Wycieczka na Rysy od strony polskiej

Autor zdjęcia: Mariusz Grefkowicz / Portal Tatrzański


Termin 11.07.2020

Wycieczka na Rysy pod czujnym okiem przewodnika to propozycja dla każdego pasjonata gór, któremu niestraszne długie wędrówki. Od dawna marzysz o zdobyciu najwyższego szczytu naszego kraju? To świetna okazja, by to marzenie zrealizować. Jeśli szukasz miejsca, które zachwyci Cię pięknym widokiem, to również warto wybrać się na Rysy. Niesamowite wrażenia estetyczne gwarantowane!

 

Opis miejsca

Rysy są znane chyba każdemu. Ta góra położona jest na granicy polsko-słowackiej i ma trzy wierzchołki. Swoją sławę w naszym kraju zawdzięcza wierzchołkowi o wysokości 2499 m, który jest najwyższym punktem Polski. Rysy odznaczają się okazałą wysokością względną. Góra wznosi się ponad 1100 m nad powierzchnię Morskiego Oka. Prowadzi na nie szlak turystyczny, który jest popularny i znajduje się na liście planowanych wędrówek wielu miłośników Tatr. Niewątpliwą zaletą wejścia na szczyt jest niezwykła panorama roztaczająca się z wierzchołka. Wrażenia widokowe, jakie czekają Cię na Rysach, trudno porównać z innymi. Widok ponad 100 szczytów dosłownie zapiera dech w piersiach!

 

Plan wycieczki

6:00 – spotkanie z Przewodnikiem na parkingu Palenica Białczańska przy bramkach wejściowych na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Trasa: Palenica Białczańska -> Morskie Oko -> Czarny Staw Pod Rysami -> Rysy (zejście tą samą drogą)

Długość trasy: 24,8 km

Czas przejścia: 11,5h (nie zawiera przerw, z przerwami około 12h)

Suma podejść: 1901 metrów

Suma zejść: 1901 metrów

Najwyższy punkt: Rysy 2499 m n.p.m.

 

Cena: 259 zł (zawiera usługę przewodnicką oraz sprzęt do autoasekuracji)

Cena dla członków Klubu Tatrzańskiego: 229 zł (nie wiesz czym jest Klub? Chciałbyś dołączyć i korzystać ze zniżek? Wejdź na portaltatrzanski.pl/klub) Przy zapisie na wycieczkę należy w polu "Uwagi" podać numer Karty Członkowskiej.

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

 

Potrzebne wyposażenie

• Plecak minimum 20 litrów

• Jedzenie oraz picie (prosimy wziąć pod uwagę, że w ciepłe dni potrzebne będzie między 2 do 3 litrów wody)

• Dodatkowo przydatne są: okulary przeciwsłoneczne, krem do opalania, chusta 8w1, czapka czy cienkie rękawiczki (nie są to obowiązkowe pozycje, ale lepiej mieć przynajmniej te ostatnie. Krem przyda się w przypadku bardzo ciepłych dni)

• Kijki trekkingowe (nie są niezbędne, ale naprawdę bardzo pomocne)

• Ubiór górski (buty trekkingowe, ciepłe skarpety, koszulkę termoaktywną, polar, kurtkę od wiatru, spodnie)

 

Dlaczego warto wybrać się na tego typu wycieczkę?

- zdobędziesz najwyższy szczyt Polski!

- opieka profesjonalnego przewodnika zapewni Ci bezpieczeństwo

- przeżyjesz wspaniałą przygodę, otoczony przepięknymi tatrzańskimi widokami ;)

 

Dodatkowe uwagi do planu

Wycieczka na Rysy wymaga dobrej kondycji. Czeka Cię 11 h wędrówki w eksponowanym terenie. Szlak od północnej strony prowadzi przez strome podejście. Podczas przejścia będziesz korzystać ze sztucznych ułatwień w postaci łańcuchów, oraz autoasekuracji, abyś czuł się całkowicie komfortowo. 

 

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek