaminie czasu na rezygnację, środki nie są zwracane, nawet jeśli jej przyczyną jest niespełnienie przez Ciebie warunków wjazdowych! 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Informacje na ten temat znajdziesz klikając w dany termin wyjazdu

Co ze sobą zabrać?

- Plecak około 40 litrów na czas wycieczek

- Rękawiczki na via ferraty (obowiązkowo!)

- Ubrania w góry (spodnie, polar, koszulki, puchówkę itd.)

- Ubrania do pensjonatu i na miasto

- Obuwie w góry, do pensjonatu i na miasto

- Chustę 8w1 (gorąco polecamy!)

- Czołówkę (obowiązkowo!)

- Euro oraz kartę (płatność kartą to niewiele większy koszt niż wcześniejsza wymiana w kantorze)

- Śpiwór do schroniska pod Triglavem


W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zobacz terminy