Wyjazd trekkingowy na Etnę

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Zobacz terminy

O Etnie słyszał chyba każdy. Sycylijska góra jest nie tylko najwyższym wulkanem Europy, ale też stożkiem bardzo aktywnym. Gdy inne wulkany drzemią czasem kilkadziesiąt lub kilkaset lat, Etna wybucha od kilku do kilkudziesięciu razy w roku! Wejście na szczyt tej piekielnej góry jest przeżyciem wyjątkowym, które pamięta się do końca życia. Dzięki naszej ofercie można to zrobić bezpiecznie pod okiem fachowców: przewodnika i wulkanologa. Drugą atrakcją wyjazdu jest pobyt na Sycylii, która zachwyca swoim pięknem i oferuje wszystko, z czego znany jest włoski styl życia.

 

Opis trekkingu na Etnie

Wyjazd na Sycylię składa się z trzech pełnych dni w terenie. Dwa z nich spędzimy w masywie Etny, czego ukoronowaniem będzie wejście w rejon Kraterów Szczytowych. To niezwykła wycieczka - początek drogi pokonamy nocą, co pozwoli nam podziwiać słońce wschodzące zza Morza Jońskiego. Końcowe podejście odbędzie się w asyście włoskiego wulkanologa, który przekaże mnóstwo ciekawostek o Etnie i zadba o nasze bezpieczeństwo. Wycieczkę dopełni dzień na nizinach, w czasie którego poznamy dwie cudowne, sycylijskie miejscowości - Taorminę i Castelmolę. Będzie intensywnie i zabójczo pięknie!

 

Dlaczego warto wybrać się z nami na wyjazd trekkingowy na Etnę?

- Poznasz najwyższy wulkan Europy i odbędziesz niezapomnianą wycieczkę w jego partie szczytowe,

- Zobaczysz z bezpiecznej odległości liczne zjawiska wulkaniczne: wyziewy gazów, pola lawowe, bomby wulkaniczne, a być może także natrafisz na erupcję,

- Odbędziesz wycieczkę na aktywny wulkan z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i w pełni legalnie,

- Poznasz Sycylię, perłę Italii, która słynie z cudownych widoków, pysznej kuchnii i słynnego, włoskiego luzu,

- Zaznasz zróżnicowanej pogody: od nizinnych upałów po górskie chłody.

 

Stopień trudności / uwagi techniczne:

Wyjazd trekkingowy na Etnę przeznaczony jest dla osób z dobrą kondycją. Zwłaszcza wejście na Etnę wymaga pokonania dużego przewyższenia (około 1600 metrów), a rejony szczytowe znajdują się na wysokościach przekraczających 3000 m, co może mieć wpływ na wydolność organizmu. Pozostałe dni są nieco łatwiejsze, jednak zalecamy udział w wycieczce osobom, które są w stanie pokonywać szlaki nieco szybciej niż w czasach, podawanych na mapach.

 

Jak zarezerwować lot na Sycylię?

Bilety należy zakupić we własnym zakresie. Uwaga! Prosimy nie kupować biletów zanim nie dostaną Państwo od nas oddzielnej informacji mailowej, aby to zrobić. W przypadku tej wycieczki mogą Państwo zakupić bilety z dowolnego miasta, bowiem odbierzemy Państwa z lotniska.

 

Plan wyjazdu trekkingowego na Etnę?

 

Dzień 1.

Przelot na Sycylię. Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku w Katanii i wspólny przejazd do miejsca zakwaterowania. Osoby, które przybędą na wyspę w późniejszym czasie niż przewodnik, będą sukcesywnie (w miarę możliwości organizacyjnych) odbierane z lotniska.

W przypadku skompletowania grupy w godzinach porannych reszta dnia zostanie zagospodarowana Uczestnikom na dodatkową atrakcję spoza głównego programu. Decyzję w tej kwestii podejmie przewodnik.

W godzinach wieczornych kolacja powitalna w wyjątkowym miejscu. Restauracja A Putia dell'Ostello w piwnicach posiada połączenie z jaskinią lawową, powstałą kilkaset lat temu, w czasie ostatniej erupcji Etny, która dosięgnęła Katanii. Przez grotę przepływa podziemna rzeka Amenano.

 

Dzień 2.

Śniadanie i wyjazd na wycieczkę.

Trasa: Rifugio Sapienza (1910 m) - Crateri Silvestri (2001 m) - Schiena dell'Asino (ok. 2250 m) - Serra del Salficio - Valle del Bove (ok. 1650 m) - Serra dell'Acqua - Schiena dell'Asino - Rifugio Sapienza (1910 m)

Już w trakcie pierwszego trekkingu na Sycylii będziemy mieć okazję zapoznać się z Etną. Na początek zwiedzimy jej południowe zbocza. Trasa zaczyna się przy słynnym schronisku Rifugio Sapienza pod dolną stacją kolejki i przy niezwykłych Crateri Silvestri. Następnie czeka nas malownicze przejście granią i zejście do Doliny Bawoła (Valle del Bove), która stanowi gigantyczne pole lawowe (37 km kw.), cały czas uzupełniane przez nowe erupcje Etny. Krajobraz czarnej, zastygłej lawy, który tu zobaczymy, jest piękny i przerażający zarazem.

Długość trasy: 12,7 km

Czas przejścia: 7 h (wliczając przerwy)

Suma podejść: 900 m

Suma zejść: 900 m

Najwyższy punkt: na grani Schiena dell'Asino (ok. 2250 m)

 

Dzień 3.

Śniadanie i wyjazd na wycieczkę.

W pierwszej części dania udamy się do niezwykłego wąwozu Gole dell'Alcantara. Jego wysokie na 50 m ściany zbudowane są z bazaltowych skał wulkanicznych. Środkiem płynie rzeka, do której będziemy mieli okazję wejść. Jeśli stan wody na to pozwoli, wybierzemy się także na krótki spacer jej dnem - w lodowatej wodzie pośród wysokich ścian. Efektem będą niezwykle wrażenia i na pewno jeszcze wspanialsze zdjęcia. Buty do wody obowiązkowe!

Po wizycie w Wąwozie Alcantara nastąpi przejazd na trekking do miejscowości Taormina.

Trasa: Taormina, rejon stacji kolejowej (25 m) - Sentiero Madonna delle Grazie - Taormina, centrum (ok. 180 m) - Sentiero dei Saraceni - Castelmola (ok. 480 m) - trawers Monte Tauro (ok. 350 m) - Teatr Antyczny w Taorminie (ok. 230 m) - Sentiero Madonna delle Grazie - Taormina, rejon stacji kolejowej (25 m).

Jedyny "nizinny" trekking w czasie wyjazdu, z pięknymi widokami na Morze Jońskie. W jego trakcie odwiedzimy dwie klimatyczne, uwielbiane przez turystów miejscowości: Taorminę i Castelmolę. Przejdziemy także słynny Szlak Saracenów, charakteryzujący się piękną panoramą w stronę Etny. Uroku tej wycieczce dodaje fakt, że nie jest to zwykły trekking górski - w połowie drogi i na końcu podejścia czekają na nas miasteczka, w których zrobimy sobie czas wolny, aby kupić pamiątki, wypić espresso czy skosztować sycylijskich przysmaków, takich jak canolli czy granita. W trakcie zejścia czeka nas dodatkowa atrakcja - zwiedzanie Teatru Antycznego w Taorminie. Zbudowali go starożytni Grecy w III wieku przed naszą erą. Ten dzień zapewni nam mnóstwo atrakcji innych niż wulkan i pozwoli zapoznać się z kulturą czy historią Sycylii.

Długość trasy: 7,7 km

Czas przejścia: 5 h (wliczając przerwy)

Suma podejść: 550 m

Suma zejść: 535 m

Najwyższy punkt: Castelmola (ok. 480 m)

 

Dzień 4.

Nocny wyjazd na wycieczkę. Tego dnia zamiast śniadania przewidziany jest prowiant.

Trasa: Piano Provenzana (1804 m) - Sentiero Crateri Sommitali - okolice Monte Cumin (spotkanie z wulkanologiem, ok. 2950 m) - Kratery Szczytowe Etny (ok. 3350 m) - Piano delle Concazze (ok. 2800 m) - Piano Provenzana (1804 m)

Punkt kulminacyjny wyjazdu - wejście na Etnę! Trasa podejścia tym razem wiedzie północnymi zboczami wulkanu. Ruszymy nocą, przy świetle czołówek, w długą, ale łatwą technicznie trasę. Mniej więcej w połowie drogi będziemy mieli okazję podziwiać wschód słońca, w czasie którego "wynurzy" się ono z wód Morza Jońskiego. Przed końcowym fragmentem podejścia dołączy do nas wulkanolog, który nie tylko opowie o tym niezwykłym miejscu, ale także zapewni bezpieczeństwo w czasie zwiedzania partii szczytowych. To, co zobaczymy na samej górze, ciężko przewidzieć, gdyż Etna jest aktywnym i zmiennym wulkanem. Na pewno jednak będzie to jedyne w swoim rodzaju przeżycie. Być może będziemy mogli zaobserwować z daleka erupcję lub emisję gazów wulkanicznych - poczujemy ciepło gruntu czy intensywny zapach siarki. A może Etna zaskoczy nas jeszcze czymś innym?

Długość trasy: 21,1 km

Czas przejścia: 10 h (wliczając przerwy)

Suma podejść: 1578 m

Suma zejść: 1554 m

Najwyższy punkt: Kratery Szczytowe Etny (ok. 3350 m)

Uwaga! Etna jest aktywnym wulkanem z częstymi erupcjami, dlatego też może się zdarzyć, że górna część szlaku będzie zamknięta lub warunki nie pozwolą na bezpieczne przejście! W związku z tym nie gwarantujemy wejścia w rejon Kraterów Szczytowych. W takiej sytuacji wycieczka będzie realizowana do maksymalnej bezpiecznej i legalnie dostępnej wysokości!

 

Dzień 5.

Śniadanie i przejazd na lotnisko.

Osoby, które będą wracać wcześniejszym lotem niż przewodnik, będą odwożone na lotnisko w miarę możliwości organizacyjnych.

W przypadku późnego wylotu większości osób przewodnik może zagospodarować część dnia na dodatkową atrakcję spoza programu.

 

Ilość uczestników: 8

Cena: 3 499 zł

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1 000 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.

Na 30 dni przed terminem dopłacamy 2 499 zł.

Cena zawiera:
- 4 noclegi,
- śniadania lub prowiant,
- przejazd busem z lotniska w Katanii i z powrotem,
- przejazdy na miejscu,
- specjalistyczne ubezpieczenie,
- opiekę przewodnika,
- opiekę wulkanologa w partiach szczytowych Etny (mówi w języku angielskim),
- wyposażenie w kaski w partiach szczytowych Etny,
- bilety wstępu do Wąwozu Alcantara i teatru w Taorminie.

Cena nie zawiera:
- wyżywienia innego niż śniadania,
- przelotu.

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

WYCIECZKA DLA OSÓB OD 15. ROKU ŻYCIA. TYLKO Z PEŁNOLETNIM OPIEKUNEM PRAWNYM, TJ. RODZICEM LUB INNĄ OSOBĄ WYZNACZONĄ PRZEZ NIEGO. Przy zgłoszeniu osoby niepełnoletniej należy podać wiek w polu "Uwagi".

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: Grupa zostanie zakwaterowana w pensjonacie Etna Suite, przy słynnej Via Etnea, w ścisłym centrum historycznym Katanii. Okolica gwarantuje łatwy dostęp do wszelkich udogodnień.

Pokoje: Wszystkie pokoje są dwu- lub trzyosobowe z łazienkami. Na wyposażeniu szafa, szafki nocne, mały stolik. W łazience do dyspozycji prysznic, umywalka, toaleta i bidet.

Części wspólne: Do dyspozycji gości jadalnia z balkonem, w której serwowane są śniadania. Bezpłatne Wi-Fi w całym obiekcie.

Okolica: Liczne restauracje i kawiarnie w bezpośrednim sąsiedztwie pensjonatu. W niewielkiej odległości apteka, sklepy spożywcze i punkty usługowe.

Przejazd: 9-osobowy bus na trasie z lotniska do pensjonatu, na miejscu i z powrotem na lotnisko

Bagaż: Do busa można zabrać dużą walizkę i bagaż podręczny. Zasady przewozu bagażu w czasie lotów do Włoch należy sprawdzać na stronie linii lotniczych.

Temperatury: W Katanii zazwyczaj między 25 a 30 st. C., na wysokościach ok. 2000 m w granicach 10-15 st. C, w partiach szczytowych Etny 0-5 st. C.

Wyżywienie: Typowe włoskie śniadanie na słodko, składające się z bułek, chleba, wędlin, serów, dżemu, owoców, croissantów i ciastek. Do posiłku kawa, herbata, soki. Prowiant w dniu wyjścia na Etnę zawiera podobne składniki.

 

Co ze sobą zabrać?

Ekwipunek wymagany:

- Plecak minimum 30 litrów
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Koszulki termoaktywne
- Spodnie trekkingowe (długie i krótkie)
- Getry
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Czapka zimowa
- Czapka z daszkiem
- Zimowe rękawiczki wysokogórskie lub narciarskie
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie)
- Stuptuty (ochraniacze przeciwśniegowe)
- Okulary przeciwsłoneczne (o przyciemnieniu min. kat. 3, dla okularów korekcyjnych przyciemnienie musi stanowić 85%, prosimy skonsultować z optykiem)
- Czołówka (min. 300 lumenów) i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Kijki trekkingowe (Uwaga! Przy zakupie biletów lotniczych prosimy mieć na uwadze, że większość linii zakazuje przewożenia kijów trekkingowych w bagażu podręcznym!)
- Krem z filtrem 50 SPF
- Ręcznik (kąpielowy)
- Buty do wody
- Karta płatnicza
- Gotówka (Euro)
- Jednorazowe ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp
- Apteczka (wykaz zawartości zostanie wysłany mailem)

Ekwipunek zalecany:

- Strój kąpielowy
- Kurtka puchowa
- Termos z ciepłym napojem
- Powerbank

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zobacz terminy