Letni obóz wędrowny po Tatrach Polskich

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 06.09.2023 - 10.09.2023

Jeśli jednodniowa wycieczka w Tatry to dla Ciebie zdecydowanie za mało, zapraszamy Cię na pięciodniowy obóz w Tatrach Polskich. Będzie to niezapomniany czas wspaniałych wędrówek po urokliwych zakątkach gór. Będziesz mógł nie tylko przemierzać szlaki, zdobywać szczyty i podziwiać piękne panoramy, ale również pogłębić swoją wiedzę o Tatrach. Jeśli chcesz aktywnie spędzić czas wakacyjny, to jest to doskonała propozycja dla Ciebie!

Opis obozu:

Na obozie czeka Cię mnóstwo atrakcji. Wędrowanie szlakiem będzie wzbogacone o zdobywanie ważnych i cennych umiejętności: zapoznasz się z topografią Tatr, będziesz korzystać z mapy i rozpoznawać szczyty i doliny widziane ze szlaku. Zdobędziesz również istotne informacje na temat planowania górskich wypraw. W trakcie wycieczek poznasz ciekawą historię Tatr i pełną uroku, unikalną florę i faunę tatrzańską. Doświadczenia, które zdobędziesz podczas obozu, na pewno przydadzą Ci się podczas wędrówek, a przepiękne widoki na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Dlaczego warto wybrać się na Letni Obóz Wędrowny po Tatrach Polskich?

- Przejdziesz najtrudniejsze, tatrzańskie szlaki! W tym Orlą Perć!

- Będziemy poruszali się w małej, kameralnej grupie. Raptem pięć osób!

- Najtrudniejsze szlaki przejdziesz z pełną autoasekuracją, jak i pod okiem fachowego przewodnika.

- Będziemy nocowali w tatrzańskich, klimatycznych schroniskach.

- Przede wszystkim odbędziesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca!

Stopień trudności wycieczki:

Letni Obóz Wędrowny po Tatrach Polskich jest wymagający kondycyjnie. Pamiętaj o tym przed zapisem. Nie musisz być jej tytanem, ale chodzenie po szlakach zgodnie z czasami na mapie to absolutne minimum. Poza tym pamiętaj, że zawsze możesz się do wycieczki odpowiednio przygotować. Zadbaj o trening, szczególnie gdy zapisujesz się na wydarzenie z dużym wyprzedzeniem.

Plan wycieczek:

Dzień 1

7:00 – spotkanie z przewodnikiem u wylotu Doliny Chochołowskiej

Trasa: Siwa Polana – Trzydniowiański Wierch – Kończysty Wierch – Starorobociański – Ornak – Iwaniacka Przełęcz – Schronisko Ornak (nocleg w schronisku)

Opis i szczegóły trasy dnia pierwszego:

Trasa długa, wymagająca kondycyjnie (najbardziej podczas całego obozu, podejścia są strome i praktycznie nie ma miejsc płaskich). Start wcześnie rano w Dolinie Chochołowskiej, koniec wieczorem w Dolinie Kościeliskiej. Trudności technicznych brak, jedyna trudność to długość trasy jak i strome podejścia.

Długość trasy: 18,5 km

Czas przejścia: 8,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 11h)

Suma podejść: 1524 metrów

Suma zejść: 1328 metrów

Najwyższy punkt: Starorobociański Wierch 2176 m n.p.m.

 

Dzień 2

Trasa: Schronisko Ornak – Dolina Tomanowa – Ciemniak – Czerwone Wierchy – Przełecz pod Kopą Kondracką - Kasprowy Wierch - Beskid - Liliowe - Zejście do Murowańca na nocleg

Opis i szczegóły trasy dnia drugiego:

Trasa umiarkowana, nieco krótsza niż dnia poprzedniego, bez trudności technicznych. Suma podejść jest nieco większa, ale odczuwa się ją znacznie lżej, bowiem podejścia rozłożone są na dość niewielkim kącie nachylenia, dzięki czemu ten dzień jest znacznie łatwiejszy dla nóg niż pierwszy. 

Długość trasy: 17 km

Czas przejścia: 8h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1640 metrów

Suma zejść: 1226 metrów

Najwyższy punkt: Krzesanica 2122 m n.p.m.

 

Dzień 3

Trasa: Murowaniec - Zawrat - Kozia Przełęcz - Kozi Wierch - Granaty - Krzyżne - Murowaniec (nocleg w schronisku)

Opis i szczegóły trasy dnia trzeciego:

To będzie dzień na który będziesz długo czekał! Przejście całej Orlej Perci. Wyjdziemy skoro świt, na lekko. Dzięki temu, że dwa razy śpimy w Murowańcu, nie musimy się martwić o bagaż. Zostawiamy go po prostu w pokoju, a na trasę bierzemy tylko to, co niezbędne. 

Długość trasy: 13,6 km

Czas przejścia: 11h (nie zawiera przerw, z przerwami około 13h)

Suma podejść: 1459 metrów

Suma zejść: 1459 metrów

Najwyższy punkt: Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

 

Dzień 4

Trasa: Murowaniec - Kozia Przełęcz - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka - Morskie Oko (nocleg w schronisku)

Opis i szczegóły trasy dnia czwartego:

Po trudach przejścia Orlej Perci na spokojnie wyśpimy się, zjemy śniadanie, a następnie ruszymy nad Morskie Oko przez Kozią Przełęcz i Świstówkę. W przypadku mocnej grupy przewodnik może zadecydować o przejściu przez Szpiglasową Przełęcz. Jednakże prosimy pamiętać, że Orla Perć naprawdę daje w kość i warto zrobić jeden, lżejszy dzień.

Długość trasy: 11,5 km

Czas przejścia: 6h (nie zawiera przerw, z przerwami około 8h)

Suma podejść: 1054 metrów

Suma zejść: 1148 metrów

Najwyższy punkt: Kozia Przełęcz, 2137 m n.p.m.

 

Dzień 5

Trasa: Morskie Oko - Rysy - Morskie Oko - Palenica Białczańska (Koniec)

Opis i szczegóły trasy dnia piątego:

Wejście na Rysy, szlak mocno eksponowany, trudny – jednak łatwiejszy niż Orla Perć.

Długość trasy: 17  km

Czas przejścia: 9,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 11h)

Suma podejść: 1415 metrów

Suma zejść: 1837 metrów

Najwyższy punkt: Rysy 2503 m n.p.m.

Zobacz zdjęcia z poprzednich obozów: 

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3


Ilość uczestników: 5

Uwaga! Prosimy pamiętać, że pogoda w górach bywa różna. Dlatego zastrzegamy sobie prawo do modyfikowania programu w trakcie imprezy. W przypadku, gdy będą wymagały tego okoliczności i bezpieczeństwo uczestników wyjazdu.

Cena: 1399,00 zł + 450,00 zł za noclegi. Uwaga! We wszystkich schroniskach śpimy na łóżkach! Mamy zrobione rezerwacje!

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 500 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane. 
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 1349 zł.

Cena zawiera:
- Noclegi
- Wypożyczenie sprzętu (uprząż, lonża, kask)
- Opiekę przewodnika oraz przewodnictwo

Cena nie zawiera:
- Transportu
- Biletów wstępu na teren TPN.
  Szczegółowy i aktualny cennik biletów dostępny tutaj

OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

 

Informacje o noclegu: 

Schronisko Ornak: nocujemy na łóżkach, cała grupa wraz z przewodnikiem w jednym pokoju. Łazienka znajduje się na korytarzu. Pościel za dodatkową opłatą (10-15 zł) można dobrać we własnym zakresie w recepcji Schroniska. W środku znajduje się także bufet/restauracja czynna do godziny 20:00. Płatność gotówką.

Schronisko Murowaniec: nocujemy na łóżkach, cała grupa z przewodnikiem w jednym pokoju przez dwa noclegi. Łazienka znajduje się na korytarzu. Pościel za dodatkową opłatą (15-20 zł) można dobrać we własnym zakresie w recepcji Schroniska. W środku znajduje się restauracja czynna do 21:00, nie można płacić kartą, jest bankomat. 

Schronisko Morskie Oko: w zależności od terminu nocujemy w Nowym lub Starym Schronisku. Łazienka znajduje się na korytarzu, pościel zawarta jest cenie. W środku znajduje się restauracja czynna do godziny 21:00. Płatność tylko gotówką, w budynku znajduje się bankomat. 

Potrzebne wyposażenie

- Plecak minimum 35/40 litrów (przy planie żywienia się w schroniskach), 50/60 litrów przy planie noszenia jedzenia ze sobą (nie zalecamy jednak noszenia pożywienia, poza energetycznymi rzeczami na szlak! Żywienie się w schronisku jest względnie niedrogie, a noszenie kartusza, kuchenki i puszek przez całą trasę może być naprawdę wykańczające)

- Śpiwór (nie jest on konieczny, ale wtedy do kosztów trzeba doliczyć wypożyczanie pościeli w schroniskach, około 10 zł/noc. Jeżeli nie posiadasz małego i lekkiego śpiwora, to polecamy zdecydować się na wariant z pościelą. W schroniskach są także koce, jeżeli nie przeszkadza Ci, aby spać bezpośrednio pod nimi, to nie musisz nawet wypożyczać pościeli)

- Buty na zmianę do schroniska (polecamy klapki, prosimy nie brać zapasowych adidasów czy butów trekkingowych. Jako zapsowe obuwie najlepiej radzą sobie klapki/japonki pod prysznic)

- Buty trekkingowe (wystarczy jedna para, latem preferowane są niskie, jednak zabierz takie w jakich czujesz się lepiej)

- Ubrania (kurtka od deszczu, 1x ciepły polar, 1x cieńszy polar, 2x skarpety trekkingowe, 2x koszulki termoaktywne, 2x skarpety do butów trekkingowych, 1x spodnie trekkingowe, 1x krótkie spodenki – nie zalecamy brania dużej ilości ubrań, bowiem można prać w schroniskach!)

- Kosmetyczka (pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością!)

- Ręcznik (polecamy mały, szybkoschnący)

- Mapa turystyczna

- Krem z filtrem, okulary 

- Czołówka

- Kijki trekkingowe – są naprawdę niesamowicie pomocne! Polecamy zabrać lub zakupić przed wyjazdem. Znacząco odciążają stawy, marsz staje się dużo łatwiejszy, a co za tym idzie - przyjemniejszy. 

Gotówka! Pomimo bankomatów, lub możliwości płatności kartą zabierz ze sobą gotówką. Zalecamy około 400-500 zł. Na wszelki wypadek jakby zepsuł się terminal, czy bankomat w schronisku. 

 

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W TRAKCIE OBOZU?

Obóz wędrowny po Tatrach to nie tylko samo przejście przez najpiękniejsze zakątki Tatr po stronie naszego kraju, ale przede wszystkim nauka. Wycieczka ma na celu podnieść Twoją wiedzę topograficzną, historyczną oraz przyrodniczą. Co dokładnie będziemy robić?

W TERENIE:

- Rozpoznawać szczyty, nauczysz się rozumieć panoramy, tak aby zmiana perspektywy nie była dla Ciebie kłopotliwa.

- Będziemy rozpoznawać kwiaty, rozmawiać o przyrodzie. Dowiesz się wielu fascynujących rzeczy, które już na zawsze zmienią Twoje podejście do gór. 

- Poznasz historię miejsc w których będziemy, dowiesz się o rzeczach, które do tej pory były Ci obce.

- Przeniesiemy się do XIX wieku, pójdziemy śladem odkrywców Tatr poznając ich fascynujące historie. 

- Poznasz wiele ciekawych historii, porozmawiamy na temat, które Cię interesują np. sprzęt, trasy itd.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek