Wyjazd na Triglav i via ferraty Alp Julijskich

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 04.09.2021 - 11.09.2021

Słoweńskie Alpy Julijskie to fantastyczny rejon do rozpoczęcia swojej przygody z via ferratami, jak i alpejskim trekkingiem. Jest to zdecydowanie przepiękne pasmo górskie, które swoją wysokością przewyższa chociażby Tatry. Ich niewątpliwą zaletą są via ferraty wyprowadzają na wysokie szczyty, jak i przepiękne widoki. To jeszcze dość dzika kraina, która gwarantuje świetną przygodę na łonie natury. Jeżeli jeszcze tam nie byłeś to zdecydowanie powinieneś to zmienić.

Opis

Chciałbyś spróbować czegoś nowego, bo trekking to dla Ciebie za mało? Zapraszamy na via ferraty do Słowenii! Będziemy pokonywać najpiękniejsze żelazne perci w rejonie Trenty oraz wejdziemy na narodową górę Słoweńców. Mowa oczywiście o Triglavie. Czy wiesz, że to dla nich bardzo ważne miejsce? Każdy Słoweniec ma obowiązek tam być! Na szczyt prowadzi przepiękna via ferrata (żelazna perć). Nie wiesz czym są via ferraty? To przepiękne, skalne drogi o różnym poziomie trudności ubezpieczone stalową liną, która służy do asekuracji. To idealna forma aktywnego wypoczynku dla osób, które chcą znaleźć coś pomiędzy trekkingiem, a wspinaczką.

 

Dlaczego warto pojechać z nami na via ferraty?

- Zapoznasz się z żelaznymi perciami, dowiesz się jak pokonywać je bezpiecznie

- Poznasz jeden z najpiękniejszych rejonów Europy

- Będziemy pracować w małej, siedmioosobowej grupie. Stawiamy na jakość i bezpieczeństwo.

- Przeżyjesz fantastyczną przygodę!

- Wejdziesz na najwyższy szczyt Słowenii, Triglav!

 

Stopień trudności / uwagi techniczne

Ten wyjazd przeznaczony jest dla bardziej początkujących miłośników via ferrat, jednak nie oznacza to, że osoby zaawansowane nie będą czerpały z niego równie dużej satysfakcji. Będziemy poruszać się po via ferratach o średnim poziomie trudności. Nie oznacza to jednak, że będzie bardzo łatwo! Nic z tych rzeczy. Trasy są wymagające – także kondycyjnie, bowiem będziemy wchodzić na wysokie szczyty. Dobra kondycja jest zdecydowanie wymagana. Nasze via ferraty będą prowadziły także przez przepiękne, górskie rejony – widoki powalą na kolana! Jeżeli jesteś w dobrej formie, ale nigdy nie byłeś na żelaznej perci to śmiało zapraszamy! Warto wcześniej być chociaż na Rysach czy innym szczycie o podobnych trudnościach. Pamiętaj, że przed wyjazdem zawsze możesz, a nawet powinieneś, popracować nad formą.

 

Plan wyjazdu

Dzień 1

Spotkanie o godzinie 5:00 w Krakowie i wyjazd uczestników do Słowenii (miejsce zbiórki będzie podane tylko osobom zapisanym w oddzielnym mailu). Przyjazd na miejsce około godziny 16:00

Dzień 2

Tego dnia pokonamy pierwszą, łatwiejszą via ferratę. Dzięki temu rozeznamy się w Waszych umiejętnościach. Będzie ona wybrana na podstawie aktualnie panujących warunków. W ciągu dnia poznanie zasad poruszania się po żelaznych perciach.

Dzień 3

Przejście via ferratą na Małą Mojstrovkę (2332 m n.p.m.). Ferrata o trudnościach B, czas przejścia do sześciu godzin. 

Dzień 4 

Przejście via ferratą na szczyt Mangart (2677 m n.p.m.), zejście ze szczytu także odbywa się via ferratą. Trasa od 5 do 8h w zależności od wariantu. Jak grupa będzie miała siły możemy zejść nad przepiękne jezioro po stronie Włoskiej skąd zabierze nas kierowca. Jest to bardzo ładna, ale nieco trudniejsza via ferrata, która prowadzi przepięknym amfiteatrem skalnym.

Dzień 5

Podejście pod Triglav do schroniska na nocleg, czas przejścia około 5h

Dzień 6

Atak szczytowy na najwyższy szczyt Słoweńców, Triglav (2864 m n.p.m.). To będzie przepiękna przygoda, bowiem na szczyt prowadzi wymagająca i widokowa via ferrata. 

Dzień 7

Tego dnia pokonamy najtrudniejszą via ferratą na wyjeździe o poziomie C, wejdziemy nią na szczyt o nazwie Prisojnik (2547 m n.p.m.). Całość zajmie około 8 godzin.

Dzień 8

5:00 – wyjazd do Polski, przyjazd do Krakowa około 16:00

UWAGA! Plan może być modyfikowany w zależności od pogody! W zastępstwie mamy kilka wycieczek, które odbywają się w przypadku gdy pogoda nie pozwoli na poruszanie się po via ferratach.


Ilość uczestników: 7

Cena: 3299 zł (płatna w dwóch ratach, najpierw zadatek w wysokości 1000 zł do czterech dni od zapisu, a później na 30 dni przed wycieczką 2299 zł)

Cena zawiera: siedem noclegów, przejazd do Słowenii z Krakowa (jedziemy wygodnym busem 9 osobowym) i z powrotem, sprzęt via ferrata na czas wyjazdu (tj. kask, uprząż oraz lonża), specjalistyczne ubezpieczenie na via ferraty oraz opiekę na miejscu i przewodnictwo. 

Cena nie zawiera: wyżywienia, opłaty klimatycznej (2 euro/dzień) oraz noclegu w schronisku pod Triglavem (około 20 euro)

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: Nocujemy w samym sercu Triglavskiego Parku Narodowego, a dokładnie w Domu Trenta. To siedziba TNP! Idealne miejsce wypadowe na szlaki, ciesza, spokój jak i przepiękne widoki. 

Pokoje: Do naszej dyspozycji są trzy pokoje trzyosobowe. Każdy z nich posiada łazienkę (ręczniki, brak suszarek oraz kosmetyków) oraz aneks kuchenny (w pełni wyposażony). 

Części wspólne: ławki na zewnątrz, miejsce na grilla, darmowy parking dla samochodów

Okolica: Restauracja znajduje się 100 metrów od hotelu, sklep spożywczy 150 metrów. Poza tym otacza nas bezkresna zieleń. W obiekcie znajduje się także księgarnia oraz sklep z pamiątkami jak i informacja turystyczna Triglavskiego Parku Narodowego.

Przejazd: 9 osobowym busem z Polski do Słowenii, także na miejscu, jak i z powrotem do Polski.

Bagaż: duża walizka podróżna lub torba, plecak do działalności górskiej plus bagaż podręczny.

Temperatury: podobnie jak w Tatrach. W mieście od 20 d 30 kresek, w górach od 10 do 18.

 

Co ze sobą zabrać

- Plecak około 30 litrów na czas wycieczek

- Rękawiczki na via ferraty

- Ubrania w góry (spodnie, polar, koszulki itd.)

- Ubrania do pensjonatu i na miasto

- Obuwie w góry, do pensjonatu i na miasto

- Chustę 8w1 (gorąco polecamy!)

- Czołówkę (latarkę na głowę, na wszelki wypadek)

- Euro oraz kartę (płatność kartą to niewiele większy koszt niż wcześniejsza wymiana w kantorze)

- Matę oraz śpiwór do schroniska pod Triglavem

Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek