Kurs Turystyki Zimowej w Rumunii (Alpy Rodniańskie)

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 11.03.2023 - 18.03.2023

Zima w górach jest zdecydowanie jedną z najpiękniejszych pór roku. Góry są wtedy przepiękne! Dzikie, niedostępne, ale zarazem pociągające. To dlatego rokrocznie coraz więcej osób wybiera się w nie właśnie o tej porze. Należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie: szlaki, które znamy latem, w warunkach zimowych nie istnieją. Aby bezpiecznie poruszać się po zaśnieżonych perciach trzeba mieć sporo wiedzy, a tę najlepiej nabyć właśnie na Kursie Turystyki Zimowej!

Opis Kursu Turystki Zimowej w Rumunii

Kurs ten powstał z naszej pasji do gór, jego program jest całkowicie autorski i opiera się na tym, co najważniejsze zimą w górach. Nauczysz się na nim dobrze hamować czekanem, chodzić w rakach, jak i spędzisz godziny na lawinisku. Umiejętność sprawnej obsługi lawinowego ABC, jak i podjęcia działania w razie wypadku będzie tym, na czym mocno się skupimy. Poza tym będziesz miał okazję ćwiczyć wiele innych umiejętności. Asekuracja partnera za pomocą liny, przetrwanie w trudnych warunkach, przenocujemy nawet w jamie śnieżnej (nie będzie to obowiązkowe)! Będziemy gotowali posiłki w śniegu i przygotowywali trasy na wycieczki kolejnego dnia. Następnie to uczestnicy będą prowadzili grupę, a nasz przewodnik będzie czuwał nad bezpieczeństwem i poprawiał ewentualne błędy. To niesamowicie dobra metoda nauczania, bowiem będziesz musiał powiedzieć dlaczego wybrałeś tę drogę, a nie inną.

Na tym Kursie nauczysz się wielu rzeczy, które realnie przydadzą Ci się w górach, zarówno w dobrej pogodzie, jak i w sytuacjach kryzysowych. Planowanie i realizacja trasy, różnorodne techniki linowe, wiele godzin spędzonych na lawinisku i chodzenie po tych pięknych i dzikich szczytach. To będzie solidna dawka wiedzy! Właśnie dlatego wybraliśmy Alpy Rodniańskie, bowiem są one zimą praktycznie całe puste, dzięki czemu będziemy mogli nauczyć się jeszcze więcej. 

Dlaczego warto wybrać się z nami na Kurs Turystyki Zimowej do Rumunii?

Zobaczysz co tak naprawdę oznaczają góry zimą, że pojęcie szlaku turystycznego w przypadku dużej ilości śniegu całkowicie zmienia znaczenie,

- Zapoznasz się z zagrożeniami zimowymi,

- Dowiesz się o ważnych elementach planowania zimowej wyprawy,

- Dowiesz się jaki sprzęt ze sobą zabrać na jaką wycieczkę i dlaczego jest to takie ważne,

- Będziesz hamował upadki czekanem, ćwiczył technikę chodzenia w rakach,

- Poznasz podstawy asekuracji w górach za pomocą liny,

- Przepracujemy godziny na lawinisku, abyś wiedział co robić w sytuacji stresowej i kryzysowej,

- Nauczymy się jak przetrwać w trudnych warunkach. Wykopiemy jamę śnieżną i będziemy mogli w niej spać,

- Będziemy gotowali posiłki w surowych, zimowych warunkach,

- Sam będziesz prowadził wycieczkę, wyszukiwał drogę w śniegu - oczywiście pod czujnym okiem przewodnika, który ewentualnie skoryguje błędy,

- I najważniejsze – przeżyjesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca :) Zachęcamy Cię do zadawania pytań, nie krępuj się tylko korzystaj z wyjazdu jak najwięcej!

Kurs Turystyki Zimowej w Rumunii: stopień trudności / uwagi techniczne:

Wycieczka jest przeznaczona dla osób o bardzo dobrej kondycji. Poruszanie się w warunkach letnich w tempie szybszym niż czas wskazany na tatrzańskich drogowskazach jest niezdędne. Kurs jest tak zaplanowany, aby był czas nieco odpocząć. Dni w których będziemy więcej ćwiczyć są dość łatwe pod kątem kondycji, jednak wycieczki są długie i bardzo wymagające fizycznie. Odpoczynek w dni ćwiczeń też jest względny, bowiem cały dzień będziemy w niskich temperaturach na zajęciach. Dlatego bardzo prosimy o odpowiednie przygotowanie się do tego Kursu. Możesz być osobą, która ma pierwszy kontakt z zimą w górach, ale musisz mieć wcześniejsze doświadczenie górskie w warunkach letnich i bardzo dobrą formę. 

 

Plan Kursu Turystyki Zimowej w Rumunii:


Dzień 1

Spotkanie o 5:00 w Krakowie i przejazd do Rumunii przez Słowację i Węgry. Wieczorem dotrzemy do miejscowości Borsa, gdzie znajduje się nasza baza.

Dzień 2

Rozpoczniemy go od rozdania niezbędnego sprzętu. Następnie w komfortowych warunkach zostanie przeprowadzony krótki wykład, wstęp do zajęć w terenie. Omówmy działanie detektora lawinowego oraz działanie na lawinisku.

Tego dnia w terenie nauczysz się:
- Hamować czekanem we wszystkich pozycjach
- Hamować upadki bez czekana
- Chodzić w rakach
- Działać na lawinisku

Wieczorem odbędzie się wykład o planowaniu wycieczki. Poznasz przydatne do tego narzędzia, a następnie nauczysz się z nich korzystać, tak abyś mógł sam wybrać na mapię trasę i obliczyć czas jej przejścia. Będziemy to także robić na wybranych aplikacjach (ich listę wyślemy bezpośrednio do uczestników Kursu).

Dzień 3

Ten dzień także poświęcimy na ćwiczenia, tak aby przed intensywną akcją wysokogórską każdy uczestnik posiadał odpowiednie umiejętności zimowe.

Tego dnia w terenie nauczysz się:
- Wykonywać przekroje pokrywy śnieżnej i oceniać zagrożenie lawinowe
- Wykonywać testy pokrywy śnieżnej (kompresyjny, norweski i z bloku śnieżnego)
- Mierzyć kąt nachylenia stoku kijkami trekkingowymi, telefonem, kompasem oraz innymi przyborami. Dowiesz się też dlaczego jest to takie ważne

Resztę dnia poświęcimy na działanie na lawinisku. Uczestnicy zostaną podzieleni na grupy i będą działali w pozorowanych lawinach według scenariusza podanego przez przewodnika. 

Wieczorem uczestnicy będą samodzielnie planowali trasę wycieczki na dzień kolejny z uwzględnieniem m.in. czasów przejść, wystaw, komunikatu lawinowego itd. Gdzie? To będzie niespodzianka. Tutaj przyda się wiedza z wykładu dnia poprzedniego. 


Dzień 4

 

Wycieczka na jeden ze szczytów Alp Rodniańskich. Dokładny cel poda przewodnik na miejscu na podstawie prognoz pogody i aktualnych warunków śnieżnych. Będzie to jednak wycieczka całodniowa na rakietach śnieżnych. Będą ją prowadzili uczestnicy, którzy w jej trakcie będą musieli wykorzystać zdobytą już wiedzę. Przewodnik będzie nadzorował bezpieczeństwo wycieczki, korygował ewentualne błędy, a uczestnicy będą informowali dlaczego akurat chcą podejść taką trasą, a nie inną. To będzie bardzo wartościowy dzień pod kątem edukacyjnym, bowiem nic lepiej i szybciej nie uczy, jak praktyka. 

 

Wieczorem krótki wykład, wprowadzenie do zajęć linowych kolejnego dnia.

 

Dzień 5

 

Na ten dzień z pewnością będziecie czekać z niecierpliwością! Tego dnia będziemy budować śnieżne schrony, w tym kopać jamę śnieżną, następnie chętni będą mogli w nich spać. Jednak dzień rozpoczniemy krótkimi zajęcimi linowymi. Będzie to wstęp do kolejnego dnia, gdzie będziemy dużo pracować właśnie z liną. Po nich nastąpi krótka przerwa i popołudniu udamy się w góry, aby rozpocząć budowanie naszego obozowiska. Rozpoczniemy od przedstawienia kilku rodzajów schronienia, które możecie zastosować w zależności od warunków. Omówimy ich wady, zalety jak i szczegóły konstrukcyjne. Następnie to uczestnicy wybiorą rodzaj schronienia, który chcą zbudować, aby spędzić w nim noc. Po ciężkiej pracy przyjdzie czas na zasłużony obiad, dlatego nauczymy się wspólnie gotować w warunkach zimowych. To ważna umiejętność, bowiem przypalenie garnków w takich przypadkach jest wręcz nagminne. A potem na uczestników będzie czekała integracja, górskie opowieści i niezapomniany biwak!

 

Uwaga, nocowanie w jamie śnieżnej czy innym schronie nie jest obowiązkowe! W przypadku nocowania w jamie śnieżnej niezbędne jest posiadanie śpiwora (komfort minimum -2 stopnie) oraz maty. Wszystkie osoby będą zobowiązane także do zabrania odzieży na zmianę, można np. w trakcie kopania nałożyć na siebie odzież wodoszczelną. W trakcie budowania jamy zwykła odzież przemaka. 

 

Dzień 6

 

Po noclegu w jamie śnieżnej damy sobie chwilkę aby odpocząć w bardziej komfortowych warunkach. Następnie ten dzień poświęcimy na naukę asekuracji za pomocą liny.

 

Tego dnia dowiesz się jak:
- asekurować za pomocą ciała
- wykorzystać czekan do asekuracji
- zbudować konia śnieżnego i asekurować z niego

- zbudować grzyba śnieżnego i zjechać z niego na linie

- zjechać na linie z odzyskaniem czekanów


To będzie dzień, który zagwarantuje uczestnikom duży zakres niezbędnej wiedzy górskiej. Może się ona przydać w wielu sytuacjach, dlatego gdy wybieramy się w stromy, zimowy teren powinniśmy mieć to dobrze opanowne. Wieczorem nastąpi przygotowanie trasy na wycieczkę kolejnego dnia. 

 

Dzień 7

 

Ostatni dzień wycieczki ma być prawdziwą wisienką na torcie! W planach będziemy mieli wejście na najwyższy szczyt Alp Rodniańskich, czyli Pietrosul Rodnei. To szczyt niebanalny, na który prowadzi bardzo strome podejście, które trzeba także umieć odpowiednio wybrać. Góra ta jest także bardzo wymagająca kondycyjnie. Czeka nas ponad 20 km trekkingu w warunkach zimowych, podejście stromym stokiem, a następnie przejście wietrzną granią. Na Pietrosula udamy się tylko i wyłącznie w bardzo dobrych warunkach atmosferycznych, tj. musi być dobra pogoda i niski stopień zagrożenia lawinowego. W innym przypadku wejście na tę górę stanowi duże niebezpieczeństwo. W przypadku gdy wejście na dach Alp Rodniańskich nie będzie możliwe, udamy się na inną turę, którą na podstawie aktualnie panujących warunków wybierze przewodnik.

 

Długość trasy: 22 km

Czas przejścia: 12h 

Suma podejść: 1519 metrów

Suma zejść: 1519 metrów

Najwyższy punkt: Pietrosul Rodnei 2303 m n.p.m.

Dzień 8 

Wyjazd do Polski o 5:00. Przyjazd do Krakowa około godziny 18:00.


Ilość uczestników: 6

Cena: 3999,00 zł

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1000,00 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 2999,00 zł.

Cena zawiera:
- siedem noclegów w wygodnych apartamentach,
- transporty wynajętym, komfortowym busem,
- opiekę przewodnika,
- szkolenie zimowy zawarte w programie
- ubezpieczenie,
- niezbędny sprzęt (raki, czekan, lawinowe ABC, rakiety śnieżne, kask, uprząż, linę i inny niezbędny sprzęt wspinaczkowy. Poza tym kompas oraz inne przyrządy niezbędne do planowania wycieczki) 

Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- kolejek górskich

WYCIECZKA DLA OSÓB PEŁNOLETNICH

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: nocujemy w Pensjonacie Maria w miejscowości Borsa. To bardzo dobrze położony obiekt, z którego będziemy mieli wszędzie blisko. Znajduje się nieopodal kolejek górskich znajdujących się w tej miejscowości. 

Pokoje: do naszej dyspozycji będą pokoje 2 oraz 3 osobowe z łazienkami. Ręczniki są na wyposażeniu pokoi, brak kosmetyków oraz suszarek.

Części wspólne: kuchnia z ekspresem do kawy. Można przyrządzić komfortowo śniadanie, obiad i kolację, a także na spokojnie zjeść. Brak zmywarki.

Okolica: w najbliższej okolicy znajduje się wszystko co najważniejsze. Dwie kolejki górskie, sklepy oraz restauracje. Wszędzie dojdziemy w ciągu kilku minut pieszo.

Przejazd: do naszej dyspozycji będzie komfortowy bus 9-osobowy. Zatem bez problemów spakujemy do niego zimowy sprzęt.

Bagaż: możesz zabrać dużą walizkę oraz plecak, prosimy nie zabierać zapasów żywności oraz wody. W okolicy są sklepy, w tym Lidl.

Temperatury: typowo zimowe. Od -5 do nawet -25 stopni 

 

Co ze sobą zabrać na Kurs Turystyki Zimowej w Rumunii:

- Plecak minimum 45 litrów (trzeba zapakować cały sprzęt, zabrać swoje rzeczy i jeszcze przytroczyć rakiety śnieżne),

- Kijki trekkingowe (są obowiązkowe wraz z zimowymi, dużymi talerzykami, które gwarantują niezapadanie się w głębokim śniegu),

- Czołówkę minimum 300 lumenów i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie),

- Kuchenkę z kartuszem gazowym oraz rzeczy do gotowania (opcjonalnie jeżeli chcesz naprawdę nauczyć się gotować zimą),

- Dwa liofilizaty (obowiązkowo dla osób, które wybiorą nocleg w jamie śnieżnej),

- Termos na ciepły napój,

- Rękawiczki (najlepiej dwie pary),

- Czapkę (najlepiej dwie sztuki),

- Kurtkę puchową (w przypadku takiej działalności górskiej będzie praktycznie niezbędna),

- Ubrania w góry na zimę (buty, skarpety, koszulki, polar, kurtka od wiatru, getry, spodnie),

- Stuptuty (ochraniacze od śniegu na buty),

- Okulary przeciwsłoneczne lub gogle. Jedna z tych rzeczy jest obowiązkowa, sugerujemy jednak zabrać jedno i drugie. Okulary lepiej sprawdzają się w słoneczne dni, jednak gdy mocno wieje gogle będą niezastąpione,

- Krem do opalania,

- Śpiwór (komfort minimum -2 stopnie) oraz matę (obowiązkowo dla osób, które będą nocowały w jamie śnieżnej),

- Ogrzewacze chemiczne do stóp i dłoni (kilka par, najlepiej jedna na każdy dzień),

- Przybory do pisania,

- Gotówkę - w Rumunii obowiązuje waluta lei. 1 lei to około 0,97 zł. 

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek