Wyjazd trekkingowy na La Palmę (Wyspy Kanaryjskie)
Autor zdjęcia: Portal Tatrzański
O La Palmie zrobiło się głośno, gdy w 2021 roku, po 50 latach przerwy, wybuchł wulkan w masywie Cumbre Vieja. Cały świat z zapartym tchem śledził, jak rozgrzana do gigantycznych temperatur lawa niszczy łącznie ok. 1600 budynków na wyspie. Podczas naszej wycieczki zabierzemy Was w miejsca dotknięte kataklizmem, aby pokazać Wam zniszczenie, ale też odrodzenie, powrót nadziei i normalności. La Palma jednak to nie tylko tragedia sprzed kilku lat. To jedno z najpiększych miejsc w tej części świata, pełne wysokich gór, cudownych szlaków, czarnych plaż i endemicznej roślinności. Położona w archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palma to raj dla turystów pieszych - przyjemne warunki do górskich wędrówek panują tu właściwie przez cały rok.
Opis trekkingu na La Palmie
W czasie tygodniowego pobytu na Wyspach Kanaryjskich przejdziemy wszystkie najważniejsze szlaki La Palmy. Odwiedzimy rejony erupcji stożka Tajogaite z 2021 roku, przejdziemy kultową Drogę Wulkanów, zajrzymy do wnętrza Caldery de Taburiente i postawimy nogę na Roque de Los Muchachos - najwyższym szczycie wyspy (2426 m), w rejonie gdzie znajduje się jedno z najsłynniejszych obserwatoriów astronomicznych na świecie. Zajrzymy też do tuneli wykutych w skale i na czarną plażę wulkaniczną. Zobaczymy senne Santa Cruz, gdzie zachwyci nas tutejsza architektura. Program będzie niesamowcie bogaty i różnorodny - na pewno nikt nie będzie się nudził! A wszystko to w bardzo przyjemnej pogodzie - na La Palmie niezależnie od miesiąca należy spodziewać się temperatur w okolicach 20-25 st. C.
Dlaczego warto wybrać się na wyjazd trekkingowy na La Palmę?
- Zobaczysz na własne oczy skutki słynnej i niszczycielskiej erupcji wulkanicznej z 2021 r.
- Przemierzysz spektakularne szlaki - na czele z kultową Drogą Wulkanów - na jednej z najbardziej górzystych wysp świata
- Zobaczysz unikalną przyrodę, spróbujesz hiszpańskiej kuchnii, poznasz unikalny klimat Wysp Kanaryjskich
- Poznasz nieskomercjalizowane oblicze Kanarów
- Przeżyjesz niezapomnianą przygodę pod okiem licencjonowanego przewodnika, w kameralnej 8-osobowej grupie
Stopień trudności / uwagi techniczne:
Wyjazd trekkingowy na La Palmę to wycieczka o umiarkowanych trudnościach. Aby poradzić sobie bez problemu, należy być przygotowanym na przejścia obejmujące kilkanaście kilometrów i ponad 1000 m przewyższenia - choć nie każdy dzień będzie tego wymagał. Jeżeli jesteś w stanie przechodzić szlaki w Tatrach co najmniej w czasach podanych na mapach i drogowskazach - ta wycieczka jest dla Ciebie.
Jak zarezerwować lot na La Palmę?
Bilety należy zakupić we własnym zakresie. Uwaga! Prosimy nie kupować biletów zanim nie dostaną Państwo od nas oddzielnej informacji mailowej, aby to zrobić. Prosimy o cierpliwość.
W przypadku tej wycieczki mogą Państwo zakupić bilety z dowolnego miasta, bowiem odbierzemy Państwa z lotniska.
Uwaga! La Palma nie jest skomunikowana z Polską bezpośrednim połączeniem, dlatego najprawdopodobniej konieczny będzie zakup biletów z jedną przesiadką.
Plan wyjazdu trekkingowego na La Palmę (Wyspy Kanaryjskie):
Dzień 1.
Przylot na La Palmę. Spotkanie z przewodnikiem na lotnisku i krótki przejazd (2 km) do obiektu noclegowego. Osoby, które przybędą na wyspę w późniejszym czasie niż przewodnik, będą sukcesywnie (w miarę możliwości organizacyjnych) odbierane z lotniska.
Jeśli grupa zostanie skompletowana do wczesnych godzin popołudniowych, reszta dnia przeznaczona zostanie na zwiedzanie stolicy wyspy - Santa Cruz de La Palma, która słynie ze spokojnej atmosfery i urokliwej architektury. Jeśli okaże się, że większość grupy dotrze do miejsce dopiero w godzinach wieczornych, zwiedzanie stolicy odbędzie się w innym dniu.
Dzień 2.
Plan pierwszego dnia będzie składał się z kilku etapów, których motywem przewodnim będzie erupcja wulkaniczna z 2021 r.
1) Trekking trasą: Llano del Jable - Mirador de Tajogaite - Llano del Jable
Na początku dnia wyruszymy w bezpośrednie sąsiedztwo najnowszego wulkanu La Palmy. Po dotarciu do punktu widokowego Llano del Jable spotkamy się z lokalnym, hiszpańskim przewodnikiem. Wprowadzi on nas do strefy zamkniętej, która ze względu na bliskość stożka wulkanicznego podlega specjalnym ograniczeniom. Po krótkim trekkingu wśród ton popiołu z ostatniej erupcji zbliżymy się w bezpośrednie sąsiedztwo potwora, który zdewastował La Palmę kilka lat temu. Po osiągnięciu najbliższej dopuszczalnej odległości od krateru wrócimy z powrotem na parking.
Długość trasy: 5 km
Czas przejścia: 2 h (wliczając przerwy)
Suma podejść: 192 m
Suma zejść: 190 m
Najwyższy punkt: Llano del Jable, 1261 m
2) Punkt widokowy pod kościołem w miejscowości Tajuya - miejsce z doskonałym widokiem na lawowisko i sam wulkan - doskonale znane wszystkim, którzy pamiętają transmisje telewizyjne z erupcji.
3) Krótki przejazd przez lawowisko pod pomnik upamiętniający erupcję.
4) Trekking trasą: La Laguna - Montaña de La Laguna - La Laguna
Spacer na jeden ze starych stożków wulkanicznych w okolicy pozwoli nam spojrzeć na dolną część lawowiska z wysokości. Będzie to stanowić bardzo dobre podsumowanie erupcji, które pozwoli nam uzmysłowić skalę tej katastrofy.
Długość trasy: 2,1 km
Czas przejścia: 1 h (wliczając przerwy)
Suma podejść: 69 m
Suma zejść: 169 m
Najwyższy punkt: Montaña de La Laguna, 346 m
5) Czas wolny w kurorcie Puerto de Tazacorte.
6) Punkt widokowy Mirador El Time.
Dzień 3.
Trasa: Refugio del Pilar (1447 m) - Hoyo Negro (1879 m) - Deseada (1934 m) - Volcan de Martin (1591 m) - Los Canarios (714 m)
W tym dniu zmierzymy się z najsłynniejszym szlakiem na La Palmie, który zarazem stanowić będzie najdłuższą wycieczkę w czasie naszego pobytu na wyspie. Słynna Ruta de los Volcanes, czyli Droga Wulkanów, to ponad 17-kilometrowa ścieżka, prowadząca grzbietem Cumbre Vieja, rozdzielającym wyspę na część zachodnią i wschodnią. To właśnie wzdłuż tego grzbietu miały miejsce wszystkie erupcje na La Palmie w czasie ostatnich kilkuset lat, więc wulkaniczny krajobraz będzie nam towarzyszyć przez cały dzień.
Długość trasy: 17,7 km
Czas przejścia: 7 h 30 min (wliczając przerwy)
Suma podejść: 716 m
Suma zejść: 1455 m
Najwyższy punkt: Deseada, 1934 m
Dzień 4.
Trasa: Casa del Monte (1315 m) - 13 tuneli - Naciente de Marcos (1393 m) - Naciente de Cordero (1458 m) - Naciente de Marcos (1393 m) - 13 tuneli - Casa del Monte (1315 m)
Dzień czwarty będzie odpoczynkiem po wysiłku związanym z przejściem Drogi Wulkanów. Wymogi kondycyjne będą minimalne, ale to nie znaczy, że będzie nudno! Wręcz przeciwnie - czeka nas unikatowa atrakcja: najpierw wjazd wyboistą drogą leśną pojazdem 4 x 4, a następnie malowniczy trawers połączony z przejściem w kaskach i z czołówkami przez 13 wykutych w skale tuneli, ku źródłom potoków Marcos i Cordero. Wrócimy tą samą drogą, ponownie przeciskając się przez ciasne i czasem wilgotne korytarze.
Długość trasy: 9,1 km
Czas przejścia: 3 h 30 min (wliczając przerwy)
Suma podejść: 105 m
Suma zejść: 105 m
Najwyższy punkt: Naciente de Cordero, 1458 m
Po trekkingu udamy się na najpiękniejszą plażę na wyspie - Playa de Nogales. Jest to spektakularna czarna plaża wulkaniczna z wysokimi falami, do której prowadzi malownicza, kilkusetmetrowa ścieżka zboczami potężnego klifu.
Dzień 5.
Trasa: Roque de Los Muchachos (2426 m) - Mirador de Los Andenes (2260 m) - Pico de La Cruz (2351 m) - Mirador de Los Andenes (2260 m) - Roque de Los Muchachos (2426 m)
Ten dzień spędzimy w najwyższych partiach wyspy, na wysokościach znacznie przekraczających 2000 m. Na dzień dobry czeka nas spektakularny podjazd w rejon Roque de Los Muchachos, gdzie znajduje nie tylko najwyższy szczyt wyspy, ale także jedno z najsłynniejszych na świecie obserwatoriów astronomicznych, z licznymi gigantycznymi teleskopami. Następnie udamy się na trekking granią ograniczającą stromymi ścianami słynną Calderę de Taburiente, której dno znajduje się ponad 1500 m niżej niż trasa naszego przejścia. Widoki tego dnia będą jedyne w swoim rodzaju. Zobaczymy nie tylko praktycznie całą La Palmę, ale także - przy odrobinie szczęścia - także Teneryfę i inne sąsiednie wyspy.
Długość trasy: 11,2 km
Czas przejścia: 6 h 15 min (wliczając przerwy)
Suma podejść: 909 m
Suma zejść: 925 m
Najwyższy punkt: Roque de Los Muchachos, 2426 m
Dzień 6.
Trasa: Mirador Los Brecitos (1077 m) - Playa de Taburiente (776 m) - Cascada de Colores (485 m) - Caldera de Taburiente, parking (222 m)
W dniu szóstym odwiedzimy wnętrze kaldery, którą poprzedniego dnia ujrzymy pod stopami. Powstanie tej głębokiej doliny jest efektem gigantycznego osuwiska sprzed milionów lat. Dzięki wysokiej żyzności wulkanicznej gleby, Caldera de Taburiente, porośnięta jest przez liczne sosny kanaryjskie i inną unikatową roślinność. Dodatkową atrakcję stanowić będzie niewielki, ale niezwykle kolorowy wodospad - Cascada de Colores.
Długość trasy: 15,4 km
Czas przejścia: 7 h 30 min (wliczając przerwy)
Suma podejść: 156 m
Suma zejść: 1005 m
Najwyższy punkt: Mirador Los Brecitos, 1077 m
Dzień 7.
Ten dzień składac się będzie z dwóch trekkingów, w czasie których poznany, nieodwiedzaną dotąd - północ wyspy. Ta część La Palmy jest najmniej zaludniona i słynie nie tylko z sielskich klimatów, ale i z kapitalnych widoków na ocean.
1) Trasa: Las Tricias (782 m) - Cuevas de Buracas (439 m) - Molino de Buracas (570 m) - Las Tricias (782 m)
Na początek odwiedzimy okolice Buracas, które słynną z kilku rzeczy. Pierwszą z nich są piękne i egzotyczne "smocze drzewa", czyli draceny. Nie można ich zobaczyć w żadnym innym rejonie świata, a i na Wyspach Kanaryjskich jest ich niewiele. Po przeżyciach przyrodniczych zajmiemy się historią wyspy, odwiedzając jaskinie Cuevas de Buracas, wykorzystywane niegdyś przez Guanczów - prymitywny lud, który zamieszkiwał Kanary przed pojawieniem się Hiszpanów. Na koniec odwiedzimy stary młyn, w którym znajduje się muzeum gofio - słynnej mąki z tych rejonów. Wejście do muzeum płatne we własnym zakresie.
Długość trasy: 7 km
Czas przejścia: 5 h 15 min (wliczając przerwy)
Suma podejść: 437 m
Suma zejść: 437 m
Najwyższy punkt: Las Tricias, 782 m
2) Trasa: Franceses (446 m) - Mirador de Franceses (232 m) - Mirador de Gallegos (205 m) - Gallegos (332 m)
Ostatnim szlakiem, który przejdziemy w czasie naszego pobytu na La Palmie, będzie malownicza ścieżka między wioskami Franceses i Gallegos. Po drodze zatrzymamy się w kilku punktach widokowych ze wspaniałym widokiem na Ocean Atlantycki.
Długość trasy: 4,6 km
Czas przejścia: 3 h 15 min (wliczając przerwy)
Suma podejść: 314 m
Suma zejść: 423 m
Najwyższy punkt: Franceses, 446 m
Dzień 8.
Przejazd na lotnisko i zakończenie wycieczki.
Osoby, które będą wracać wcześniejszym lotem niż przewodnik, będą odwożone na lotnisko w miarę możliwości organizacyjnych.
W przypadku późnego wylotu większości osób przewodnik może zagospodarować część dnia na dodatkową atrakcję spoza programu.
Ilość uczestników: 8
Cena: 4 699 zł
Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1 500 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 3 199 zł.
Cena zawiera:
- 7 noclegów,
- przejazd busem z lotniska i z powrotem,
- przejazdy na miejscu,
- specjalistyczne ubezpieczenie,
- opiekę przewodnika,
- opiekę hiszpańskiego przewodnika na terenie strefy zamkniętej wulkanu Tajogaite,
- wyposażenie w kaski na szlaku Marcos i Cordero,
- przejazd pojazdem 4 x 4 w rejon szlaku Marcos i Cordero oraz z powrotem.
Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- przelotu,
- wstępu do Museo del Gofio
OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!
WYCIECZKA DLA OSÓB OD 15. ROKU ŻYCIA. TYLKO Z PEŁNOLETNIM OPIEKUNEM PRAWNYM, TJ. RODZICEM LUB INNĄ OSOBĄ WYZNACZONĄ PRZEZ NIEGO. Przy zgłoszeniu osoby niepełnoletniej należy podać wiek w polu "Uwagi".
Informacje o noclegu oraz okolicy:
Nocleg: Grupa będzie nocować w obiekcie Apartamentos Los Rosales w osadzie Los Cancajos, stanowiącej główną miejscowość turystyczną na wschodnim wybrzeżu La Palmy.
Pokoje: Uczestnicy zostaną zakwaterowani w 2- lub 3-osobowych apartamentach z salonem, łazienką, w pełni wyposażoną kuchnią, a także tarasem. W pokojach szafa, stolik nocny; w łazience ręczniki, prysznic, toaleta; w salonie sofa, telewizor i stół jadalny; w aneksie sprzęty kuchenne z lodówką.
Części wspólne: obiekt dysponuje częścią rekreacyjną z basenem. Wi-Fi jest ogólnodostępne i bezpłatne na terenie całego kompleksu.
Okolica: W odległości kilkuminutowego spaceru znajdują się wszystkie najważniejsze elementy infrastruktury turystycznej: kilka restauracji, sklep, apteka, kawiarnia, przystanek autobusowy oraz plaża. W odległości 2 km znajduje się lotnisko, a 5 km dzieli obiekt od Santa Cruz de La Palma - głównego miasta na wyspie.
Przejazd: 9-osobowy bus na trasie z lotniska do obiektu, na miejscu i z powrotem na lotnisko
Bagaż: Do busa można zabrać dużą walizkę i bagaż podręczny. Zasady przewozu bagażu w czasie lotów na La Palmę należy sprawdzać na stronie linii lotniczych.
Temperatury: Na poziomie morza, gdzie znajduje się nasza baza noclegowa, przez cały rok można spodziewać się temperatur pomiędzy 20 a 25 st. C. Dużo niższe temperatury panują w górach - na Roque de Los Muchachos, najwyższym szczycie wyspy, można spodziewać się ok. 10 st. C.
Co ze sobą zabrać?
Ekwipunek wymagany:
- Plecak minimum 25 litrów
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Koszulki termoaktywne
- Spodnie trekkingowe (długie i krótkie)
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie lub niskie)
- Okulary przeciwsłoneczne
- Czołówka i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Krem z filtrem 50 SPF
- Karta płatnicza
- Gotówka (Euro)
- Apteczka
Ekwipunek zalecany:
- Strój kąpielowy
- Czapka zimowa
- Czapka z daszkiem
- Kijki trekkingowe (Uwaga! Przy zakupie biletów lotniczych prosimy mieć na uwadze, że większość linii zakazuje przewożenia kijów trekkingowych w bagażu podręcznym!)
- Powerbank
- Aviomarin (w przypadku nawet lekkiej choroby lokomocyjnej)
- Pokrowiec przeciwdeszczowy na plecak