Wyjazd na Tour du Mont Blanc (samolotem)

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 20.07.2024 - 28.07.2024

TERMIN WYPRZEDANY
Zapisz się na listę rezerwową!

Kto nie słyszał jeszcze o najpiękniejszym i najsłynniejszym trekkingu w Alpach, ten zdecydowanie powinien to zmienić! A jeżeli już wiesz, czym jest popularne TMB, to po prostu pakuj walizkę i widzimy się na szlaku! Tour du Mont Blanc biegnie przez trzy kraje – Francję, Włochy oraz Szwajcarię, a widoki z poszczególnych etapów są po prostu nieziemskie! Trekking ten nie należy do wyjątkowo trudnych, ale wymaga przyzwoitej kondycji, przynajmniej na tyle, aby na spokojnie podziwiać najpiękniejsze, alpejskie zakątki. Powiedzmy sobie szczerze: kto nie marzy, aby wędrować w cieniu Mont Blanc czy innych fantastycznych alpejskich czterotysięczników? No właśnie –  tę przygodę zapamiętasz na naprawdę długie lata!

 

Opis Tour du Mont Blanc

Naszą bazą wypadową będzie miejscowość Passy, niedaleko Chamonix-Mont-Blanc. To właśnie tam znajduje się nasz hotel, do którego będziemy każdego dnia wracali po trudach wycieczki. Chamonix to popularna miejscowość wśród turystów, bowiem to tam rozpoczyna się wysokogórska tura na najwyższy szczyt Europy, czyli Mont Blanc. Widok na niego będzie towarzyszył nam dosłownie przez cały pobyt. Drugim bardzo popularnym szlakiem, który ma tutaj swój początek, jest właśnie TMB! Przepiękne widoki gwarantowane, w końcu nie bez powodu szlak ten wygrywa wszelkie plebiscyty na najpiękniejszy trekking Europy, a nawet świata!

 

Dlaczego warto pojechać z nami na Tour du Mont Blanc?

- Poznasz jeden z najpiękniejszych rejonów Europy i odbędziesz najpiękniejszy trekking na świecie!

- Poznasz nową kulturę oraz ciekawych ludzi!

- Przeżyjesz fantastyczną przygodę pod okiem fachowca!

- Wjedziesz kolejką na Aiguille du Midi, na wysokość 3842 m!

 

Stopień trudności / uwagi techniczne

Tour du Mont Blanc to szlak średnio trudny. Poza rzadko występującymi niewielkimi fragmentami ze sztucznymi ułatwieniami, nie przedstawia trudności technicznych - wymaga jednak przyzwoitej, a najlepiej dobrej kondycji. Każdego dnia będziemy do 9 godzin w terenie, zatem odpowiednie przygotowanie fizyczne jest niezbędne. Oczywiście nie musisz się bać –  nie będziemy biegać. Jeżeli pokonujesz w Tatrach szlaki zgodnie z czasami przejść na mapie, to prawdopodobnie dasz sobie radę. Pamiętaj, aby odpowiednio przygotować się do wyjazdu!

 

Jak zarezerwować lot do Bergamo?

Bilety należy zakupić we własnym zakresie. Uwaga! Prosimy nie kupować biletów zanim nie dostaną Państwo od nas oddzielnej informacji mailowej, aby to zrobić. Dostaną Państwo dokładne dane lotu. Prosimy o cierpliwość.

W przypadku tej wycieczki są Państwo zobowiązani do wykupienia tego samego lotu, którego dane później prześlemy. Rezerwowanie innych lotów niesie za sobą wysokie ryzyko niepojawienia się na zbiórce w wyznaczonym czasie. Nie ponosimy odpowiedzialności za powstałe z tego powodu utrudnienia, w tym brak możliwości udziału w wycieczce.

 

Plan wyjazdu na Tour du Mont Blanc

 

Dzień 1.

Przelot do Włoch. Spotkanie na lotnisku Mediolan-Bergamo. Godzina i dokładne miejsce zostanie podane oddzielnie, tylko dla uczestników wycieczki. Wspólny przejazd do hotelu (ok. 4 h). 

 

Dzień 2.

Śniadanie i wyjazd z hotelu na wycieczkę.

Trasa: Tre-le-Champ (1435 m) – Południowa Droga Balkonowa – Jezioro Lac Blanc (2352 m) – L'Index (2407 m) – zjazd kolejkami do Les Praz-de-Chamonix

Wspaniała widokowo wycieczka Południową Drogą Balkonową z punktem kulminacyjnym, którym jest schronisko nad jeziorem Lac Blanc. Po drodze piękny widok na turnie Aiquilette d'Argientiere. Na trasie w kilku miejscach sztuczne ułatwienia (drabinki, żelazne platformy) o średnim stopniu trudności. Na koniec podejście na L'Index, skąd grupa zjedzie kolejką.

Długość trasy: 8,1 km

Czas przejścia: 6 h (wliczając przerwy)

Suma podejść: 1131 m

Suma zejść: 158 m

Najwyższy punkt: L'Index (2407 m)

 

Wieczorem obiadokolacja dla chętnych (dopłata na miejscu).

 

Dzień 3.

Śniadanie i wyjazd z hotelu na wycieczkę.

Trasa: La Fouly (1527 m, Szwajcaria) – schronisko La Peule (2075 m) – Col du Grand Ferret (2537 m; granica szwajcarsko-włoska) – Col du Petit Ferret (2490 m; granica włosko-szwajcarska) – La Fouly (1527 m, Szwajcaria)

Ten dzień prawie w całości spędzimy w przepięknej Szwajcarii. Zaczniemy w klimatycznej osadzie La Fouly, a następnie będziemy wspinać się w stronę gospodarstwa hodowlanego La Peule, gdzie można skosztować pysznych serów. Dalej czeka nas wejście na najwyższy punkt całego wyjazdu, czyli przełęcz Col du Grand Ferret, gdzie otworzy nam się cudowny widok na włoską Dolinę Aosty. Trawersem od strony Italii dostaniemy się na kolejną przełęcz, Col du Petit Ferret, skąd inną drogą zejdziemy do miejscowości startowej.

Długość trasy: 15,6 km

Czas przejścia: 6 h 45 min (wliczając przerwy)

Suma podejść: 918 m

Suma zejść: 984 m

Najwyższy punkt: Col du Grand Ferret (2537 m)

 

Wieczorem obiadokolacja dla chętnych (dopłata na miejscu).

 

Dzień 4.

Śniadanie i wyjazd z hotelu na wycieczkę.

Trasa: Le Tour (1487 m, Francja) – Aiguillette de Possettes (2201 m) – Tete de Balme (2321 m; granica francusko-szwajcarska) – Croix de Fer (2343 m, Szwajcaria) – Col de Balme (2195 m, granica szwajcarsko-francuska) – Le Tour (1487 m, Francja)

Wspaniała wycieczka, którą rozpoczniemy w niewielkiej, franuskiej miejscowości Le Tour. Naszym celem będą dwa szczyty wznoszące się ponad 2300 m: Tete de Balme i położony już w Szwajcarii Croix de Fer. Na deser kultowe schronisko na przełęczy Col de Balme i wspaniałe zejście do Le Tour z widokiem na masyw Mont Blanc.

Długość trasy: 13,9 km

Czas przejścia: 7 h 45 min (wliczając przerwy)

Suma podejść: 1076 m

Suma zejść: 1076 m

Najwyższy punkt: Croix de Fer (2343 m)

 

Wieczorem obiadokolacja dla chętnych (dopłata na miejscu).

 

Dzień 5.

Śniadanie i wyjazd z hotelu na wycieczkę.

Trasa: Notre Dame de La Gorge (1198 m) - schronisko Nant Borant (1465 m) - schronisko La Balme (1709 m) - Col de la Fenetre (2245 m) - schronisko Roselette (1868 m) - zejście do Notre Dame de La Gorge (1198 m) 

Kolejna przepiękna widokowo trasa, która pozwoli zobaczyć cudowne widoki, także te przypominające włoskie Dolomity. Na trasie wiele schronisk, dzięki czemu możliwości odpoczynku jest dość sporo. Brak trudności technicznych na trasie.

Długość trasy: 16,3 km

Czas przejścia: 7 h 30 min (wliczając przerwy)

Suma podejść: 1148 m

Suma zejść: 1157 m

Najwyższy punkt: Col de la Fenetre (2245 m)

 

Wieczorem obiadokolacja dla chętnych (dopłata na miejscu).

 

Dzień 6.

Śniadanie i wyjazd z hotelu na wycieczkę.

Trasa: Le Fayet - wjazd pociągiem "Tramway du Mont Blanc" na Bellevue (1801 m) - Col du Tricot (2120 m) - Mont Vorassay (2299 m) - Col du Tricot (2120 m) - schronisko Miage (1559 m) - Contamines-Montjoie (1221 m).

Dzień rozpoczynamy od wjazdu kultowym tramwajem u stóp Mont Blanc. Na dzień dobry czeka nas Bellevue, czyli Piękny Widok, a potem świetna wycieczka u podnóża lodowca Bionnassay z wejściem na widokową przełęcz Col de Tricot, a następnie - w nieco eksponowanym terenie - na szczyt Mont Vorassay. Ciekawostkę na trasie stanowi most wiszący nad rwącym potokiem.

Długość trasy: 13,4 km

Czas przejścia: 7 h 15 minut (wliczając przerwy)

Suma podejść: 838 m

Suma zejść: 1471 m

Najwyższy punkt:  Mont Vorassay (2299 m)

 

Wieczorem obiadokolacja dla chętnych (dopłata na miejscu).

 

Dzień 7.

Śniadanie i wyjazd z hotelu na wycieczkę.

Trasa: Les Praz-de-Chamonix (1061 m) – wjazd kolejką do La Flegere (1883 m) - Planpraz (2083 m) - Col du Brevent (2368 m) - Le Brevent (2525 m) - Schronisko Bellachat (2143 m) - Les Houches (977 m)

Drugą część słynnej Południowej Drogi Balkonowej zaczniemy w La Flagere. Następnie udamy się na jeden z kultowych szczytów wokół Chamonix, czyli Le Brevent. Po drodze niewielkie trudności techniczne w postaci drabinek. Na koniec czeka nas długie i malownicze zejście do Les Houches.

Długość trasy: 19,2 km

Czas przejścia: 9 h 15 min (wliczając przerwy)

Suma podejść: 806 m

Suma zejść: 1683 m

Najwyższy punkt: Le Brevent (2525 m)

 

Wieczorem obiadokolacja dla chętnych (dopłata na miejscu).

 

Dzień 8.

Finałowa wycieczka całego wyjazdu to prawdziwa wisienka na torcie i kapitalne podsumowanie TMB. Najpierw wjedziemy kolejką na niebotyczną wysokość 3842 m, na której znajduje się wierzchołek Aiguille du Midi – drugiego obok Mont Blanc symbolu Chamonix. Na szczycie będzie trochę wolnego czasu, a następnie udamy się w bajkowy przejazd kolejką panoramiczną, zawieszoną nad lodowcem. Po powrocie na Aiguille du Midi zjedziemy do Chamonix, skąd udamy się pociągiem Train du Montenvers w okolice lodowca Mer de Glace. Tam zwiedzimy wykutą w lodzie jaskinię Grote de Glace. 

- Odbiór prowiantu, wyjazd z hotelu na wycieczkę

- Wjazd kolejką na Aiguille du Midi (3842 m), czas wolny na wierzchołku

- Przejazd z Aiguille du Midi kolejką panoramiczną nad lodowcem na Punta Helbronner (3453 m, granica francusko-włoska) i z powrotem

- Zjazd z Aiguille du Midi kolejką do Chamonix, przejście na pociąg Train du Montenvers, zwiedzanie jaskini lodowej Grote de Glace

 

Wieczorem obiadokolacja dla chętnych (dopłata na miejscu).

 

Dzień 9.

Śniadanie i wyjazd z hotelu na lotnisko (ok. 4 h).

Po drodze czas wolny we Włoszech, w miejscowości Courmayeur.

Przyjazd na lotnisko, pożegnanie.

 

Ilość uczestników: 8

Cena: 3999 zł + 275 euro na poczet kolejek górskich na osobny numer konta

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1 500 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 2 499 zł oraz 275 euro.

Cena zawiera:
- 8 noclegów,
- codzienne śniadania począwszy od dnia 2.,
- przejazd busem z lotniska w Bergamo i z powrotem,
- przejazdy na miejscu,
- specjalistyczne ubezpieczenie,
- opiekę przewodnika,
- przejazdy kolejkami górskimi.

Cena nie zawiera:
- przelotu do Bergamo i z powrotem
- obiadokolacji (możliwość dokupienia na miejscu).

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

WYCIECZKA DLA OSÓB OD 15. ROKU ŻYCIA. TYLKO Z PEŁNOLETNIM OPIEKUNEM PRAWNYM, TJ. RODZICEM LUB INNĄ OSOBĄ WYZNACZONĄ PRZEZ NIEGO. Przy zgłoszeniu osoby niepełnoletniej należy podać wiek w polu "Uwagi".

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: Nocujemy w dwugwiazdkowym hotelu Residence le Fontenay w miejscowości Passy, na wysokości 1188 m, który charakteryzuje się fantastycznym widokiem na Mont Blanc.

Pokoje: Wszystkie pokoje są dwu- lub trzyosobowe, wyposażone w łazienkę. W pomieszczeniu szafa, telewizor, szafki nocne. W łazience do dyspozycji prysznic, umywalka, toaleta. Przygotowane zostaną ręczniki, które obsługa wymienia w połowie pobytu. Brak suszarek.

Części wspólne: Taras ze stolikami przed hotelem, w środku 4-piętrowego budynku znajdują się winda, recepcja, sala do spotkań oraz jadalnia, w której serwowane są posiłki. Całodobowy dostęp w jadalni do kawy i herbaty, a także do kuchenki mikrofalowej.

Okolica: W pobliżu nie ma sklepów spożywczych ani aptek. Po zakończeniu wycieczki grupa zawsze ma czas wolny na zakupy w jednym z dużych sklepów w Chamonix, Passy lub Contamines-Montjoie. W pobliżu hotelu przystanek autobusowy, z którego można dostać się do centrum Passy i dalej koleją do Chamonix.

Przejazd: 9-osobowy bus na trasie z lotniska do hotelu, na miejscu i z powrotem na lotnisko

Bagaż: Do busa można zabrać dużą walizkę i bagaż podręczny. Zasady przewozu bagażu w czasie lotów do Włoch należy sprawdzać na stronie linii lotniczych.

Temperatury: W miejscu zakwaterowania i na niżej położonych fragmentach szlaków zazwyczaj między 20 a 30 st. C, w górach 10 do 15 st. C, na Aiguille du Midi możliwe temperatury poniżej 0 st. C.

Wyżywienie: Śniadania lub prowiant (w razie wcześniejszego wyjazdu na wycieczkę) zawarte są w cenie. Śniadanie w formie szwedzkiego stołu składa się zazwyczaj z francuskich przysmaków: bagietek, croissantów, serów francuskich wraz z dodatkami, takimi jak szynka czy dżem. Można skorzystać z ekspresu do kawy / herbaty.

 

Istnieje możliwość wykupienia obiadokolacji. Nie trzeba decydować się na obiadokolacje na cały wyjazd – zgłoszenia przyjmowane są na każdy kolejny dzień. Cena tego posiłku to ok. 22 euro płatne w recepcji (można płacić kartą). Obiadokolacja w formie bufetu, składającego się z codziennie innych trzech ciepłych dań, a do tego sery, bagietki, sałatki na zimno, salami, szynki (w tym parmeńska), warzywa, owoce, ciastko, kawa, herbata, woda. Soki, wino czy piwo dodatkowo płatne.

Co ze sobą zabrać?

Ekwipunek wymagany:

- Plecak minimum 30 litrów
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Koszulki termoaktywne
- Spodnie trekkingowe (długie i krótkie)
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Czapka zimowa 
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie lub niskie) 
- Okulary przeciwsłoneczne
- Czołówka i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Krem z filtrem 50 SPF
- Karta płatnicza
- Gotówka (Euro)
- Apteczka 

Ekwipunek zalecany:

- Czapka z daszkiem
- Kijki trekkingowe  (Uwaga - dotyczy wariantu z przelotem! Przy zakupie biletów lotniczych prosimy mieć na uwadze, że większość linii zakazuje przewożenia kijów trekkingowych w bagażu podręcznym!)
- Termos z ciepłym napojem
- Suszarka do włosów
- Powerbank
- Kurtka puchowa

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zapisz się na listę rezerwową! Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek