Letni obóz wędrowny po Tatrach Wysokich

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 19.07.2023 - 23.07.2023

Jesteś głodny przygód? Mamy dla Ciebie ofertę niezapomnianego wyjazdu! Jeżeli jeden dzień w Tatrach to dla Ciebie za mało i chcesz spędzić kilka dni na najtrudniejszych szlakach pośród granitowych złomów, to idealnie trafiłeś. Letni Obóz Wędrowny po Polskich Tatrach Wysokich to idealna oferta dla Ciebie. Wejdziemy na najwyższe szczyty, przejdziemy najtrudniejsze szlaki - po prostu przeżyjesz niezapomnianą przygodę, a to wszystko pod okiem licencjonowanego Przewodnika, który zadba o Twoje bezpieczeństwo.

Opis obozu:

Na obozie czeka Cię mnóstwo atrakcji. Wędrowanie szlakiem będzie wzbogacone o zdobywanie ważnych i cennych umiejętności: zapoznasz się z topografią Tatr, będziesz korzystać z mapy i rozpoznawać szczyty oraz doliny widziane ze szlaku. Zdobędziesz również istotne informacje na temat planowania górskich wypraw. W trakcie wycieczek poznasz ciekawą historię Tatr i pełną uroku, unikalną florę i faunę tatrzańską. Doświadczenia, które zdobędziesz podczas obozu, na pewno przydadzą Ci się podczas wędrówek, a przepiękne widoki na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Dlaczego warto wybrać się na Letni Obóz Wędrowny po Tatrach Wysokich?

- Przejdziesz najtrudniejsze, tatrzańskie szlaki! W tym Orlą Perć!

- Będziemy poruszali się w małej, kameralnej grupie. Raptem pięć osób!

- Najtrudniejsze szlaki przejdziesz z pełną autoasekuracją, jak i pod okiem fachowego przewodnika.

- Będziemy nocowali w tatrzańskich, klimatycznych schroniskach.

- Przede wszystkim odbędziesz świetną przygodę pod okiem licencjonowanego fachowca!

Stopień trudności wycieczki:

Letni Obóz Wędrowny po Tatrach Wysokich jest wymagający kondycyjnie. Pamiętaj o tym przed zapisem. Nie musisz być jej tytanem, ale chodzenie po szlakach zgodnie z czasami na mapie to absolutne minimum. Poza tym pamiętaj, że zawsze możesz się do wycieczki odpowiednio przygotować. Zadbaj o trening, szczególnie gdy zapisujesz się na wydarzenie z dużym wyprzedzeniem.


Plan wycieczek:

Dzień 1

7:00 – spotkanie z przewodnikiem na Palenicy Białczańskiej (start drogi nad Morskie Oko)

Trasa:  Palenica Białczańska - Schronisko nad Morskim Okiem (zostawienie bagażu) - Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem - Morskie Oko (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia pierwszego:

Trasa pierwszego dnia jest długa i wymagająca kondycyjnie, jak i technicznie. Odcinek od schroniska pokonamy na lekko, co ułatwi wspinaczkę. Na trasie występuja duża ekspozycja, są sztuczne ułatwienia, tj. klamry i łańcuchy. 

Długość trasy: 15,1  km

Czas przejścia: 9h (nie zawiera przerw, z przerwami około 11h)

Suma podejść: 1618 metrów

Suma zejść: 1196 metrów

Najwyższy punkt: Mięguszowiecka Przełęcz Pod Chłopkiem 2307  m n.p.m.

 

Dzień 2

Trasa: Morskie Oko – Rysy – Morskie Oko (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia drugiego:

Trasa długa, wymagająca kondycyjnie oraz trudna technicznie. Podejście na Rysy jest jednym z trudniejszych szlaków w Tatrach. Uczestnik powinien dobrze radzić sobie z przewyższeniami oraz powinien nie mieć lęków przestrzennych. Samo podejście z Morskiego Oka nie jest wycieczką długą pod względem kilometrów, ale duże przewyższenie na krótkim odcinku równe jest sporej stromiźnie, zatem dobra kondycja jest wymagana.

Długość trasy: 10  km

Czas przejścia: 8h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1352 metrów

Suma zejść: 1352 metrów

Najwyższy punkt: Rysy 2499 m n.p.m.


Dzień 3

Trasa:  Morskie Oko – Szpiglasowy Wierch - Kozia Przełęcz - Murowaniec (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia trzeciego:

Trasa jest długa, czekają na nas także trudności w postaci łańcuchów. Przechodząc przez Kozią Przełęcz, pojawimy się także na chwilę na słynnej Orlej Perci.

Długość trasy: 12,7  km

Czas przejścia: 8h (nie zawiera przerw, z przerwami około 10h)

Suma podejść: 1404 metrów

Suma zejść: 1310 metrów

Najwyższy punkt: Szpiglasowy Wierch, 2172 m n.p.m.

 

Dzień 4

Trasa:  Murowaniec – Zawrat – Kozi Wierch – Krzyżne - Murowaniec (nocleg)

Opis i szczegóły trasy dnia czwartego:

Tego dnia przejdziemy całą Orlą Perć! Wyjdziemy z Murowańca na lekko (rzeczy zostawiamy w pokoju) i udamy się na najtrudnieszy szlak w całych Tatrach! Będziemy mieć na to cały dzień.

Długość trasy: 13,6 km

Czas przejścia: 11h (nie zawiera przerw, z przerwami około 13h)

Suma podejść: 1459 metrów

Suma zejść: 1459 metrów

Najwyższy punkt: Kozi Wierch 2291 m n.p.m.

Dzień 5

Trasa:  Murowaniec – Kościelec – Murowaniec - Kuźnice

Opis i szczegóły trasy dnia piątego:

Trasa dość krótka, jednak Kościelec to góra wymagająca szczególnie pod względem psychiki. Końcówka jest eksponowana, trudna i nie ma żadnych ułatwień. Kondycyjnie jest to szczyt dość łatwy, szczególnie gdy startujemy z Murowańca. Będzie to dobry dzień, aby odpocząć po trudach Orlej Perci. Wyśpimy się, zjemy na spokojnie śniadanie i wyjdziemy bez pośpiechu na szlak, aby w dobrych nastrojach zakończyć Obóz.

Długość trasy: 11,1  km

Czas przejścia: 5,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 6h)

Suma podejść: 850 metrów

Suma zejść: 1325 metrów

Najwyższy punkt: Kościelec 2155  m n.p.m.

Plan może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.


Zobacz zdjęcia z poprzednich obozów: 

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3


Ilość uczestników: 5

Cena: 1399,00 zł/osoba + 450,00 zł za noclegi. Uwaga! We wszystkich schroniskach śpimy na łóżkach! Mamy zrobione rezerwacje!

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 500,00 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 1349,00 zł.

Cena zawiera:
- Noclegi
- Wypożyczenie sprzętu (uprząż, lonża, kask)
- Opiekę przewodnika oraz przewodnictwo

Cena nie zawiera:
- Transportu
- Biletów wstępu na teren TPN.
  Szczegółowy i aktualny cennik biletów dostępny tutaj
- Ewentualnego parkingu na Palenicy Białczańskiej.
  Uwaga Wymagana wcześniejsza rezerwacja parkingu.
  Szczegółowe informacje na temat cen oraz dostępności miejsc znajdują się tutaj


OBÓZ TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

 

Informacje o noclegu: 

Schronisko Murowaniec: nocujemy na łóżkach, cała grupa z przewodnikiem w jednym pokoju. Łazienka znajduje się na korytarzu. Pościel za dodatkową opłatą (15-20 zł) można dobrać we własnym zakresie w recepcji Schroniska, koszt na cały pobyt. W środku znajduje się restauracja czynna do 21:00, nie można płacić kartą, jest bankomat. 

Schronisko Morskie Oko: nocujemy na łóżkach, cała grupa z przewodnikiem w jednym pokoju. Łazienka znajduje się na korytarzu, pościel zawarta jest cenie. W środku znajduje się restauracja czynna do godziny 21:00. Płatność tylko gotówką, w budynku znajduje się bankomat. 


Potrzebne wyposażenie

- Plecak minimum 35/40 litrów (przy planie żywienia się w schroniskach), 50/60 litrów przy planie noszenia jedzenia ze sobą (nie zalecamy jednak noszenia pożywienia, poza energetycznymi rzeczami na szlak! Żywienie się w schronisku jest względnie niedrogie, a noszenie kartusza, kuchenki i puszek przez całą trasę może być naprawdę wykańczające)

- Śpiwór (nie jest on konieczny, ale wtedy do kosztów trzeba doliczyć wypożyczanie pościeli w schroniskach, około 10 zł/noc. Jeżeli nie posiadasz małego i lekkiego śpiwora, to polecamy zdecydować się na wariant z pościelą. W schroniskach są także koce, jeżeli nie przeszkadza Ci, aby spać bezpośrednio pod nimi, to nie musisz nawet wypożyczać pościeli)

- Buty na zmianę do schroniska (polecamy klapki, prosimy nie brać zapasowych adidasów czy butów trekkingowych. Jako zapsowe obuwie najlepiej radzą sobie klapki/japonki pod prysznic)

- Buty trekkingowe (wystarczy jedna para, latem preferowane są niskie, jednak zabierz takie w jakich czujesz się lepiej)

- Ubrania (kurtka od deszczu, 1x ciepły polar, 1x cieńszy polar, 2x skarpety trekkingowe, 2x koszulki termoaktywne, 2x skarpety do butów trekkingowych, 1x spodnie trekkingowe, 1x krótkie spodenki – nie zalecamy brania dużej ilości ubrań, bowiem można prać w schroniskach!)

- Kosmetyczka (pamiętaj, aby nie przesadzać z ilością!)

- Ręcznik (polecamy mały, szybkoschnący)

- Mapa turystyczna, coś do pisania, zeszyt – obowiązkowo!

- Krem z filtrem, okulary 

- Czołówka, kompas – o ile posiadasz, nie ma potrzeby kupowania na wycieczkę

Kijki trekkingowe – są naprawdę niesamowicie pomocne! Polecamy zabrać lub zakupić przed wyjazdem. Znacząco odciążają stawy, marsz staje się dużo łatwiejszy, a co za tym idzie - przyjemniejszy.

Gotówka! Pomimo bankomatów, lub możliwości płatności kartą zabierz ze sobą gotówką. Zalecamy około 400-500 zł. Na wszelki wypadek jakby zepsuł się terminal, czy bankomat w schronisku. 

 

DODATKOWE UWAGI DO PLANU

Plan obozu wędrownego po Tatrach może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy zarówno w planie przed wycieczką jak i w trakcie trwania obozu. Co to oznacza? Przede wszystkim wydłużenie lub skrócenie trasy danego dnia w zależności od formy uczestników danego Obozu. 

UWAGA! Obóz jest przeznaczony dla osób z przynajmniej przyzwoitą kondycją. Wycieczka została jednak zaplanowana tak, aby skupiać się na trudnościach technicznych, a nie kondycyjnych. Tempo także będzie odpowiednio dostosowywane, aby całość to była przyjemna wycieczka z dużą ilością nauki, a nie sprinterskie przejście Tatr. Oczywiście apelujemy o dobre przygotowanie fizyczne, aby marsz był jak największą przyjemnością. Pamiętaj, że im lepszą kondycję masz, tym więcej wyniesiesz z wyjazdu.

CO BĘDZIEMY ROBIĆ W TRAKCIE WYCIECZKI

Obóz wędrowny po Tatrach to nie tylko samo przejście przez najpiękniejsze zakątki Tatr po stronie naszego kraju, ale przede wszystkim nauka. Wycieczka ma na celu podnieść Twoją wiedzę topograficzną, historyczną oraz przyrodniczą. Co dokładnie będziemy robić?

- Rozpoznawać szczyty, nauczysz się rozumieć panoramy, tak aby zmiana perspektywy nie była dla Ciebie kłopotliwa.

- Będziemy rozpoznawać kwiaty, rozmawiać o przyrodzie. Dowiesz się wielu fascynujących rzeczy, które już na zawsze zmienią Twoje podejście do gór. 

- Poznasz historię miejsc w których będziemy, dowiesz się o rzeczach, które do tej pory były Ci obce.

- Przeniesiemy się do XIX wieku, pójdziemy śladem odkrywców Tatr poznając ich fascynujące historie. 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY NA NASZE OBOZY WĘDROWNE! Organizujemy je już od kilku lat, wszystkie odbywają się, dzięki bardzo dużemy zainteresowaniu. Obozy w swojej historii zebrały same pozytywne opinie! Chcesz mieć pewność jakości? Jedź z Portalem Tatrzańskiem, to proste i skuteczne! 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek