Wyjazd trekkingowy na Maderę

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 07.06.2025 - 14.06.2025

Zapisz się!

Chciałbyś odwiedzić prawdziwy raj? Dobrze trafiłeś, bowiem Kraina Wiecznej Wiosny, czyli Madera, jest właśnie miejscem, którego szukasz. Przepiękne krajobrazy, unikatowa na skalę światową przyroda oraz temperatura, która przez cały rok wynosi od 19 do 26 kresek. To po prostu nie może się nie udać! Madera jest idealnym miejscem na całoroczny trekking połączony z odpoczynkiem. Wyspa oferuje wiele ciekawych, ale nietrudnych tras, dzięki czemu poznamy jej najpiękniejsze zakątki, ale nie zabraknie także dreszczyku prawdziwej, górskiej przygody.

 

Opis trekkingu na Maderze

Trekking na Maderze to idealny urlop, nietuzinkowe widoki, unikatowa przyroda i różnorodność tras. Za to właśnie turyści kochają Krainę Wiecznej Wiosny. Miejscem naszego działania będzie dosłownie cała wyspa, dzięki czemu zwiedzisz jej najpiękniejsze zakątki. Nocować będziemy oczywiście w Funchal, czyli stolicy tego przepięknego miejsca. W trakcie naszego wyjazdu zaplanowaliśmy trekking na Pico Ruivo, najwyższy szczyt wyspy oraz Pico Grande. To niewątpliwie emocjonująca przygoda, wśród widoków, jakich nie spotkasz nigdzie indziej! Poza tym odwiedzimy inne, przepiękne trasy trekkingowe, ale nie zabraknie także czasu na odpoczynek. Czeka Cię niezapomniane osiem dni na Maderze!

 

Dlaczego warto wybrać się z nami na trekking na Maderze?

- Poznasz nowe miejsce oraz zobaczysz unikatową na światową skalę przyrodę,

- Wejdziesz na najwyższą górę Madery, Pico Ruivo,

- Odbędziesz wiele innych, przepięknych trekkingów,

- Zobaczysz wspaniałe wodospady oraz ogromne urwiska,

- Będziesz miał wszystko profesjonalnie zorganizowane. Odbierzemy Cię z lotniska, pomożemy zakupić bilety, a jak zachcesz to polecimy razem na Maderę - ewentualna bariera językowa nie będzie Ci straszna,

- Będziemy działać w kameralnej grupie - nasza grupa liczy osiem osób plus przewodnik,

- Kameralny i wygodny pensjonat.

 

Madera - trekking: stopień trudności / uwagi techniczne:

Wyjazd na Maderę jest dosłownie dla każdego, jednak wejście na Pico Ruivo oraz Pico Grande wymaga dobrej kondycji oraz odporności na ekspozycję. Szlaki są bardzo dobrze przygotowane i ubezpieczone, jednak mogą wywołać sporo emocji. Dalsza część wyjazdu będzie dobra dla każdego, jednak pamiętaj, że im lepsze przygotowanie, tym więcej skorzystasz.

Jak zarezerwować lot na Maderę?

Bilety należy zakupić we własnym zakresie. Uwaga! Prosimy nie kupować biletów zanim nie dostaną Państwo od nas oddzielnej informacji mailowej, aby to zrobić. Dostaną Państwo dokładne dane lotu. Prosimy o cierpliwość.

W przypadku tej wycieczki mogą Państwo zakupić bilety z dowolnego miasta, bowiem odbierzemy Państwa z lotniska.

 

Plan wyjazdu trekkingowego na Maderę

Dzień 1

Przelot na Maderę. Spotkanie na lotnisku w Santa Cruz (Port Lotniczy Madera, 9100-105 Santa Cruz), a następnie wspólny przejazd na miejsce noclegu. W zależności od godziny przylotu uczestnicy będą transferowani do pensjonatu tak szybko, jak to możliwe. Pierwszy przejazd do pensjonatu odbędzie się po przylocie na wyspę naszego przewodnika. O dokładnej godzinie będziemy informowali uczestników wycieczki mailowo. Jeżeli przylatujesz tego samego dnia o późniejszej godzinie, nie martw się  także Cię odbierzemy. W przypadku krótkich odstępów pomiędzy przylotami poczekamy na całą grupę. Z lotniska do Funchal, czyli miejscowości noclegu, mamy około 20 km.

 

Dzień 2

Vereda do Larano, tzw. trasa ludności lokalnej. Będzie to dzień zdecydowanie niezapomniany!

Rano przejedziemy do miejscowości o nazwie Machico, gdzie zaparkujemy samochód i będziemy mieli okazję skosztować lokalnych wypieków oraz kawy, a ta naprawdę jest pyszna! Następnie udamy się w trasę magiczną, zapomnianą przez turystów, ale polecaną przez ludność lokalną. Przejdziemy wzdłuż czynnych lewad i pól uprawnych na punkt widokowy Boca do Risco. Będziemy obserwowali codzienne życie Maderczyków, ich zwyczaje oraz cudowną przyrodę. Po dostaniu się do naszego punktu widokowego, nagle wszystko się zmieni! Będziemy podróżowali po stromych klifach, mając stopy dosłownie nad Oceanem. Trasa jest przepiękna! Będziemy widzieli to, co na Maderze najpiękniejsze, a dzień zakończymy w miejscowości Porto da Cruz. Tam znajduje się fantastyczna restauracja ze świeżymi owocami morza  koniecznie musicie je skosztować! Jak starczy czasu i chęci, w drugiej części dnia udamy się na piaszczystą plażę w Machico, aby zaczerpnąć kąpieli w Oceanie Atlantyckim.

Długość wycieczki trasą: około 13 km
Czas trwania wycieczki: około 7h
Suma podejść: 388 metrów
Suma zejść: 279 metrów

Całość zajmie nam dosłownie cały dzień, od 8:00 do 20:00, ale nie zabraknie czasu na miłe przerwy.

 

Dzień 3

Wycieczka szlakiem przepięknych lasów wawrzynowych. Wodospad Risco, Levada 25 Fontes, Lagoa do Vento (naszym zdaniem najpiękniejsze miejsce!) oraz Levada do Alecrim. Na koniec dnia przejedziemy do bajkowego lasu Fanal, gdzie znajdują się najstarsze drzewa wawrzynowe na wyspie. 

Poranny przejazd do Rabacal na parking. Następnie udamy się szlakiem nad Wodospad Risco, który opada z wysokości 100 metrów! To o ponad 30 metrów więcej niż tatrzańska Siklawa. Po odwiedzeniu tego miejsca przejdziemy do Levada 25 Fontes, najpopularniejszego miejsca Madery, gdzie na końcu zobaczymy wiele, małych wodospadów. Najlepsze jednak przed nami. Po powrocie do schroniska (Casa do Rabacal) i przerwie na lunch udamy się w górne partie Wodospadu Risco, a konkretnie do Lagoa do Vento, gdzie znajduje się jeziorko, w którym możesz się legalnie wykąpać, woda jednak nie jest zbyt ciepła. Naszym zdaniem to najpiękniejsze miejsce tego dnia. Na koniec udamy się do zacisznej Levady do Alecrim, zakończonej szerokim wodospadem. Następnie wrócimy na parking Levadą, około 3 kilometrów po płaskiej drodze. 

Nasza trasa prowadzi przez las wawrzynowy, który liczy sobie kilka milionów lat oraz jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć, bowiem takie miejsca zachowały się dosłownie w kilku rejonach świata. Po drodze miniemy także punkty, gdzie będziemy mogli odpocząć oraz zjeść przepyszne, domowe jedzenie.

Na koniec dnia pojedziemy do lasu Fanal, gdzie znajdują się najstarsze i największe drzewa wawrzynowe. To będzie idealna okazja, aby zrobić kolejne, przepiękne zdjęcia. Do naszego hotelu wrócimy przez północną część wyspy, odwiedzając m.in punkt o nazwie Ribeira da Janela. 

Nasza wycieczka nie ma trudności technicznych, jednak jak na warunki Madery będzie długa. Długa, ale piękna  ten dzień, zresztą jak każdy, zapamiętasz wyjątkowo. 

Długość wycieczki: około 17 km
Czas trwania wycieczki: około 7h
Suma podejść: 545 metrów
Suma zejść: 536 metrów

 

Dzień 4

Wschód słońca na Ponta de Sao Lourenco (punkt widokowo Ponta do Rosto), przejście na punkt widokowy Ponta do Furado, odpoczynek na piaszczystej plaży w Machico oraz punkt widokowy Cristo Rei.

To będzie dzień, który zapamiętasz na długo! Wyjedziemy jeszcze przed wschodem, aby podziwiać jak wstaje słońce z punktu widokowego Ponta do Rosto. To jedno z najlepszych miejsc na wyspie, aby witać wstający dzień. W przepięknej scenerii i po zrobieniu wielu fotografii przejdziemy ten szlak aż do punktu widokowego Ponta do Furado. Półwysep Świętego Wawrzyńca to najdalej na wschód wysunięte miejsce Madery oraz jedyne o półpustynnym klimacie. Brak drzew, klifowa sceneria oraz sucha skała przypomną nam, że znajdujemy się na wyspie wulkanicznej, której skały w tym miejscu są najstarsze i liczą około 5 200 000 lat!

W drugiej części dnia przejdziemy do jednej z pięciu piaszczystych plaż Madery, dokładnie do Machico. Będzie można skorzystać z kąpieli w Oceanie oraz podziwiać startujące samoloty, bowiem to zaraz po lotnisku najlepsze miejsce do tego. Będą nam one przelatywały dosłownie nad głowami! Po kąpieli udamy się na kawę na punkt widokowy Cristo Rei. To także miejsce, które skrywa mroczną historię Madery, ale tego dowiesz się już na miejscu.

Długość wycieczki: około 9 km
Czas trwania wycieczki: około 5h (czas trwania samego trekkingu)
Suma podejść: 453 metrów
Suma zejść: 440 metrów

Cały dzień, tj. od wschodu do zachodu słońca spędzimy w terenie!

 

Dzień 5

Wycieczka na Pico Grande (1654), miejscowość Curral das Freiras oraz największy w tej części świata klif Cabo Girao!

W pierwszej części dnia podjedziemy na parking w kultowej miejscowości Curral das Freiras. Stąd bowiem startuje szlak na Pico Grande, jeden z trudniejszych szczytów wyspy, który właśnie jest naszym celem. Będziemy poruszali się w przepięknej scenerii gór wulkanicznych oraz lasów eukaliptusowych. Na koniec czeka nas mała wspinaczka na wierzchołek. Widoki z pewnością będą niezapomniane! 

Po trekkingu zostaniemy chwilę w Curral das Freiras, aby podziwiać najwyższe szczyty wyspy. Wioska, w której będziemy, to miejsce o dużym znaczeniu historycznym. Dzięki dość tajemniczemu położeniu (jedyna miejscowość z której nie widać oceanu) w XVI wieku schronienie znalazły tam zakonnice podczas plądrowania wyspy przez piratów. Curral słynie także z jadalnych kasztanów, będziemy mieli okazję skosztować tego specjału w jednej z przetestowanych przez nas restauracji, oczywiście polecimy Wam to, co najlepsze!

Po powrocie na parking udamy się na punkt widokowy Estrada Eira do Serrado, z którego roztacza się naszym zdaniem najpiękniejszy widok na Curral das Freiras oraz pobliskie szczyty. To także dobre miejsce do zakupu pamiątek, wybór jest naprawdę ogromny. To nie koniec atrakcji, bowiem udamy się jeszcze na największy w tej części świata klif Cabo Girao. Każdy będzie mógł stanąć na przeszklonej kładce i zobaczyć 589 metrów pionowego urwiska! Gwarantujemy, że robi wrażenie!

Jeżeli starczy czasu i sił na wieczór możemy udać się do najlepszej na wyspie restauracji podającej Espetadę. Ten wołowy szaszłyk jest przysmakiem Madery! Znamy restaurację do której chodzą głównie lokalne osoby, jedzenie tam jest jakby z innego świata! 


Długość wycieczki: około 10 km
Czas trwania wycieczki: około 7h (czas trwania samego trekkingu)
Suma podejść: 1000 metrów
Suma zejść: 1000 metrów

 

Dzień 6

Wycieczka Levadą Novą oraz Moinho, następnie powrót do Funchal i zwiedzanie ogrodów tropikalnych Pałacu Monte

Dzień zaczniemy od fascynującego trekkingu dwiema levadami! Rozpoczniemy od Levady Moinho, która urzeka pięknymi widokami, a następnie będzie czekała na nas wisienka na torcie tej trasy. Gdy przejdziemy już na Levadę Novą zobaczymy przepiękny wodospad, a ścieżka będzie prowadziła dosłownie centymetry za nim! Ależ to będą emocje, dodatkowo przejdziemy długim i ciemnym tunelem. Zabierzcie czołówki, bowiem 800 metrów tunelu robi wrażenie!

Następnie wjedziemy autem pod pałac Monte - na życzenie grupy możemy wjechać także widokową kolejką, nie jest ona jednak zawarta w cenie. W przypadku, jeżeli skorzystać będzie chciała tylko część grupy, to spotkamy się po prostu na górze. Udamy się na zwiedzanie najpiękniejszego ogrodu Madery - będzie co podziwiać! Sugerujemy jednak skorzystać z kolejki w jedną stronę (widoki są przepiękne) oraz ze zjazdu toboganami do centrum miasta. Warto spróbować tej maderskiej tradycji! Na pewno nie pożałujecie, że to zrobiliście! Następnie zejdziemy do centrum na nogach i zwiedzimy Funchal. W tym Rua de Santa Maria, Mercado dos Lavradores (lokalny targ z tropikalnymi owocami, szczerze polecamy!) czy wiele innych miejsc. Opcji mamy tak dużo, że dostosujemy je na miejscu do Was. Od spacerów promenadą, przez testowanie maderskiego wina, aż po spacery zabytkowymi ulicami, czy zakupy na lokalnym targu.

Wieczór spędzimy już w centrum Funchal i oczywiście polecimy Wam, naszym zdaniem najlepszą restaurację. Będzie pysznie!

Długość wycieczki: około 9,5 km
Czas trwania wycieczki:
 około 4,5h (czas trwania samego trekkingu) plus 2,5h w ogrodach Monte 
Suma podejść:
 127 metrów
Suma zejść:
 127 metrów

 

Dzień 7

Wycieczka na Pico Ruivo, najwyższy szczyt Madery (1862 m n.p.m.). Następnie przejazd do Ribeiro Frio i możliwość zjedzenia pysznego, lokalnego i świeżego pstrąga.

Tego dnia nie zapomnisz na długo, to będzie kwintesencja wyjazdu! Zaczniemy jeszcze w nocy, bowiem udamy się autem na parking Pico do Arieiro, skąd będziemy podziwiali wschód słońca. Tak, to będzie przepiękny spektakl, po którym ruszymy w stronę dachu Madery. Po powrocie podjedziemy do Ribeiro Frio. Cudowne widoki gwarantowane! O ile będziecie chcieli, udamy się do najlepszej restauracji serwującej świeżego pstrąga na wyspie. Dobra uczta gwarantowana! Wieczór spędzimy w mieście, aby uczcić nasz wyjazd! Nie martwcie się, o dobór najlepszych miejsc zadbamy z przyjemnością.

Długość wycieczki: około 20 km
Czas trwania wycieczki: około 8h (czas trwania samego trekkingu)
Suma podejść: 940 metrów
Suma zejść: 940 metrów

 

Dzień 8

Pożegnanie z Maderą, przejazd na lotnisko. Godzina przejazdu będzie podana na miejscu, uzależniona jest bowiem od wypożyczalni samochodu, będzie to jednak na tyle komfortowy czas, aby w spokoju zjeść śniadanie oraz spakować się, jak i udać na miasto. Naszym planem tego dnia jest udanie się do centrum Funchal, aby jeszcze raz odwiedzić najlepszy targ owoców, warzyw i ryb na Maderze. Jest to miejsce szczególnie warte odwiedzenia ze względu na możliwość zakupu niesamowitych owoców, których można wcześniej spróbować. Takie owoce jak banan-ananas, gujawa, żółty smoczy owoc, czerymoje czy różnego rodzaju maracuje będą prawdziwą gratką. Na miejscu można zobaczyć także na żywo pałasza czarnego, wyborną, regionalną rybę. Będziecie mogli zakupić świeże pamiątki do Polski, które można przewozić w bagażu podręcznym! Osoby, które mają wylot wcześniej, zakupią pamiątki dnia poprzedniego. 

 

Plan może być modyfikowany w zależności od możliwości grupy i warunków pogodowych.

 

Zobacz zdjęcia z poprzednich wycieczek:

Galeria 1
Galeria 2
Galeria 3


Ilość uczestników: 8

Cena: 3999,00 zł

Po dokonaniu zapisu w ciągu czterech dni należy dokonać wpłaty zadatku w wysokości 1000 zł. Po tym czasie nieopłacone rezerwacje są usuwane.
Na 30 dni przed terminem dopłacamy 2999 zł.

 

Cena zawiera:
- siedem noclegów w wygodnych apartamentach,
- transporty wynajętym, komfortowym busem na miejscu,
- wszystkie atrakcje (poza opcjonalną kolejką w Funchal i toboganami) oraz wycieczki opisane w programie,
- opiekę przewodnika,
- ubezpieczenie.

Cena nie zawiera:
- wyżywienia,
- przelotu,
- opcjonalnie: przejazdu kolejką widokową w Funchal i zjazdu toboganami.

 

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

WYCIECZKA DLA OSÓB OD 15. ROKU ŻYCIA. TYLKO Z PEŁNOLETNIM OPIEKUNEM PRAWNYM, TJ. RODZICEM LUB INNĄ OSOBĄ WYZNACZONĄ PRZEZ NIEGO. Przy zgłoszeniu osoby niepełnoletniej należy podać wiek w polu "Uwagi".

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Quinta Mar & Sol 

Nocleg: Quinta Mar & Sol to ogromny dom w pełni do naszej dyspozycji! Ma aż 350 m2 i leży w zachodniej części Funchal, blisko wybrzeża. Dzięki czemu jest wręcz idealnym miejscem wypadowym.

Pokoje: Dom posiada aż siedem sypialni i dodatkowo każda ma prywatną łazienkę! Dzięki czemu będą także pokoje jednoosobowe. Każdy będzie miał dużo komfortu - pary czy single, bez znaczenia. W łazienkach znajdują się ręczniki oraz suszarka.

Części wspólne: Salon wypoczynkowy (TV, kanapy), przeszklony taras oraz duża i dobrze wyposażona kuchnia (jest wszystko czego potrzeba do gotowania, jedzenia czy picia)

Okolica: Restauracje około 1000 metrów od domu, tak samo jak i sklep spożywczy.

Przejazd: Przelot samolotem na w/w zasadach. Na miejscu poruszamy się komfortowym, 9 osobowym busem.

Bagaż: Prosimy sprawdzić na stronie wybranych linii lotniczych. Zazwyczaj jest to walizka do 20 lub 25 kg oraz bagaż podręczny.

Temperatury: Od 19ºC do 26ºC przez cały rok.

 

Co ze sobą zabrać: 

Ekwipunek wymagany:

- Plecak minimum 25 litrów
- Kurtka membranowa / przeciwdeszczowa
- Polar / softshell
- Koszulki termoaktywne
- Spodnie trekkingowe (długie i krótkie)
- Skarpety trekkingowe
- Ubrania do pensjonatu / na miasto
- Rękawiczki polarowe
- Chusta 8w1
- Buty trekkingowe (wysokie lub niskie) 
- Okulary przeciwsłoneczne
- Czołówka i zapasowe źródło energii (akumulator lub baterie)
- Krem z filtrem 50 SPF
- Karta płatnicza
- Gotówka (Euro)
- Apteczka 

Ekwipunek zalecany:

- Strój kąpielowy
- Czapka zimowa 
- Czapka z daszkiem
- Kijki trekkingowe (Uwaga! Przy zakupie biletów lotniczych prosimy mieć na uwadze, że większość linii zakazuje przewożenia kijów trekkingowych w bagażu podręcznym!)
- Powerbank

 

W przypadku rezerwacji miejsc dla więcej niż jednej osoby prosimy o wypełnienie formularza osobno dla każdego uczestnika!

Zapisz się! Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek