Zimowy obóz wędrowny po Tatrach

Autor zdjęcia: Grzegorz Szarek


Zobacz terminy

Jeden dzień w Tatrach to dla Ciebie za mało? Chcesz nauczyć się prawidłowego używania czekana, raków oraz lawinowego ABC? To wszystko, w blasku najpiękniejszych zakątków Tatr Zachodnich, czeka na Ciebie! Zimowy Obóz Wędrowny to idealne rozwiązanie, jeżeli zaczynasz swoją przygodę z chodzeniem po Tatrach zimą i chcesz wejść w ten świat bez popełniania podstawowych, często bardzo kosztownych błędów. Pamiętaj, że zimą w Tatrach pozostają tylko letnie nazwy, same góry i trasy nie przypominają tego co znasz z sezonu wakacyjnego.

 

Opis Zimowego Obozu Wędrownego

Zimowy Obóz Wędrowny to połączenie górskich wędrówek i nauki poruszania się po zaśnieżonych górach. To idealna oferta dla osób, ktore nie chcą wykonywać skomplikowanych operacji linowych na kursie, ale chcą więcej przebywać na tatrzańskich wierzchołkach i tam praktykować zimowe podstawy. Pierwszego dnia zaznajomisz się z tematyką bezpiecznych wędrówek po zaśnieżonych Tatrach, nauczysz się hamować czekanem, chodzić w rakach oraz obsługiwać lawinowe ABC. Kolejne dni to dwie wysokogórskie wycieczki podczas których będziesz miał czas na ugruntowanie swojej wiedzy, a w trakcie wycieczki porozmawiamy o czynnikach lawinotwórczych, czy zagrożeniach, które powinny wzbudzić nasze obawy w terenie - a to wszystko na przykładach, bowiem będziemy poruszać się po tatrzańskich kolosach! 

 

Dlaczego warto wybrać się na Zimowy Obóz Wędrowny po Tatrach?

- Zobaczysz co tak naprawdę oznaczają góry zimą i przekonasz się, że szlak turystyczny o tej porze roku nie istnieje!

- Nauczysz się planować zimową wyprawę i wytyczać szlak na zaśnieżonych szczytach,

- Nauczysz się hamować czekanem, chodzić w rakach i obsługiwać lawinowe ABC,

- Poznasz czynniki lawinotwórcze,

- Wykonamy przekrój pokrywy śnieżnej, dzięki czemu poznasz swojego rywala od środka,

- Zapoznasz się z przepisami zimowego poruszania po terenie TPN,

- Przede wszystkim odbędziesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca!

 

Stopień trudności wycieczki

Zimowy Obóz Wędrowny nie wymaga od Ciebie, abyś miał zimową wiedzę i nie musisz nawet posiadać doświadczenia, wszystkiego nauczysz się na miejscu. Obóz wymaga jednak dobrej kondycji. Oczywiście nie musisz być jej tytanem, ale latem powinieneś poruszać się minimum z czasami oznaczonymi na mapie. Pamiętaj że poruszanie się po śniegu jest trudniejsze. Zawsze warto przed wycieczką nieco zadbać o swoją formę fizyczną.

 

Plan Obozu:


Dzień 1

Meldunek w pensjonacie w Kościelisku od godziny 14:00. Następnie obowiązkowe spotkanie z przewodnikiem i wykład o godzinie 18:00. Tego dnia nastąpi rozdanie sprzętu oraz przejdziemy do prezentacji, która przybliży nam lawinowe ABC. Omówimy także cele naszego Obozu oraz ogólny plan działania. Uczestnictwo w wykładzie jest niezbędne, aby wziąć udział w dalszej części Obozu. 


Dzień 2

To będzie dzień podczas którego nauczysz się obsługi czekana, raków oraz lawinowego ABC. Miejsce do tego zostanie wybrane na podstawie aktualnie panujących warunków. Po wycieczce wykład o planowaniu zimowej wycieczki. Dowiesz się dużo o czynnikach lawinotwórczych, poznasz najważniejsze zagrożenia zimowe. Wyjście na szlak: 6:00, powrót: około 16:00-17:00.


Dzień 3

Wycieczka na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich w Polsce! Mowa oczywiście o Starorobociańskim Wierchu. Wyjście z pensjonatu nastąpi o godzinie 5:00, powrót około 17:00.

Opis i szczegóły trasy:

Wycieczka długa, wymagająca fizycznie jednak o przepięknych widokach. Trzeba nastawić się na około 10-12 godzin w terenie (auto-auto). To niesamowita, zimowa przygoda.

Długość trasy: 23,6 km

Czas przejścia: 10h 20 min (z przerwami około 12 godzin)

Suma podejść: 1530 metrów

Suma zejść: 1530 metrów

Najwyższy punkt: Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m.


Dzień 4

Wycieczka na Czerwone Wierchy, jedna z najpiękniejszych, tatrzańskich tras. Wyjdziemy wcześnie rano, ruszymy z Doliny Kościeliskiej, a wycieczkę zakończymy w Kuźnicach. Wejdziemy odpowiednio na Ciemniak, Krzesanicę, Małołączniak oraz Kopę Kondracką.

Powrót około godziny 16:00, dlatego prosimy nie planować powrotów do domu wcześniej - lepiej dać sobie nieco zapasu i w przypadku powrotu komunikacją zbiorową nie rezerwować biletów wcześniej jak 19:00.

Długość trasy: 15,2 km

Czas przejścia: 8h 10 min (z przerwami około 9/10 godzin)

Suma podejść: 1416 metrów

Suma zejść: 1296 metrów

Najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m.

UWAGA!

Prosimy pamiętać, że góry zimą bywają nieprzewidywalne, dlatego trasy Obozu mogą być zmienione i dostosowane do aktualnie panujących warunków atmosferycznych.

Zobacz zdjęcia z poprzednich wycieczek:

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3


Ilość uczestników: 8

Cena: 929 zł + 180 zł noclegi

W przypadku zapisu na wycieczkę, do czterech dni od wypełnienia formularza należy wpłacić zadatek w wysokości 400 zł, resztę kwoty należy uiścić najpóźniej do 30 dni przed rozpoczęciem imprezy. Do dopłaty pozostaje wraz z noclegami: 709 zł

Cena zawiera:
- wypożyczenie niezbędnego sprzętu (raki, czekan, lawinowe ABC),
- trzy noclegi,
- opiekę przewodnika,
- wycieczki oraz wykłady.

Cena nie zawiera:
- wyżywienia
- wejścia na teren TPN (9 zł bilet normalny, 4,50 zł ulgowy)

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: nocujemy w Kościelisku przy ulicy Nędzy Kubińca 127, do naszej dyspozycji będzie znany i lubiany Pensjonat Kolesar. Na miejscu dostępny jest parking dla samochodów (bezpłatny), kuchnia turystyczna (lodówka, mikrofala, czajnik oraz całe niezbędne wyposażenie), jadalnia.

Pokoje: do naszej dyspozycji będą pokoje 2-,3- oraz 4-osobowe (w zależności od układu uczestników) o metrażu od 12 do 40 m2. Prawie każdy pokój posiada własną łazienkę, jednak w rzadkich przypadkach łazienka jest dostępna na korytarzu. W pokojach nie ma ręczników oraz suszarek do włosów.

Części wspólne: kuchnia (duża i wyposażona we wszystko co niezbędne), jadalnia, parking, miejsce na grilla.

Okolica: sklepy spożywcze (około 500 metrów), restauracje ( około 300 metrów), apteka (około 1,2 km).

Przejazd: dojazd własny do pensjonatu, następnie dojazd własny pod wyloty Dolin (uczestnicy dobierają się wspólnie w auta na miejscu).

Bagaż: do pensjonatu walizka/plecak, na wycieczkę plecak minimum 35 litrów.

Temperatury: odczuwalne od -10ºC do nawet -30ºC

 

Co ze sobą zabrać:

Ekwipunek wymagany:

- Plecak minimum 40 litrów (trzeba zapakować raki, lawinowe abc, przytroczyć czekan i jeszcze zabrać ubrania oraz jedzenie i picie)
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Spodnie trekkingowe
- Getry
- Koszulki termoaktywne
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Czapka zimowa (najlepiej dwie sztuki)
- Zimowe rękawiczki wysokogórskie lub narciarskie
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie)
- Stuptuty (ochraniacze przeciwśniegowe)
- Okulary przeciwsłoneczne lub gogle (zalecane gogle)
- Kijki trekkingowe z zimowymi talerzykami  
- Czołówka i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Ręcznik
- Krem z filtrem 50 SPF
- Jednorazowe ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp
- Termos z ciepłym napojem
- Apteczka 

Ekwipunek zalecany:

- Kominiarka
- Powerbank
- Kurtka puchowaSERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zobacz terminy