Wyjazd trekkingowy na Maderę

Autor zdjęcia: Portal Tatrzański


Termin 04.12.2021 - 11.12.2021

TERMIN WYPRZEDANY
Zapisz się na listę rezerwową!

Chciałbyś odwiedzić prawdziwy raj? Dobrze trafiłeś, bowiem Kraina Wiecznej Wiosny, czyli Madera, jest właśnie rajem, którego szukasz. Przepiękne krajobrazy, unikatowa na skalę światową przyroda oraz temperatura, która przez cały rok wynosi od 19 do 26 kresek. To po prostu nie może się nie udać! Madera jest idealnym miejscem na całoroczny trekking połączony z odpoczynkiem. Wyspa oferuje wiele ciekawych, ale nietrudnych tras, dzięki czemu poznamy jej najpiękniejsze zakątki, ale nie zabraknie także dreszczyku prawdziwej górskiej przygody.

 

Opis trekkingu na Maderze

Trekking na Maderze to idealny urlop, nietuzinkowe widoki, unikatowa przyroda i różnorodność tras. Za to właśnie turyści kochają Krainę Wiecznej Wiosny. Miejscem naszego działania będzie dosłownie cała wyspa, dzięki czemu zwiedzisz jej najpiękniejsze zakątki. Nocować będziemy oczywiście w Funchal, czyli stolicy tego przepięknego miejsca. W trakcie naszego wyjazdu zaplanowaliśmy trekking na Pico Ruivo, najwyższy szczyt oraz Pico Grande. To niewątpliwie emocjonująca przygoda, wśród widoków, jakich nie spotkasz nigdzie indziej! Poza tym odwiedzimy inne, przepiękne trasy trekkingowe, ale nie zabraknie także czasu na odpoczynek. Czeka Cię niezapomniane osiem dni na Maderze!

 

Dlaczego warto wybrać się z nami na trekking na Maderze?

- Poznasz nowe miejsce oraz zobaczysz unikatową na światową skalę przyrodę,

- Wejdziesz na najwyższą górę Madery, Pico Ruivo,

- Odbędziesz wiele innych, przepięknych trekkingów,

- Zobaczysz przepiękne wodospady oraz ogromne urwiska,

- Będziesz miał wszystko profesjonalnie zorganizowane. Odbierzemy Cię z lotniska, pomożemy zakupić bilety, a jak zachcesz to polecimy razem na Maderę - ewentualna bariera językowa nie będzie Ci straszna,

- Będziemy działać w kameralnej grupie, wyjazd liczy osiem osób plus przewodnik,

- Kameralny i wygodny pensjonat.

 

Madera - trekking: stopień trudności / uwagi techniczne:

Wyjazd na Maderę jest dosłownie dla każdego, jednak wejście na Pico Ruivo oraz Pico Grande wymaga dobrej kondycji oraz odporności na ekspozycję. Szlaki są bardzo dobrze przygotowane i ubezpieczone, jednak mogą wywołać sporo emocji. Dalsza część wyjazdu będzie dobra dla każdego, jednak pamiętaj, że im lepsze przygotowanie, tym więcej skorzystasz.

 

Jak zarezerwować lot na Maderę?

W terminie 4-11.12.2021 najlepszym rozwiązaniem będzie czarter bezpośredni z Warszawy, liniami Enter Air. Także się nim udajemy! Koszt to około 1300 zł (może się zmieniać). Wylot z Warszawy 4.12.2021 o 11:55, przylot 16:10. Wylot z Funchal 11.12.2021 o 17:10, przylot do Warszawy o 23:05.

Nie wiem jak zarezerwować lot, nie znam języka – co wtedy?

Nie musisz się martwić, z chęcią Ci pomożemy. Jeżeli nie chcesz lecieć sam z obawy na barierę językową, po prostu lubisz towarzystwo, albo nie wiesz, jak zarezerwować bilet to masz następujące opcje:

Pomożemy zarezerwować Ci bilet

Skontaktuj się z nami, powiedz skąd chcesz wylecieć oraz ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na lot. Poinformujemy Cię o możliwych opcjach przesyłając linki do ofert. Następnie pozostanie Ci już tylko proces zakupu biletu, który jest bardzo prosty. Bez problemów sobie poradzisz. 

 

Polecimy wspólnie na wycieczkę na Maderę

Możesz polecieć razem z nami na Maderę. Jest tylko jedna kwestia, będziesz musiał dostosować się do naszego miejsca wylotu, przewoźnika oraz samemu zakupić bilety. Dla Twojej wygody informujemy Cię, że najczęściej wylatujemy z Krakowa liniami lotniczymi Lufthansa lub z Warszawy/Katowic liniami Enter Air. Oczywiście przewoźnik może ulec zmienia, w zależności od aktualnie dostępnej oferty. 

Plan wyjazdu trekkingowego na Maderę

Dzień 1

Przelot na Maderę. Spotkanie na lotnisku w Santa Cruz (Port Lotniczy Madera, 9100-105 Santa Cruz), a następnie wspólny przejazd na miejsce noclegu. W zależności od godziny przylotu uczestnicy będą transferowani do pensjonatu tak szybko, jak to możliwe. Pierwszy przejazd do pensjonatu odbędzie się jednak nie wcześniej niż 16:00. Jeżeli przylatujesz później, nie martw się, także Cię odbierzemy. W przypadku krótkich odstępów pomiędzy przylotami poczekamy na całą grupę. Z lotniska do Funchal, czyli miejscowości noclegu, mamy około 20 km.

Dzień 2

Wycieczka szlakiem przepięknych lasów wawrzynowych. Wodospad Risco, Levada 25 Fontes, Lagoa do Vento (naszym zdaniem najpiękniejsze miejsce!) oraz Levada do Alecrim. Na koniec dnia przejedziemy do bajkowego lasu Fanal, gdzie znajdują się najstarsze drzewa wawrzynowe na wyspie. 

Poranny przejazd do Rabacal na parking. Następnie udamy się szlakiem nad Wodospad Risco, który opada z wysokości 100 metrów! To o ponad 30 metrów więcej niż tatrzańska Siklawa. Po odwiedzeniu tego miejsca przejdziemy do Levada 25 Fontes, najpopularniejszego miejsca Madery, gdzie na końcu zobaczymy wiele, małych wodospadów. Najlepsze jednak przed nami. Po powrocie do schroniska (Casa do Rabacal) i przerwie na lunch udamy się w górne partie Wodospadu Risco, a konkretnie do Lagoa do Vento, gdzie znajduje się jeziorko, w którym możesz się legalnie wykąpać, woda jednak nie jest zbyt ciepła. Naszym zdaniem to najpiękniejsze miejsce tego dnia. Na koniec udamy się do zacisznej Levady do Alecrim, zakończonej szerokim wodospadem. Następnie wrócimy na parking Levadą, około 3 kilometrów po płaskiej drodze. 

Nasza trasa prowadzi przez las wawrzynowy, który liczy sobie kilka milionów lat oraz jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce, które po prostu trzeba zobaczyć, bowiem takie lasy zachowały się dosłownie w kilku rejonach świata. Po drodze miniemy także miejsce, gdzie będziemy mogli odpocząć oraz zjeść przepyszne, domowe jedzenie.

Na koniec dnia pojedziemy na lasu Fanal, gdzie znajdują się najstarsze i największe drzewa wawrzynowe. To będzie idealna okazja, aby zrobić kolejne, przepiękne zdjęcia. Do naszego hotelu wrócimy przez północną część wyspy, odwiedzając m.in punkt o nazwie Ribeira da Janela. 

Nasza wycieczka nie ma trudności technicznych, jednak jak na warunki Madery będzie długa. Długa, ale piękna, ten dzień, zresztą jak każdy, zapamiętasz wyjątkowo. 

Długość wycieczki: około 17 km
Czas trwania wycieczki: około 7h
Suma podejść: 545 metrów
Suma zejść: 536 metrów

 

Dzień 3

Vereda do Larano, tzw. trasa ludności lokalnej. Będzie to dzień zdecydowanie niezapomniany!

Rano przejedziemy do miejscowości o nazwie Machico, gdzie zaparkujemy samochód i będziemy mieli okazję skosztować lokalnych wypieków oraz kawy, a ta naprawdę jest pyszna! Następnie udamy się w trasę magiczną, zapomnianą przez turystów, ale polecaną przez ludność lokalną. Przejdziemy wzdłóż czynnych lewad i pól uprawnych na punkt widokowy Boca do Risco. Będziemy obserwowali codzienne życie maderczyków, ich zwyczaje oraz cudowną przyrodę. Po dostaniu się do naszego punktu widokowego, nagle wszystko się zmieni! Będziemy podróżowali po stromych klifach, mając stopy dosłownie nad Oceanem. Trasa jest przepiękna! Będziemy widzieli to, co na Maderze najpiękniejsze, a dzień zakończymy w miejscowości Porto da Cruz. Tam znajduje się fantastyczna restauracja ze świeżymi owocami morza, koniecznie musicie jej skosztować! Jak starczy czasu i chęci, w drugiej części dnia udamy się na piaszczystą plażę w Machico, aby skosztować kąpieli w Oceanie Atlantyckim.

Długość wycieczki trasą: około 13 km
Czas trwania wycieczki: około 7h
Suma podejść: 388metrów
Suma zejść: 279 metrów

Całość zajmie nam dosłownie cały dzień, od 8 rano do 20, ale nie zabraknie czasu na miłe przerwy.

Dzień 4

Wschód słońca na Ponta de Sao Lourenco (punkt widokowo Ponta do Rosto), przejście na punkt widokowy Ponta do Furado, odpoczynek na piaszczystej plaży w Machico oraz punkt widokowy Cristo Rei.

To będzie dzień, który zapamiętasz na długo! Wyjedziemy jeszcze przed wschodem, aby podziwiać jak wstaje słońce z punktu widokowego Ponta do Rosto. To jedno z najlepszych miejsc na wyspie, aby witać wstający dzień. W przepięknej scenerii i po zrobieniu wielu fotografii przejdziemy ten szlak aż do punktu widokowego Ponta do Furado. Półwysep Świętego Wawrzyńca to najdalej na wschód wysunięte miejsce Madery oraz jedyne o półpustynnym klimacie. Brak drzew, klifowa sceneria oraz sucha skała przypomną nam, że znajdujemy się na wyspie wulkanicznej, której skały w tym miejscu są najstarsze i liczą około 5 200 000 lat!

W drugiej części dnia przejdziemy do jednej z pięciu piaszczystych plaż Madery, dokładnie do Machico. Będzie można skorzystać z kąpieli w Oceanie oraz podziwiać startujące samoloty, bowiem to zaraz po lotnisku najlepsze miejsce do tego. Będą nam one przelatywały dosłownie nad głowami! Po kąpieli udamy się na kawę na punkt widokowy Cristo Rei. To także miejsce, które skrywa mroczną historię Madery, ale tego dowiesz się już na miejscu.

Długość wycieczki: około 9 km
Czas trwania wycieczki: około 5h (czas trwania samego trekkingu)
Suma podejść: 453 metrów
Suma zejść: 440 metrów

Cały dzień, tj. od wschodu do zachodu słońca spędzimy w terenie!

Dzień 5

Wycieczka na Pico Grande (1654), punkt widokowy Boca da Corrida oraz miejscowość Curral das Freiras

W pierwszej części dnia podjedziemy na parking, który znajduje się na wspaniałym punkcie widokowym Boca da Corrida. Stąd bowiem startuje szlak na Pico Grande, jeden z trudniejszych szczytów wyspy, który właśnie jest naszym celem. Będziemy poruszali się w przepięknej scenerii gór wulkanicznych, a na koniec czeka nas mała wspinaczka na wierzchołek. Widoki z pewnością będą niezapomniane! 

Po powrocie na parking udamy się na punkt widokowy Estrada Eira do Serrado, z którego można podziwiać wioskę Curral das Freiras oraz pobliskie szczyty. Wioska, którą będziemy widzieli to miejsce o dużym znaczeniu historycznym. Dzięki dość tajemniczemu położeniu (jedyna miejscowość z której nie widać oceanu) w XVI wieku schronienie znalazły tam zakonnice podczas plądrowania wyspy przez piratów. Curral słynie także z jadalnych kasztanów, będziemy mieli okazję zjechać do miasta i skosztować tego specjału w jednej z przetestowanych przez nas restauracji, oczywiście polecimy Wam to, co najlepsze!

Jeżeli starczy czasu i sił na wieczór możemy udać się do najlepszej na wyspie restauracji podającej Espetadę. Ten wołowy szaszłyk jest przysmakiem Madery! Znamy restaurację do której chodzą głównie lokalne osoby, jedzenie tam jest jakby z innego świata! 


Długość wycieczki: około 9,5 km
Czas trwania wycieczki: około 5h (czas trwania samego trekkingu)
Suma podejść: 637 metrów
Suma zejść: 690 metrów

 

Dzień 6

Wycieczka do ogrodów Pałacu Monte, zwiedzanie ogrodów tropikalnych + zachód słońca na Cabo Girao (po drodze jeszcze kilka atrakcji).

Dzień zaczniemy od wjazdu autem pod pałac Monte (na życzenie grupy możemy wjechać także widokową kolejką, nie jest ona jednak zawarta w cenie - kosztuje 16 euro od osoby w dwie strony. W przypadku jeżeli skorzystać będzie chciała tylko część grupy, to spotkamy się po prostu na górze). Udamy się na zwiedzanie najpiękniejszego ogrodu Madery, będzie co podziwiać! Sugerujemy jednak skorzystać z kolejki w jedną stronę za 11 euro (widoki są przepiękne) oraz ze zjazdu toboganami do centrum miasta, koszt to 15 euro od osoby, ale warto spróbować tej maderskiej tradycji. Na pewno nie pożałujecie, że to zrobiliście! Następnie zejdziemy do centrum na nogach i zwiedzimy Funchal. W tym Rua de Santa Maria, Mercado dos Lavradores (lokalny targ z tropikalnymi owocami, szczerze polecamy!) czy wiele innych miejsc. Opcji mamy tak dużo, że dostosujemy je na miejscu do Was. Od spacerów promenadą, przez testowanie maderskiego wina, aż po spacery zabytkowymi ulicami, czy zakupy na lokalnym targu.

To nie koniec atrakcji, bowiem na zachód słońca udamy się na największy w tej części świata klif Cabo Girao. To właśnie tam odbywają się jedne z najpiękniejszych zachodów na całym świecie! Po drodze miniemy także miejscowość Camara do Lobos, która słynie z połowu pałasza czarnego. Na Wasze życzenie możemy tam zjechać i zjeść świeży, maderski przysmak, a następnie pojechać na zachód słońca.

Czas trwania wycieczki: cały dzień, zwiedzanie ogrodu około 2,5h (każdy we własnym zakresie, bilet znajduje się w cenie wyjazdu), reszta atrakcji spowoduje, że znowu wrócimy nocą do miejsca noclegu.

Dzień 7

Wycieczka na Pico Ruivo, najwyższy szczyt Madery (1862 m n.p.m.). Następnie przejazd na punkt widokowy Balcoes i możliwość zjedzenia pysznego, lokalnego i świeżego pstrąga w Ribeiro Frio.

Tego dnia nie zapomnisz na długo, to będzie kwintesencja wyjazdu! Zaczniemy jeszcze w nocy, bowiem udamy się autem na parking Pico do Arieiro, skąd będziemy podziwiali wschód słońca. Tak, to będzie przepiękny spektakl, po którym ruszymy w stronę dachu Madery. Po powrocie podjedziemy do Ribeiro Frio, gdzie udamy się Levadą do punktu widokowego Balcoes, stąd będziemy widzieli naszą całą, wcześniejszą trasę na dach Madery. Cudowne widoki gwarantowane! Po powrocie udamy się, o ile będziecie chcieli do najlepszej restauracji serwującej świeżego pstrąga na wyspie. Dobra uczta gwarantowana! Gdy zostanie nam trochę czasu, pojedziemy na miasto lub do innego miejsca, które szczególnie podbiło Wasze serca w trakcie wycieczki.

Długość wycieczki: około 20 km
Czas trwania wycieczki: około 8h (czas trwania samego trekkingu)
Suma podejść: 940 metrów
Suma zejść: 940 metrów

Dzień 8

Pożegnanie z Maderą, przejazd na lotnisko. Godzina przejazdu będzie podana na miejscu, uzależniona jest bowiem od wypożyczalni samochodu, będzie to jednak na tyle komfortowy czas, aby w spokoju zjeść śniadanie oraz spakować się, jak i udać na miasto. Naszym planem tego dnia jest udanie się do centrum Funchal, aby jeszcze raz odwiedzić najlepszy targ owoców, warzyw i ryb na Maderze. Jest to miejsce szczególnie warte odwiedzenia ze względu na możliwość zakupu niesamowitych owoców, których można wcześniej spróbować. Takie owoce jak banan-ananas, gujawa, żółty smoczy owoc, czerymoje czy różnego rodzaju maracuje będą prawdziwą gratką. Na miejscu można zobaczyć także na żywo pałasza czarnego, wyborną, regionalną rybę. Będziecie mogli zakupić świeże pamiątki do Polski, które można przewozić w bagażu podręcznym! Osoby, które mają wylot wcześniej, zakupią pamiątki dnia poprzedniego. 

Ilość uczestników: 8

Cena: 2899,00 zł + przelot (należy zarezerwować we własnym zakresie, jednak nie musisz się martwić, jeżeli nie wiesz jak, pomożemy Ci! Koszt przelotu wynosi od 1000 do 2000 zł, w zależności od wybranej linii lotniczej, im więcej przesiadek i dłuższy czas oczekiwania na kolejny lot, tym taniej)

Po zapisie w ciągu czterech dni musisz opłacić zadatek w wysokości 1000,00 zł – wtedy Twoje miejsce będzie zarezerwowane. Resztę kwoty, tj. 1899,00 zł płatne jest na 30 dni przed wyjazdem.

Cena zawiera: siedem noclegów w wygodnych apartamentach, transporty wynajętym, komfortowym busem na miejscu, wszystkie atrakcje oraz wycieczki opisane w programie, opiekę przewodnika, ubezpieczenie 

Cena nie zawiera: wyżywienia oraz przelotu (opcje zostały opisane powyżej)

Ilość uczestników: stawiamy na Wasz komfort, dlatego zabieramy raptem osiem osób, do tego dochodzi przewodnik. Słyniemy z kameralnych wyjazdów. Chcemy, abyście jak najwięcej skorzystali w małej grupie.

 

WYCIECZKA TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH!

OBAWIASZ SIĘ UTRATY PIENIĘDZY Z PRZYCZYN LOSOWYCH? WYKUP UBEZPIECZNIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI!

 

Informacje o noclegu oraz okolicy:

Quinta Mar & Sol 

Nocleg: Quinta Mar & Sol to ogromny dom w pełni do naszej dyspozycji! Ma aż 350 m2 i leży we wschodniej części Funchal, blisko wybrzeża. Dzięki czemu jest wręcz idealnym miejscem wypadowym.

Pokoje: Dom posiada aż siedem sypialni, dzięki czemu będą także pokoje jednoosobowe. Każdy będzie miał dużo komfortu - pary czy single, bez znaczenia. Każdy pokój posiada swoją łazienkę, są ręczniki i suszarka. Pokoje zamykane na klucz. 

Części wspólne: Salon wypoczynkowy (TV, kanapy), przeszklony taras oraz duża i dobrze wyposażona kuchnia (jest wszystko czego potrzeba do gotowania, jedzenia czy picia)

Okolica: Restauracje około 1000 metrów od domu, tak samo jak i sklep spożywczy.

Przejazd: Przelot samolotem na w/w zasadach. Na miejscu poruszamy się komfortowym, 9 osobowym busem.

Bagaż: Prosimy sprawdzić na stronie wybranych linii lotniczych. Zazwyczaj jest to walizaka do 20 lub 25kg oraz bagaż podręczny.

Temperatury: Od 19 do 26 kresek przez cały rok

 

Co ze sobą zabrać na trekking na Maderze:

- Plecak około 20 litrów na wycieczki i całodniowy trekking na Maderze,

- Latarkę czołową! Będziemy przechodzić przez tunele,

- Ubrania w góry, zarówno te na dni ciepłe, jak i chłodne (podczas górskiego trekkingu na Maderze bywa różnie, dlatego musisz zabrać także ciepłe ubrania!),

- Ubrania do pensjonatu oraz na miasto,

- Obuwie w góry, do pensjonatu oraz na miasto,

- Euro (Madera należy do Portugalii, dlatego płacimy tutaj w euro).

Zapisz się na listę rezerwową! Wróć na Portal Tatrzański Wróć do listy wycieczek