Wyjazd trekkingowy na Lofoty

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 21.07.2024 - 28.07.2024

TERMIN WYPRZEDANY
Zapisz się na listę rezerwową!

Marzysz o tym, aby zobaczyć góry inne niż wszystkie? Majestatyczne szczyty wyłaniające się prosto z morza? Norweskie Lofoty będą idealnym wyborem! Tych krajobrazów nie da się zapomnieć, a smak prawdziwej przygody pozostaje jeszcze bardzo długo po powrocie do domu. Wyobraź sobie tylko te pionowe ściany, których cienie odbijają się w wodzie, puste i dzikie szlaki, brak oznaczeń, kameralne rybackie wioski i smak kawy o poranku. Gwarantujemy, że Lofoty będą tym, czego potrzebujesz: przygodą Twojego życia w dzikim zakątku klimatycznej Norwegii. 

Opis trekkingu na Lofotach

Trekking na Lofotach to prawdziwa przygoda życia! Nasz program został przygotowany w taki sposób, abyś mógł zapoznać się z każdą ich częścią - wschodnią, centralną oraz zachodnią. Odwiedzimy więc wszystkie wyspy archipelagu dostępne drogą jezdną. Zobaczysz niesamowite krajobrazy gigantycznych szczytów wyłaniających się prosto z morza. Będziemy też musieli przedzierać się przez dzikie szlaki, podmokłe tereny, a przy tym wielokrotnie nie spotkamy nikogo! Brzmi jak prawdziwa przygoda? Zdecydowanie! Już na etapie tworzenia tej wycieczki wiedzieliśmy, że ją pokochacie! Program trekkingu dopracowany jest w każdym, nawet najmniejszym calu. Urokiem będą niewątpliwie białe noce, dzięki którym energia nie będzie z nas schodziła ani na moment. To przeżycie, którego zdecydowanie nie zapomnisz. Daj się porwać cudownym, norweskim krajobrazom. W trakcie naszej wycieczki będziemy także mieli czas na podziwianie fiordów, smakowanie lokalnych przysmaków i na odpoczynek w klimatycznych, rybackich wioskach i miasteczkach.
 

Dlaczego warto wybrać się z nami na trekking na Lofotach?

- Poznasz nowe miejsca oraz zobaczysz unikatową na światową skalę przyrodę,

- Odbędziesz wiele przepięknych trekkingów,

- Zobaczysz potężne szczyty, które wyrastają prosto z morza,

- Będziesz miał wszystko profesjonalnie zorganizowane. Zobaczysz wszystko to, co najlepsze, a wspomnienia z tej wyprawy pozostaną z Tobą na długo,

- Będziemy działać w kameralnej grupie, wyjazd liczy osiem osób plus przewodnik,

- Kameralny i wygodny pensjonat,

- Autorski program, który jest dobrze sprawdzony w terenie. Gwarancja wysokiej jakości. 

 

Lofoty - trekking: stopień trudności / uwagi techniczne:

Trekking na Lofotach jest wymagający kondycyjnie. Choć pojedyncze trekkingi mają często od 400 do 600 metrów przewyższenia, to wielokrotnie będziemy robili dwie takie trasy w ciągu dnia. Pamiętaj, aby dobrze przygotować się do wycieczki, trening to bardzo ważna sprawa, aby czerpać z wyjazdu garściami. Na trasach nie ma zbyt dużych trudności technicznych, jednak część z nich jest stroma i śliska. Jeżeli chcesz komfortowo zwiedzać Lofoty powinieneś bez najmniejszego problemu pokonywać szlaki np. w Tatrach zgodnie z czasami podanymi na mapie. 

 

Jak zarezerwować lot na Lofoty?

Bilety należy zakupić we własnym zakresie. Uwaga! Prosimy nie kupować biletów zanim nie dostaną Państwo od nas oddzielnej informacji mailowej, aby to zrobić. Dostaną Państwo dokładne dane lotu. Prosimy o cierpliwość.

W przypadku tej wycieczki są Państwo zobowiązani do wykupienia tego samego lotu, którego dane później prześlemy. Rezerwowanie innych lotów niesie za sobą wysokie ryzyko niepojawienia się na zbiórce w wyznaczonym czasie. Nie ponosimy odpowiedzialności za powstałe z tego powodu utrudnienia, w tym brak możliwości udziału w wycieczce.

 

Plan wyjazdu trekkingowego na Lofoty

Dzień 1

Spotkanie na lotnisku. Godzina i dokładne miejsce zostanie podane oddzielnie, tylko dla uczestników wycieczki. Przelot na lotnisko Harstad-Narvik (EVE) i przejazd busem na Lofoty (około 4 godziny). Po przyjeździe meldunek, czas na zakupy i omówienie planu na pierwszy dzień trekkingowy. 


Dzień 2

Wyjazd rozpoczniemy od dwóch bardzo mocnych punktów! Po śniadaniu udamy się na Justadtinden - to długi jak na Lofoty trekking, ale dzięki temu nie będziemy pieli się stromo do góry, a nachylenie trasy będzie umiarkowane. Widoki z tego podejścia są nieziemskie! Panorama 360 stopni, gdzie się nie obejrzysz zobaczysz wyrastające giganty prosto z morza. Tak naprawdę ciężko wybrać najpiękniejszy kadr, bowiem piękno tego miejsca jest absolutnie niesamowite. Będziemy mieli widok na większość wysp archipelagu. Na szczęście na szczycie będzie dużo czasu na odpoczynek i zrobienie wielu zdjęć. W tej trasie nie można się nie zakochać! 

W drugiej części dnia, a tak naprawdę już późnym wieczorem udamy się na Offersoykammen. To prawdopodobnie najpiękniejszy szczyt na Lofotach z którego można podziwiać słońce, które podczas białych nocy nie znika za horyzontem, tylko balansuje nad linią widnokręgu, przybierając krwiste kolory i barwiąc niebo. Pomiędzy trekkingami zrobimy sobie dłuższą przerwę na zakupy czy obiad. Każdy będzie mógł odpocząć we własnym zakresie, lub spędzić czas na aktywnej integracji z resztą uczestników.

Długość wycieczki: 13,5 i 4 km (łącznie 17,5 km)
Czas trwania wycieczki: 5,5h i 3h (łącznie 8,5h sam trekking)
Suma podejść: 914 i 430 metrów (łącznie 1344 metrów)
Suma zejść: 914 i 430 metrów (łącznie 1344 metrów)
Najwyższy punkt: Justadtinden (738 metrów n.p.m.)


Dzień 3

Po nocnych wojażach na Offersoykammen, będziemy mieli czas się wyspać, a następnie zaczniemy czerpać z Lofotów to, co najlepsze. Po śniadaniu przejedziemy na niesamowicie klimatyczną plażę Uttakleiv. Nie bez powodu uważana jest za jedną z najpiękniejszych. Zanim jednak będziemy mieli chwilę czasu, aby na niej odpocząć, udamy się na górujący nad nią szczyt o nazwie Veggen. Podejście Was zaskoczy - jest strome, mocno dzikie i miejscami śliskie. Kijki trekkingowe będą obowiązkowe! Trudy trekkingu wynagrodzą nam jednak cudowne widoki na wyrastające z morza szczyty! Tych zdecydowanie nie da się zapomnieć. Po zejściu na Uttakleiv będziemy mieli chwilę czasu, aby odpocząć. Następnie udamy się na kolejną plażę o nazwie Haukland. To właśnie tam zostawimy auto i udamy się na drugi trekking, który poprowadzi nas na szczyt o nazwie Mannen. Ścieżka prowadząca na szczyt jest przeważnie łagodna i gwarantuje cudowne widoki. Po powrocie na plaże znów będzie chwila, aby odpocząć, a chętni będą mieli czas, aby skosztować kąpieli w Morzu Norweskim. 

Długość wycieczki: 10 km (obydwa trekkingi)
Czas trwania wycieczki: 8,5h
Suma podejść: 889 metrów
Suma zejść: 889 metrów
Najwyższy punkt: Veggen (489 metrów n.p.m.)


Dzień 4

Ten dzień będzie tak klimatyczny, że będziesz marzył, aby się nie skończył! Z samego rana przejedziemy do miejscowości Å, gdzie znajduje się kultowa piekarnia wypiekająca lokalne bułeczki cynamonowe. Pojedziemy tam od razu na otwarcie, bowiem skosztowanie tych pyszności jeszcze ciepłych gwarantuje niesamowite przeżycia! Ten smak cofnie nas do najprzyjemniejszych wspomnień z dzieciństwa. Po tej uczcie udamy się na najdalej położony punkt na Lofotach dostępny drogą jezdną, znajduje się on bardzo blisko piekarni. Po krótkim podziwianiu widoków przyjdzie czas na główny punkt tego dnia! Udamy się na szczyt o nazwie Munken. Droga do niego jest jednak wyjątkowo piękna, dla wielu nawet najpiękniejsza na Lofotach. Będziemy mieli okazję oglądać wiele jezior polodowcowych, które zawieszone są jedno nad drugim! Ten widok będzie tak unikatowy, że warto zrobić miejsce w telefonie na zdjęcia. Pamiętaj, to ważne przed tą wycieczką. Następnie dojdziemy do Munkebu Hytte i zrobimy sobie przerwę na jedzenie. Do środka schroniska jednak nie wjedziemy, bowiem jest ono dostępne tylko dla osób mieszkających w Norwegii zrzeszonych w DNT, klucz do niego pobiera się w mieście. To bardzo klimatyczne miejsce, które działa na zasadach wzajemnego zaufania. Po przerwie udamy się na wierzchołek o nazwie Munken. Widoki będą nieziemskie, bowiem pod nami będzie ogromny fiord, widoki na zawieszone jeziora i kolosy wyrastające prosto z morza. Po tym spektaklu udamy się dziką ścieżką na dół, a następnie zrobimy pętlę przez szczyt o nazwie Merraflestinden. Po tak pięknym trekkingu zabierzemy Was do kolejnego miejsca -  absolutnie unikatowego! Będziecie tam mogli zakupić świetne pamiątki (w tym spożywcze), ale przede wszystkim zjeść nieziemsko pyszną zupę rybną! Szczerze to rekomendujemy, ona smakuje świetnie zawsze, a po takim trekkingu będzie idealnym zamknięciem dnia.

Długość wycieczki: 15,5 km 
Czas trwania wycieczki: 8h
Suma podejść: 1158 metrów
Suma zejść: 1158 metrów
Najwyższy punkt: Munken (797 metrów n.p.m.)


Dzień 5

Kolejny dzień to kolejny mocny punkt w naszym programie! Zresztą Lofoty to jeden wielki, cudowny widok, zatem jakby mogło być inaczej? Trekking rozpoczniemy od wejścia na Ryten. To szczyt niesamowicie klimatyczny. Droga na niego jest wyjątkowo widokowa, niezbyt trudna i gwarantuje nam dwa miejsca, które są absolutnie TOP w całej Norwegii! Pierwsze z nich to skała pod szczytem, której fotografie są na większości relacji z Lofotów. A ze szczytu zejdziemy na najcudowniejszą plażę Lofotów, czyli Kvalvikę. Nie jest ona oblegana, bowiem dojście do niej jest długie. Można uznać, że jest ona naprawdę ukryta pośród gór. Dla chętnych będzie czas na kąpiel, dla reszty chwila dla siebie i przede wszystkim na zdjęcia. Po powrocie do auta udamy się na najpiękniejszy punkt widokowy całych Loftów! Tak, tak - mowa o Reinebringen! Każdy kto szukał informacji o Norwegii w sieci musiał natknąć się na zdjęcie z tego miejsca, bezapelacyjnie jest ono wizytówką całego kraju. Będzie to szlak nietypowy, gdyż prowadzi na niego 1978 kamiennych schodów! Do 2016 roku wejście na górę było bardzo ryzykowne, strome, śliskie i wyposażone w liny pozostawione przez turystów. Mimo wszystko wiele osób ryzykowało życie, aby zobaczyć widok na wioskę Reine. W roku 2016 rozpoczął się remont trasy, który zaowocował powstaniem w 2019 roku szlaku turystycznego. Wejście jest zdecydowanie męczące, ale już w pełni bezpieczne. 

Długość wycieczki: 10 km (obydwie wycieczki)
Czas trwania wycieczki: 9h (same trekkingi)
Suma podejść: 1236 metrów
Suma zejść: 1236 metrów
Najwyższy punkt: Ryten (543 metrów n.p.m.)


Dzień 6

Tego dnia czeka nas sporo jeżdżenia autem, gdyż odwiedzimy wschodnią część archipelagu. Trekking zaczniemy od wejścia na Djevelporten i Floyę. Nasza trasa będzie miejscami stroma i wymagająca. Na szczęście jej początek został gruntownie wyremontowany i nie ma już stalowych lin, jak jeszcze kilka lat temu. Nie dziwiła jednak ich obecność, bowiem Djevelporten to kamień zawieszony nad gigantyczną przepaścią! Co ciekawe można na niego dość bezpiecznie wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie, to właśnie dlatego tak wiele osób przemierza tę trasę. Mimo wszystko spora część ryzgnuje po zobaczeniu przepaści. A Ty lubisz ekspozycję? Po przerwie na zdjęcia udamy się na pobliski szczyt o nazwie Floya. W ten sposób dopełnimy widoki o stolicę Lofotów, czyli Svolvaer. Następnie udamy się na szczyt o nazwie Festvagtind, który góruje nad Henningsvaer, miastem określanym Wenecją Lofotów. Widoki są unikatowe, a po powrocie do auta podjedziemy do centrum, gdzie zaproponujemy Wam spacer i wspólne udanie się na najlepsze burgery na Lofotach! Oczywiście do jedzenia można wybrać coś innego, ale restauracja jest tak klimatyczna ze swoim lokalnych charakterem, że będzie niesamowitym dopełnieniem dnia. Następnie czeka nas od 1,5 do 2h powrotu busem do pensjonatu.

Długość wycieczki: 10 km (obydwie wycieczki)
Czas trwania wycieczki: 7h (same trekkingi)
Suma podejść: 1110 metrów
Suma zejść: 1110 metrów
Najwyższy punkt: Floya (590 metrów n.p.m.)

Dzień 7

Ostatni pełny dzień na Lofotach spędzimy pod kątem trekkingowym najlżej. Nie ma się jednak co dziwić, bowiem opuściwszy Lofoty bez zwiedzania Nusfjordu, to jakby na nich nie być. Dzień jednak zaczniemy od wejścia na Volandstinden, to szczyt z którego rozpieściera się piękny widok na sąsiednie szczyty i mosty łączące wyspy. Będzie on na tyle unikatowy, że ciężko będzie go porównć z tym, co już wcześniej widzieliśmy. Po powrocie do auta udamy się do najstarszej osady rybackiej na Lofotach - Nusfjord. Dzisiaj to żywe muzeum, gdzie będziemy mogli podziwiać jak żyli kiedyś Norwegowie zamieszkujący te tereny. Miasto jest naprawdę wyjątkowo urokliwe! W jego obrębie znajduje się także znakomita kawiarnia, więc przystanek na bułeczkę cynamonową, inną słodkość i kawę będzie praktycznie obowiązkowy. Po wszystkim udamy się jeszcze raz do najlepszych sklepów z pamiątkami, abyście wyjeżdżali z Lofotów w pełni zadowoleni. Dla chętnych wybierzemy się także na pożegnalną, typowo norweską kolację. My już wiemy gdzie dobrze zjeść na Lofotach.

Długość wycieczki: 4 km 
Czas trwania wycieczki: 3,5h (same trekkingi)
Suma podejść: 411 metrów
Suma zejść: 411 metrów
Najwyższy punkt: Volandstinden (457 metrów n.p.m.)

Dzień 8

Pożegnanie z Lofotami i przejazd na lotnisko (EVE). Przed nami około cztery godziny w aucie, dlatego wyjedziemy z dużym zapasem czasowym, aby żadne nieprzewidziane sytuacje nas nie zaskoczyły. Dlatego z rana niestety już nie będzie czasu na dodatkowe atrakcje. Mimo wszystko program wycieczki jest tak aktywny, że będziecie już pełni wrażeń, a Lofoty pozostaną z Wami na zawsze. 

 

Plan może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.

 

Zobacz zdjęcia z poprzednich wyjazdów:

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3


Ilość uczestników: 8

Cena: 5799,00 zł

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1500,00 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 4299,00 zł

Cena zawiera:
- siedem noclegów 
- transporty wynajętym, komfortowym busem na miejscu,
- wszystkie atrakcje oraz wycieczki opisane w programie,
- opiekę przewodnika,
- ubezpieczenie 

Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- przelotu

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

WYCIECZKA DLA OSÓB OD 15. ROKU ŻYCIA. TYLKO Z PEŁNOLETNIM OPIEKUNEM PRAWNYM, TJ. RODZICEM LUB INNĄ OSOBĄ WYZNACZONĄ PRZEZ NIEGO. Przy zgłoszeniu osoby niepełnoletniej należy podać wiek w polu "Uwagi".

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Nocleg: 5-Bedroom House in Lofoten, to klasyczny, norweski dom położony w Rambergu. To idealna lokalizacja do działania w środku najpiękniejszego rejonu Lofotów. 

Pokoje: do dyspozycji uczestników będą pokoje 2 osobowe i pokój 3 osobowy. Ich metraż to od 8 do 15m2. Ręczniki znajdują się na miejscu, brak suszarki i kosmetyków. 

Części wspólne: kuchnia ze zmywarką, ogród, salon, łazienka z wanną i prysznicem.

Okolica: kawiarnie, restauracja, sklep spożywczy, sklep z pamiątkami - wszystko w promieniu kilkunastu metrów po drugiej stronie ulicy. 

Przejazd: samolot do Norwegii, następnie 9 osobowy bus na miejscu.

Bagaż: zgodnie z wytycznymi linii lotniczej.

Temperatury: od 12 do 25 stopni. 

 

Co ze sobą zabrać:

Ekwipunek wymagany:

- Plecak minimum 25 litrów
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Koszulki termoaktywne
- Spodnie trekkingowe (długie i krótkie)
- Getry
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Czapka zimowa 
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie lub niskie)
- Okulary przeciwsłoneczne 
- Kijki trekkingowe (Uwaga! Przy zakupie biletów lotniczych prosimy mieć na uwadze, że większość linii zakazuje przewożenia kijów trekkingowych w
bagażu podręcznym!)
- Czołówka i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie, dotyczy terminu wrześniowego)
- Krem z filtrem 50 SPF
- Karta płatnicza (nie ma konieczności zabierania gotówki)
- Termos z ciepłym napojem
- Apteczka 

Ekwipunek zalecany:

- Czapka z daszkiem
- Powerbank
- Kurtka puchowa
- Strój kąpielowy

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zapisz się na listę rezerwową! Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek