Wyjazd trekkingowy na Islandię (Interior)
Autor zdjęcia: Portal Tatrzański
Islandia to miejsce absolutnie magiczne, miejsce gdzie woda spotyka się z lodem, a lód z aktywnymi wulkanami. To wszystko spowodowało, że ogrom piękna na tej wyspie jest niemożliwy do opisania! Gdzie się nie obrócisz znajdują się cudowne wodospady, lodowce, rzeki lodowcowe, które wiją się w niespotykane kształty oraz unikatowe - i to na światową skalę - góry wulkaniczne o różnych kolorach. To po prostu trzeba zobaczyć na własne oczy! Krajobraz który urzeka i pragnie się go tylko więcej i więcej.
Opis trekkingu na Islandii:
Nasz wyjazd skupia się głównie na tym, co latem najważniejsze, czyli Interiorze. Odwiedzimy góry, które dostępne są zaledwie od końca czerwca do połowy września. W pozostałą część roku leży tam śnieg, a rwące w tym okresie rzeki i silne wiatry powodują że dostanie się tam jest wprost niemożliwe. Latem sytuacja się zmienia, śniegi topnieją, rzeki stają się spokojne, a wiatr pozwala na zwiedzanie. Ten cud natury dostępny jest raptem przez kilkanaście tygodni w roku, dlatego nie możemy go pominąć! Aż pięć z sześciu naszych trekkingów spędzimy w Thorsmorku oraz Landmannalaugar, a jeden dzień na południu wyspy, gdzie zrobimy dobrą rozgrzewkę przed Interiorem. Nocować będziemy w trzech różnych miejscach - najpierw w Viku, następnie w schronisku w Thorsmorku, a zakończymy w hotelu w rejonie popularnego Golden Circle, który będzie naszą bazą wypadową w góry tęczowe.
Dlaczego warto wybrać się z nami na trekking na Islandię:
- Pracujemy w małej, kameralnej grupie - tylko 8 osób! Uczestnicy innych wyjazdów ocenili, że dało im to poczucie niezwykłego komfortu i przyjacielskiej atmosfery,
- Odwiedzisz islandzki Interior - miejsce absolutnie unikatowe,
- Poznasz nowe miejsca oraz zobaczysz unikatową na światową skalę przyrodę,
- Nie musisz się niczym martwić na miejscu, wszystko jest dobrze zorganizowane,
- Unikasz ukrytych kosztów,
- Dowiesz się, jak powstała ta przepiękna, wulkaniczna wyspa oraz co jeszcze warto odwiedzić.
Islandia - trekking: stopień trudności / uwagi techniczne:
Trekking na Islandii wymaga bardzo dobrej kondycji. Musisz być osobą aktywną, która pokonuje bez problemów np. szlaki w Tatrach zgodnie z czasami przejść na mapie. Pamiętaj, że taka kondycja niezbędna będzie codziennie i to przez sześć dni! Dobre przygotowanie przed wycieczką jest konieczne, aby czerpać z niej radość. Na trasach nie występują trudności techniczne, jednak po deszczu mogą być one bardzo śliskie z racji na wulkaniczne podłoże.
Jak zarezerwować lot na Islandię?
Bilety należy zakupić we własnym zakresie. Uwaga! Prosimy nie kupować biletów zanim nie dostaną Państwo od nas oddzielnej informacji mailowej, aby to zrobić. Dostaną Państwo dokładne dane lotu. Prosimy o cierpliwość.
W przypadku tej wycieczki są Państwo zobowiązani do wykupienia tego samego lotu, którego dane później prześlemy. Rezerwowanie innych lotów niesie za sobą wysokie ryzyko niepojawienia się na zbiórce w wyznaczonym czasie. Nie ponosimy odpowiedzialności za powstałe z tego powodu utrudnienia, w tym brak możliwości udziału w wycieczce.
Plan wyjazdu trekkingowego na Islandię:
Dzień 1
Spotkanie na lotnisku w Keflaviku. Godzina i dokładne miejsce zostanie podane oddzielnie, tylko dla uczestników wycieczki. Po wyjściu z lotniska, nastąpi przejazd busem do miejscowości Vik (około 3 godziny). Po przyjeździe meldunek, czas na zakupy i omówienie planu na pierwszy dzień trekkingowy.
Dzień 2
Zwiedzanie Islandii rozpoczniemy od mocnego punktu, który będzie także dobrą rozgrzewką. Udamy się na trekking na Kristinartindar, to dość długa pętla w otoczeniu lodowców, która ma aż 19 km długości. Widoki będą jakby z innej planety, bowiem szczyt znajduje się na południu wyspy, w samym sercu najpiękniejszych widoków Islandii. W trakcie zejście odwiedzimy wodospad Svartifoss - od niego to wziął się wygląd popularnego kościoła w Reykjaviku. Szykujcie zatem miejsce na kartach pamięci, bowiem widoki będą cudowne a zdjęć dużo do zrobienia!
Wieczorem udamy się na podziwianie maskonurów na klifach Dyrholaey. Uwaga! Maskonury przebywają na Islandii zazwyczaj do końca pierwszej części września. Jednakże bywają przypadki, gdy odlatują wcześniej, dlatego nie możemy zagwarantować ich spotkania. Jeżeli pogoda pozwoli, w drodze powrotnej zakończymy dzień na klimatycznej plaży Reynisfjara.
Czas trwania wycieczki: 10h
Długość wycieczki: 19 km
Suma podejść: 1116 m
Suma zejść: 1116 m
Najwyższy punkt: Kristinartindar (1126 m n.p.m.)
Dzień 3
Po śniadaniu nastąpi wymeldowanie i wyjazd z Vik'u. Zanim udamy się do Interioru, zwiedzimy następujące perły południowej Islandii: plażę Reynisfjara (jeżeli nie udało się dzień wcześniej) oraz wodospady Skogafoss, Seljalandsfoss oraz Gljufrabui.
Około południa udamy się wynajętym autobusem do Interioru. Już sam przejazd w to miejsce będzie wielkim przeżyciem, bowiem droga prowadząca do Thorsmorku jest bardzo wymagająca. Wielokrotnie będziemy przekraczać potężną rzekę lodowcową, tj. Krossę. To duże przeżycie, bowiem tylko specjalnie przystosowane auta mogą ją pokonać. Zaledwie kilka lat temu zakazano tam ruchu dla aut wypożyczanych przez turystów, które często ulegały zalaniu lub były porywane przez rzekę. Aktualnie mogą wjechać tam tylko pojazdy specjalnie do tego przystosowane.
Po dojeździe, który potrwa około 1,5h rozpoczniemy przygodę z Thorsmorkiem od wejścia na Valahnukur, skąd rozpościera się widok na rzeki lodowcowe, lodowiec oraz otaczające szczyty. Panorama jest wprost fantastyczna! Na szczyt udamy się w formie pętli i zejdziemy bezpośrednio na nasz nocleg.
Kolejne dwie noce spędzimy w schronisku w bardzo komfortowych warunkach, tj. czyste i nowoczesne łazienki, duża kuchnia z pełnym zapleczem do gotowania. Należy zabrać ze sobą lekki śpiwór. Maty nie są potrzebne, bowiem będziemy spać na łóżkach (sala z pryczami).
Czas trwania wycieczki: 3h (sam trekking, całość zajmie nam pełny dzień)
Długość wycieczki: 7 km
Suma podejść: 311 m
Suma zejść: 311 m
Najwyższy punkt: Valahnukur (465 m n.p.m.)
Dzień 4
To będzie długi i wyjątkowo piękny dzień, a my wszyscy zapamiętamy go na długo! Po śniadaniu udamy się na fascynujący trekking do kraterów Magni i Modi. Powstały one w 2010 roku, w trakcie znanej w całej Europie erupcji wulkanu Eyjafjallajokull, który sparaliżował ruch lotniczy na Starym Kontynencie. Dotknięcie tej historii i zobaczenie jej na własne oczy jest przeżyciem, którego nie da się z niczym porównać. Jednak, gdy wydaje się już, że najlepsze za nami, nic bardziej mylnego! Do naszej bazy noclegowej wrócimy stromą ścieżką ponad wąwozem Hvannargil. To bez wątpienia najpiękniejsze miejsce tego typu w całej Islandii, a my będziemy mogli podziwiać go z góry - czyli zdecydowanie z najlepszej perspektywy! Ale bez obaw - wąwóz też odwiedzimy, jednak kolejnego dnia.
Następnie nieśpiesznie wrócimy do naszego schroniska na nocleg, aby odpocząć przed kolejnym dniem pełnym wrażeń.
Czas trwania wycieczki: 10h
Długość wycieczki: 16 km
Suma podejść: 1181 m
Suma zejść: 1181 m
Najwyższy punkt: Magni: (1165 m n.p.m.)
Dzień 5
Ostatni dzień w magicznym Thorsmorku spędzimy wchodząc na majestatyczny szczyt o dość skomplikowanej nazwie - Utigonguhofdi. Trekking wydłużymy także wejściem na Vestrihattur oraz podziwianiem wąwozu Hvannargil z innej perspektywy, zejdziemy na jego dno i przejdziemy nim aż do końca, zamykając pętlę w rejonie schroniska.
W obiekcie noclegowym musimy znaleźć się najpóźniej do godziny 15:00, bowiem w okolicach 16:00 wyjedziemy w drogę powrotną na południe wyspy. Po dotarciu do auta nastąpi przejazd do naszej ostatniej bazy noclegowej na wyjeździe, która mieści się w rejonie Golden Circle. Obowiązkowo pojedziemy do sklepu na zakupy, aby uzupełnić zapasy, a jak pogoda dopisze, wybierzemy się także na zachód słońca. Nocleg w tej okolicy daje nam duże pole do manewru, bowiem dosłownie pod hotelem mamy liczne, najpiękniejsze atrakcje Islandii.
Czas trwania wycieczki: 6h
Długość wycieczki: 9 km
Suma podejść: 794 m
Suma zejść: 794 m
Najwyższy punkt: Utigonguhofdi (805 m n.p.m.
Dzień 6
Góry tęczowe Islandii są absolutnie spektakularne, dlatego zostawiliśmy je na sam koniec naszego wyjazdu. Tego dnia udamy się do Landmannalaugar, gdzie przejdziemy przepiękną pętle przez dwa wyjątkowe szczyty. Mowa oczywiście o Skalli oraz Blahnukur. Trekking oferuje niesamowite widoki od samego początku, aż do końca. Już dojazd w to miejsce jest pełen emocji, bowiem czekają nas nierówne, szutrowe drogi Islandii.
Na pewno nie zapomnisz tego dnia, a karty pamięci w aparatach wręcz eksplodują! Będą nam towarzyszyć bazaltowe widoki, kolorowe góry i dymiące wyziewy gazowe prosto z wnętrza ziemi!
Uwaga! Należy wziąć ze sobą mały ręcznik oraz buty do wody. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli przekroczyć niewielkie brody rzeczne. Nie są one niebezpieczne, ale ich przeskoczenie nie jest możliwe, dlatego będziemy musieli zdjąć buty. Przejście gołą stopą nie jest dozwolone, bowiem dno jest wyjątkowo kamieniste i ostre, dlatego obuwie do przekraczania rzeki jest obowiązkowe.
Czas trwania wycieczki: 8,5h
Długość wycieczki: 20 km
Suma podejść: 930 m
Suma zejść: 930 m
Najwyższy punkt: Skalli: (1027 m n.p.m.)
Dzień 7
Ostatni dzień wycieczki także spędzimy w Landmannalaugar, bowiem pozostaną nam niedokończone sprawy z tym rejonem Islandii. Tym razem odwiedzimy część, którą dzień wcześniej podziwialiśmy jedynie z daleka. Jest ona zdecydowanie mniej popularna, ale równie piękna. W związku z tym będziemy mogli liczyć na całkowity brak turystów i cieszenie się tym wyjątkowym miejscem w samotności. Nasza trasa będzie wiodła z parkingu na Brennisteinsalda, następnie na Sudurnamur z którego rozpoczniemy powrót do samochodu.
Uwaga! Należy wziąć ze sobą mały ręcznik oraz buty do wody. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy musieli przekroczyć niewielkie brody rzeczne. Nie są one niebezpieczne, ale ich przeskoczenie nie jest możliwe, dlatego będziemy musieli zdjąć buty. Przejście gołą stopą nie jest dozwolone, bowiem dno jest wyjątkowo kamieniste i ostre, dlatego obuwie do przekraczania rzeki jest obowiązkowe.
Tego dnia zostanie nam trochę czasu, dlatego przypominamy o zabraniu ręczników i strojów kąpielowych, które będzie można zostawić w aucie. W Landmannalaugar znajdują się wyjątkowo dobre, naturalne termy, z których będzie czas skorzystać po wycieczce.
Czas trwania wycieczki: 7h
Długość wycieczki: 13 km
Suma podejść: 700 m
Suma zejść: 700 m
Najwyższy punkt: Sudurnamur (920 m n.p.m.)
Dzień 8
Przejazd na lotnisko w Keflaviku oraz zakończenie wyjazdu. Zagospodarowanie tego dnia będzie uzależnione od lotów powrotnych. Możliwe, iż będą one wieczorem, ale bez obaw - wciąż będziemy się dobrze bawić, odkrywając Islandię. Jeżeli loty będą wcześniej, będzie nas czekać już tylko przejazd na lotnisko.
Plan może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.
Ilość uczestników: 8
Cena: 8999,00 zł
Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 2500,00 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 6499,00 zł
Cena zawiera:
- siedem noclegów
- transport wynajętym, komfortowym busem 4x4 na miejscu,
- przejazd specjalistycznym autobusem do Thorsmorku w dwie strony,
- wszystkie atrakcje oraz wycieczki opisane w programie,
- opiekę przewodnika,
- ubezpieczenie
Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- przelotu
OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!
WYCIECZKA DLA OSÓB OD 15. ROKU ŻYCIA. TYLKO Z PEŁNOLETNIM OPIEKUNEM PRAWNYM, TJ. RODZICEM LUB INNĄ OSOBĄ WYZNACZONĄ PRZEZ NIEGO. Przy zgłoszeniu osoby niepełnoletniej należy podać wiek w polu "Uwagi".
Informacje o noclegu oraz okolicy:
Nocleg 1: Vik - Guesthouse Carina
Nocleg: obiekt znajduje się na uboczu miejscowości Vik, dzięki czemu zapewnia ciszę oraz spokój swoim gościom. Do centrum dojdziemy w zaledwie kilka minut piechotą, dzięki czemu jest to idealna baza wypadowa.
Pokoje: do dyspozycji uczestników będą pokoje 2-osobowe i 3-osobowe. Ręczniki znajdują się na miejscu, brak suszarki i kosmetyków. W pokojach nie ma łazienek, znajdują się one w częściach wspólnych i są współdzielone z innymi pokojami. Łącznie w obiekcie, który może pomieścić 20 osób, znajduje się 7 toalet oraz 4 prysznice.
Części wspólne: mała kuchnia (brak możliwości gotowania bardziej wyszukanych posiłków) w której można przygotować np. kolację lub odgrzać obiad w kuchence mikrofalowej.
Okolica: sklep spożywczy, sklep z lokalną, wełnianą odzieżą wysokiej jakości oraz kilka restauracji. To wszystko w zasięgu kilku minut spacerem z obiektu.
Przejazd: samolot na Islandię, następnie 9-osobowy bus na miejscu.
Bagaż: zgodnie z wytycznymi linii lotniczej.
Temperatury: od 8ºC do 20ºC.
Nocleg 2: Thorsmork - Basar Hut
Nocleg: schronisko w samym sercu Thorsmorku, czyli islandzkiego Interioru. To bardzo nowoczesny obiekt, który zachwyca czystością oraz udogodnieniami, można w nim poczuć się dosłownie jak w domu.
Pokoje: dwa pokoje z łóżkami w formie prycz. Przy każdym łóżku znajduje się półka na własne rzeczy. Niezbędne jest zabranie lekkiego śpiwora.
Części wspólne: w pełni wyposażona kuchnia, w której można ugotować dosłownie każdy posiłek. Niezliczone ilości garnków i dodatków takich jak chociażby zmywarka. Stoły w kuchni oraz miejsce na grilla na zewnątrz budynku. Nowoczesne łazienki z czystymi prysznicami, które są dodatkowe płatne w recepcji obiektu. W przede wszystkim niesamowite widoki na góry! One są absolutnie bezcenne. W kuchni znajdują się także kontakty z prądem, jednak zalecamy zabranie powerbanka.
Okolica: góry, góry i jeszcze raz góry! Obiekt posiada obok także małą restaurację z kawiarnią, gdzie można zjeść obiad. W recepcji można kupić napoje oraz przekąski na szlak.
Przejazd: specjalistycznym autobusem do przekraczania rzek lodowcowych.
Bagaż: zgodnie z wytycznymi linii lotniczej.
Temperatury: od 8ºC do 20ºC.
Nocleg 3: Hotel Skalholt
Nocleg: Skalholt to obiekt w samym sercu Golden Circle, dzięki czemu jest on świetną bazą wypadową nie tylko w góry tęczowe Islandii, a także pozwala nam na korzystanie z bogatej oferty gastronomicznej wyspy, lecz przede wszystkim dostarcza cudownych widoków na liczne wodospady i gejzery.
Pokoje: do dyspozycji uczestników będą pokoje 2-osobowe i 3-osobowe z łazienkami. Ręczniki znajdują się na miejscu, brak suszarki i kosmetyków.
Części wspólne: hotelowa restauracja.
Okolica: sklep spożywczy oraz wiele innych restauracji znajduje się do 10 min jazdy od obiektu.
Przejazd: 9-osobowy bus
Bagaż: zgodnie z wytycznymi linii lotniczej.
Temperatury: od 8ºC do 20ºC.
Ekwipunek wymagany:
- Plecak minimum 35 litrów
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Koszulki termoaktywne
- Spodnie trekkingowe (długie i krótkie)
- Getry
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Czapka zimowa
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie lub niskie)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Kijki trekkingowe (Uwaga! Przy zakupie biletów lotniczych prosimy mieć na uwadze, że większość linii zakazuje przewożenia kijów trekkingowych w
bagażu podręcznym!)
- Czołówka i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Karta płatnicza (nie ma konieczności zabierania gotówki)
- Apteczka
- Ręcznik
- Buty do wody
- Śpiwór
Ekwipunek zalecany:
- Czapka z daszkiem
- Powerbank
- Kurtka puchowa
- Strój kąpielowy
- Termos z ciepłym napojem
- Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak