Letni obóz wędrowny po Tatrach Słowackich

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 15.08.2023 - 20.08.2023

Obozy wędrowne po Tatrach Słowackich to świetna propozycja zarówno dla początkujących turystów, jak i tych, którzy przeszli już wszystkie szlaki Tatr Polskich. Czekają Cię niezapomniane wędrówki, przepiękne widoki i wspaniała przygoda, a przewodnik pokaże Ci Tatry od praktycznej i teoretycznej strony. Poznasz najpiękniejsze zakątki Tatr, przecież praktycznie całe Tatry Wysokie są na Słowacji! Odkryjesz na nowo przyrodę, jak i topografię. Prawda, że brzmi kusząco? Oczywiście, że tak. Po prostu nie pozwól, aby ominęła Cię taka przygoda.

Opis:

Podczas obozu wędrownego przejdziesz najbardziej urokliwe miejsca Tatr Słowackich, zdobędziesz mnóstwo cennych umiejętności i pogłębisz swoją wiedzę. Po takim obozie zaplanowanie wycieczki, korzystanie z mapy czy rozpoznawanie szczytów widzianych podczas wędrówki nie będzie stanowiło dla Ciebie problemu. Dowiesz się wiele o niezwykłej tatrzańskiej przyrodzie. Poznasz również historię odwiedzanych miejsc i będziesz mieć okazję do wędrowania śladem odkrywców Tatr. Czekają na Ciebie atrakcyjne szlaki i fascynujące historie, których jeszcze nie słyszałeś. Będziesz mieć również możliwość porozmawiania z przewodnikiem na tematy, które Cię interesują, np. o sprzęcie i trasach.

Dlaczego warto wybrać się na Letni Obóz Wędrowny po Tatrach Słowackich?

- Przejdziesz najpiękniejsze szlaki Tatr Słowackich!

- Będziemy nocowali w Szczyrbskim Plesie, sercu Tatr Wysokich.

- Poznasz innych pasjonatów Tatr.

- Przede wszystkim odbędziesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca

Stopień trudności wycieczki:

Obóz przeznaczony jest dla każdego, prosimy pamiętać jednak, że ilość kilometrów jak i suma przewyższeń, którą pokonamy na Obozie będzie duża, zatem odpowiednie przygotowanie fizyczne jest niezbędne. Nie musisz mieć jednak wcześniejszego górskiego doświadczenia, pamiętaj jednak, aby zadbać o kondycje, która powinna być na przyzwoitym poziomie, tzn. takim abyś pokonywał szlaki minimum z czasami podanymi na mapie. 

 

Plan obozu:

 

Dzień 1 

Ten dzień przeznaczamy na dojazd na Słowację. Śpimy w Szczyrbskim Plesie, w samym centrum miasta. Meldunek możliwy jest od 14:00 do 20:00. Do Szczyrbskiego Plesa można dojechać komunikacją zbiorową lub własnym autem. Od Tatrzańskiej Łomnicy kursuje Elektriczna, tj. podtatrzański pociąg. Dla osób dojeżdżających autem, na miejscu jest parking. Płatny 5 euro za cały pobyt. 

Dzień 2 

6:00 – spotkanie z przewodnikiem przed pensjonatem. Tego dnia udamy się na Koprowy Wierch.

Trasa: Szczyrbskie Pleso – Popradzkie Pleso – Koprowy Wierch – Popradzkie Pleso – Szczyrbskie Pleso (nocleg)

Opis i szczegóły trasy danego dnia:

Wycieczka na Koprowy Wierch jest jedną z najpiękniejszych na Słowacji! Będziemy bardzo blisko Rysów. Wycieczka nie przedstawia trudności technicznych, jednak podejścia bywają długie i strome. Szlak zaczyna się przy naszym Hotelu, nie musimy używać auta, ani elektriczki. 

Długość trasy: 20,9  km

Czas przejścia: 9h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1418 metrów

Suma zejść: 1418 metrów

Najwyższy punkt: Koprowy Wierch 2363 m n.p.m.

 

Dzień 3 

Trasa: Szczyrbskie Pleso – Trzy Źródła – Mały Krywań – Krywań – Jamski Staw – Szczyrbskie Pleso (nocleg)

Opis i szczegóły trasy danego dnia:

Wycieczka na Krywań należy do tych po których z chęcią się odpoczywa. Jest długa, suma podejść daje się we znaki. Trudności techniczne występują pod koniec, nie jest bardzo trudno, ale na pewno zmęczenie nie pomaga. Zdecydowanie wycieczka dla osób z dobrą kondycją. Turę można skrócić o kilka kilometrów, pod warunkiem, że grupa przyjedzie autami i podjedzie do Trzech Źródeł.

Długość trasy: 25,3  km

Czas przejścia: 11h (nie zawiera przerw, z przerwami około 12h)

Suma podejść: 1747 metrów

Suma zejść: 1747 metrów

Najwyższy punkt: Krywań 2494 m n.p.m.

 

Dzień 4

Trasa: Szczyrbskie Jezioro – Dolina Młynicka – Bystra Ławka – Dolina Furkotna – Chata pod Soliskiem – Szczyrbskie Jezioro (nocleg)

Opis i szczegóły trasy danego dnia:

Wycieczka na Bystrą Ławkę, to dobry dzień, aby trochę odpocząć. Wycieczka na ogół jest łatwa, końcówka podejścia i początek zejścia prowadzi jednak trudnym terenem po łańcuchach. Dla zmęczonych będzie możliwość zjechania kolejką z Chaty pod Soliskiem, dzięki czemu zaoszczędzisz nieco sił.

Długość trasy: 15,1  km

Czas przejścia: 8h (nie zawiera przerw, z przerwami około 9h)

Suma podejść: 1139 metrów

Suma zejść: 1137 metrów

Najwyższy punkt: Bystra Ławka 2300 m n.p.m.

 

Dzień 5

Trasa: przejazd Elektriczką do Tatrzańskiej Polianki – Śląski Dom - Polski Grzebień – Mała Wysoka – Polski Grzebień – Śląski Dom – Tatrzańskia Polianka, powrót Elektriczką do Szczyrbskiego Plesa (nocleg). W przypadku bardzo mocnej grupy będzie można wydłużyć wycieczkę o Rohatkę. 

Opis i szczegóły trasy danego dnia:

Trasa umiarkowanie długa, na końcu łańcuchy oraz teren skalny bez ubezpieczeń, który na krótkim odcinku wymaga sprawności fizycznej. Wycieczka bardzo piękna, cały dzień spędzimy pod Gerlachem.

Długość trasy: 16,4  km

Czas przejścia: 8,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1492 metrów

Suma zejść: 1492 metrów

Najwyższy punkt: Mała Wysoka 2429 m n.p.m.

 

Dzień 6

Trasa: Stary Smokowiec – Sławkowski Szczyt – Stary Smokowiec (smutny czas pożegnania)

Opis i szczegóły trasy danego dnia:

Najkrótsza trasa całego Obozu, nie przedstawia trudności technicznych, jednak wymaga dobrej kondycji.

Długość trasy: 13,8 km

Czas przejścia: 9h (nie zawiera przerw, z przerwami około 9h)

Suma podejść: 1450 metrów

Suma zejść: 1450 metrów

Najwyższy punkt: Sławkowski Szczyt 2452 m n.p.m.


Plan może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.

 

Ilość uczestników: 10

Cena: 1249 zł/osoba + 650 zł pięć noclegów na Słowacji

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 500 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane. 
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 1399 zł.

Cena zawiera:
- pięć noclegów na Słowacji,
- ubezpieczenie,
- opiekę przewodnika,
- przewodnictwo na czas wycieczek.

Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- ewentualnego parkingu (5€ za auto na cały pobyt),
- transportu na miejscu (poruszać będziemy się Elektriczką, koszt ok. 3 euro/dzień. Na pierwsze dwa dni wycieczkowe nie ma potrzeby używania Elektriczki).

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: Turysticka Ubytovnia, K vodopádom sup, č 4038/ 3, Štrbské Pleso, 059 85 Słowacja. To Hotel w samym sercu Szczyrbskiego Plesa, miejscowości położonej w samym sercu Słowackich Tatr Wysokich. Stąd mamy blisko zarówno na szlaki, jak i do sklepów czy restauracji. 

Pokoje: do naszej dyspozycji będą dwa pokoje dwuosobowe oraz dwa pokoje trzyosobowe. Pokoje mają wspólne łazienki oraz kuchnię, brak ręczników czy kosmetyków (we własnym zakresie). 

Części wspólne: parking, płatny dodatkowo 5 euro za auto, za cały pobyt. 

Okolica: sklep spożywczy, apteka, kantor, bankomat, liczne restauracje na miejscu - wszystko w zasięgu kilku minut drogi. 

Przejazd: we własnym zakresie, uczestnicy na miejscu mogą dobierać się w swoje auta. W przypadku braku aut na miejscu jest elektriczka, zatem nie ma problemu z poruszaniem się.

Bagaż: duża walizka podróżna lub torba, plecak do działalności górskiej plus bagaż podręczny

Temperatury: w okresie wakacji od 15 do 30 kresek (typowo górsko, podobnie do Zakopanego)

Co ze sobą zabrać:

- Plecak minimum 30 litrów na wycieczki

- Buty trekkingowe (najlepiej dwie pary, nie trzeba jednak kupować specjalnie na obóz kolejnych butów. Warto zabrać dwie pary, bowiem śpimy w pensjonacie i w razie potrzeby można zmienić na inne)

- Buty do pensjonatu oraz klapki pod prysznic

- Ubrania (kurtka od deszczu, ciepły polar, cieńszy polar, skarpety trekkingowe, koszulki termoaktywne, spodnie trekkingowe, krótkie spodenki)

- Kosmetyczka

- Ręcznik

- Mapa turystyczna, coś do pisania, zeszyt

- Krem z filtrem, okulary, chustę 8 w 1 – rzeczy niezbędne!

- Czołówka

- Kijki trekkingowe (są naprawdę niezbędne i niezastąpione na szlaku)!

- Euro, waluta Słowacji (polecamy zabrać około 150 euro)

 

DODATKOWE UWAGI DO PLANU:

Plan obozu wędrownego po Tatrach może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy zarówno w planie przed wycieczką jak i w trakcie trwania obozu. Co to oznacza? Przede wszystkim wydłużenie, lub skrócenie trasy danego dnia w zależności od formy uczestników danego Obozu. 

UWAGA! Obóz jest przeznaczony dla osób z przynajmniej przyzwoitą kondycją. Tempo także będzie odpowiednio dostosowywane, aby całość to była przyjemna wycieczka z dużą ilością nauki, a nie sprinterskie przejście Tatr. Oczywiście apelujemy o dobre przygotowanie fizyczne, aby marsz był jak największą przyjemnością. Pamiętaj, że im lepszą kondycję masz, tym więcej wyniesiesz z wyjazdu.

 

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W TRAKCIE WYCIECZKI ?

Obóz wędrowny po Tatrach to nie tylko samo przejście przez najpiękniejsze zakątki Tatr po stronie słowackiej, ale przede wszystkim nauka. Wycieczka ma na celu podnieść Twoją wiedzę topograficzną, historyczną oraz przyrodniczą. Co dokładnie będziemy robić?

W TERENIE:

- Rozpoznawać szczyty, nauczysz się rozumieć panoramy, tak aby zmiana perspektywy nie była dla Ciebie kłopotliwa.

- Będziemy rozpoznawać kwiaty, rozmawiać o przyrodzie. Dowiesz się wielu fascynujących rzeczy, które już na zawsze zmienią Twoje podejście do gór. 

- Poznasz historię miejsc w których będziemy, dowiesz się o rzeczach, które do tej pory były Ci obce.

- Przeniesiemy się do XIX wieku, pójdziemy śladem odkrywców Tatr poznając ich fascynujące historie. 

 

OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od wielu lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek